'הפסיון של מתיאוס 2727'

צילום: כפיר בולטין
צילום: כפיר בולטין
במופע של להקת המחול 'קמע' תעלה את יצירתו של הכוריאוגרף תמיר גינץ, לצלילי יצירתו האדירה של י.ס.באך, 'מתיאוס פסיון'

להקת המחול 'קמע' תעלה בבכורה ישראלית מחודשת את 'הפסיון של מתיאוס 2727', יצירתו של הכוריאוגרף תמיר גינץ לצלילי יצירתו האדירה של יוהאן סבסטיאן באך, 'מתיאוס פסיון'. ההפקה, שעולה בימים אלה בגרמניה, זוכה לשבחים והדים רבים בעיתונות ובקרב הקהל וכבר מוזמנת הלהקה להופעות נוספות בחו"ל בהמשך השנה.

סיפור לידת ההפקה הוא סיפור של סגירת מעגל של בנו של ניצול שואה – הכוריאוגרף תמיר גינץ; ושל בנו של נהג רכבות המוות בשירות הרייך השלישי – יו"ר הנהלת המקהלה, ארנו גרלך. 'מתיאוס פסיון' מאת באך נחשבת לאחת מיצירות המופת של המלחין ולאחת החשובות בעולם הנוצרי. היא מספרת את ספור צליבתו של ישו ובגידתו של יהודה איש קריות כפי שמתארת המיתולוגיה הנוצרית, סיפורים אשר ליבו את השנאה כלפי יהודים במשך מאות שנים.

תמיר גינץ הוא הכוריאוגרף השני אשר התמודד עד כה עם יצירה זו  (לאחר ג'ון נומייר מבלט המבורג). בפניו ניצבה התמודדות גדולה בשל מסריה של היצירה שהיו קשים לו לעיכול כבן לניצולי שואה. אחרי עבודה בת שנתיים שבה הוא חקר את 'הברית החדשה' ואת היצירה של באך, הוא הגיע לפרשנות משלו שאותה הוא מבטא בכוריאוגרפיה. גינץ בחר למקם את הבלט שלו בעתיד, בשנת 2727, 1,000 שנים אחרי חיבורו של באך והוא רואה בדמיונו אנשים שבורים שמחפשים הצלה ומשיח, בני אדם שכמהים לאהבה ועידוד.

תמיר גינץ: "אני מאושר שנפלה בחלקי הזכות לעבוד על יצירה שהייתה האתגר הקשה ביותר בכל הקריירה שלי ולסגור מעגל עם הזהות שלי כיהודי וכבן לניצולי שואה". תמיר גינץ בונה ביצירתו גשר בין עמים ובין דתות בעולם שבו כל אחד הוא ישו, וישו חוזר להיות רק אחד מהעם. ביצירה שזכתה לביקורות נלהבות באירופה המיתוס הישועי של באך הופך לאירוע אוניברסלי מרגש ומפתיע שאין לו מקום או זמן.

הקשר של גינץ ליצירה נוצר על ידי ארנו גרלך, יו"ר אגודת הידידים באר-שבע – וופרטל  ויו"ר הנהלת המקהלה בוופרטל. גלרך סוגר גם הוא מעגל עם הפנייה אל תמיר גינץ בבקשה ליצור כוריאוגרפיה ליצירה. אביו של גרלך סיפר לבנו על חייו כנהג בכפייה בשירות הרייך השלישי. הוא השביע את בנו בסוף המלחמה שיקדיש את חייו לבניית קשר בין גרמנים ליהודים ולכפר על זוועות השואה.

ההפקה נולדה אחרי שענקית התרופות 'באייר' נענתה לבקשת המקהלה של כנסיית וופרטל לסיוע פיננסי להפקה בימתית מלאה של יצירתו של באך. תזמורת הבית של החברה הוצמדה למקהלה וביחד הם ביקשו לקיים גשר לשלום בין נוצרים ליהודים, עם העצמת מסרי האהבה והסליחה בנצרות ומיגור השנאה כלפי היהודים שהסיפור המיתולוגי ליבה. מסר זה הועבר ללהקת המחול 'קמע' בפנייה אליה לשיתוף פעולה ביצירה. 'קמע', מלהקות המחול המובילות בארץ, פועלת בעיר באר שבע, אשר חתומה על ברית ערים תאומות עם העיר הגרמנית וופרטל.

הביצוע המוזיקלי המיוחד של התזמורת המקהלה והסולנים הגרמנים הוקלט בבלעדיות עבור להקת המחול 'קמע' בפסקול המערער את המיתוס של באך בכך שהיצירה מנוגנת מהסוף להתחלה והופכת את הסיפור על פניו.

מנצח: Werner Ehrhardt. תלבושות: לימור דרור. עיצוב במה: אדם קלר. עיצוב תאורה ופיסול תאורה: ירון אבולעפיה.

מועדי המופע:

חמישי, 13.1, 20:30, אודיטוריום חיפה

לינק להזמנת כרטיסיםhttps://bit.ly/3skar6w

מוצ"ש, 15.1, 20:20, מרכז 'סוזן דלל' בתל אביב

לינק להזמנת כרטיסיםhttps://bit.ly/3b1YLuY

המופע מיועד לבני 16 ומעלה (כולל עירום מלא)

משך המופע: 90 דקות ללא הפסקה.

מחירי כרטיסים: 120-160 שקלים.