הפסיקו לחכות – שלפו חכות

Young man fishing on a lake
Young man fishing on a lake
הדג הוא אחד מסמלי החג * זו הזדמנות להכיר את אתרי הדייג המומלצים בישראל

ראש השנה, החג שמסמל עבורנו את תחילת השנה העברית החדשה, גדוש בסמלי חג ומסמל יותר מכל התחלות חדשות. במהלך ערב החג, נהוג לקיים ארוחה הכוללת מאכלים סימבוליים שכל אחד מהם מסמל סגולות וברכות שונות לקראת השנה החדשה. אחד הבולטים מבין אותם סמלים הוא ראש של דג, אותו אוכלים בשילוב הברכה "שנהיה לראש ולא לזנב". ראש הדג מסמל התחלה החדשה באמצעותו אנחנו מייחלים להתחיל את השנה בטוב ולהיות בראש ולא בזנב, כלומר להוביל ולא להיות מאחור. במידה ואתם רוצים לדאוג אישית לסמלי החג המונחים על השולחן ולדוג בעצמכם את הדג שיככב על שולחן הארוחה, או שמא לאור התקופה האחרונה והזמן הפנוי החלטתם לפתח תחביב חדש, זה המקום להכיר מספר מקומות בהם תוכלו לשלוף את החכה לקראת החג הקרוב.

מעגן מיכאל

למרגלות הכרמל, מול זיכרון יעקב ובסמוך לחופי הים ובריכות הדגים של קיבוץ מעגן מיכאל, אפשר למצוא את פארק הדייג מעיין צבי, שבתוכו אגם דייג גדול. בפארק ניתן למצוא מתחם קמפינג, עמדות מנגל, שלל אטרקציות לילדים וכמובן יש אפשרות להשכיר ציוד דייג.

הכנרת

אגם המים המתוקים הגדול ביותר בישראל מציג גם הוא שלל אפשרויות דייג שונות. האגף לדיג ולחקלאות ימים שבמשרד החקלאות אכלס בשנים האחרונות דגיגי אמנון בכנרת במטרה לשפר ולייצב את המערכת האקולוגית באגם וכן להעשיר ולהגביר את הדייג בו. בעונת ההטלה של הדגים באזורים המוגדרים, מוטל איסור דייג בחופי הכנרת למשך 90 ימים, לרוב בין חודש מארס ויולי, כך שלקראת ראש השנה ניתן לחזור ולפקוד את חופי הדייג בכנרת. לכל אורך הכנרת ישנם חופים המתאימים לדייג עם נקודות מומלצות לדייג, ביניהם: חוף הדקל, מעגן הדייגים, חוף גיא, חוף שקמים, חוף גינוסר ועוד.

חופי תל אביב

אי אפשר למנות מקומות לדייג בארצנו מבלי להזכיר את הים התיכון, ים בין-יבשתי הנמצא בין אסיה, אפריקה ואירופה ולו רצועת חוף מרכזית המשתרעת בישראל. לאורך רצועת החוף ניתן למצוא אזורים רבים המיועדים לדייג מצפון ועד דרום. אחת מנקודות הדייג העיקריות במרכז הארץ היא בחוף רידינג בצפון תל אביב או על מזח חוף הילטון. בכל הים התיכון ידועים כ-600 מיני דגים, אך בשל העובדה שככל שמתקרבים לחופי הארץ הטמפרטורה והמליחות עולות, ישנה ירידה הדרגתית בכמות המינים שמגיעים לחופי הארץ.

אגם ירוחם

בדרך לאילת או כיעד מפתיע לחופשת החג הקרובה, תמצאו את ירוחם – העיר הדרומית שמציגה לא מעט אטרקציות תיירותיות, בה ניתן למצוא בין היתר יעד אטרקטיבי במיוחד לדייג. נראה כי אחד ממקורות הגאווה של העיר הוא אגם ירוחם, הנמצא מערבית אליה. זהו אגם מלאכותי שהפך למרכז אקולוגי עשיר בצמחייה מגוונת ובעלי כנף. הוא מוקף בפארק בו אפשר למצוא נקודות פיקניק, ספסלים ומסלולי אופניים. הרחצה באגם אסורה, אך היצורים החיים בתוכו מזמנים דייגים וחובבי דייג לדוג במקום.

אילת

העיר הדרומית ביותר והיחידה בישראל השוכנת לחופי הים האדום, משמשת עיר נמל ותיירות מרכזית. הים באילת נמנה כאחד המקומות הפופולאריים בישראל לדייג ומתאפיין באוכלוסיית בעלי חיים ימיים מיוחדים במינם. מפרץ אילת הוא מפרץ עמוק ונהוגות בו שתי שיטות עיקריות לדייג: דייג מהמזח ודייג בעומק הים בהפלגה ייעודית. כיום, לפי אתר משרד החקלאות, קיים שיתוף פעולה בין האגף לדייג לבין רשות הטבע והגנים בכל הנוגע לאכיפת פקודת הדייג ושמירה על שטחים מפני פעילות דייג תוך שמירת זכויותיהם של דייגים המתפרנסים מדייג במימי המפרץ מזה שנים.

המידע מוגש באדיבות Booking.com.