הצד האפל של החיים

ישנו עולם שלם ונסתר מאתנו ועדיף שלא ניחשף אליו * לא את הכול אנחנו רואים ויודעים * האם כולם רמאים? * האם אי אפשר לבטוח באיש?

"ראית את כתבת התחקיר על מאמן הכדורגל? לא להאמין, גבר בעשור השישי לחייו עם ילדה בת שמונה עשרה ברכב בחניון, מקיימים יחסי מין תמורת כסף. מי היה מאמין?". כך פתח חברי דוד את השיחה שלו, "נו, מה אתה חושב על זה?".

לא הופתעתי מהגישה של דוד לכתבת התחקיר שבה צפה באחד הערוצים. "שב, תירגע, נזמין קפה ואספר לך סיפור על החיים", עניתי לו.

קפה הפוך רותח, ממש כמו שאני אוהב לשתות, הגיע לשולחן בידי מלצרית אדיבה. "דוד, חברי היקר, אני משתף אותך כמובן רק במה שמותר לספר ללא זהות האנשים. בכל זאת מדובר בסכנת חיים שלהם ובחובת שמירת סודיות מצדי לכל חיי. במהלך שירותי במערכות הביטחון במשך שנים רבות, ביצעתי תפקידי מודיעין – הן כסוכן משטרתי, מפעיל סוכנים ורכז מודיעין. בשיא שלי הייתי מפקד של רכזי המודיעין והבלשים בירושלים. התובנה העיקרית שלמדתי בכל השנים המרתקות האלה, הוא שישנו עולם שלם אחר מתחת לפני השטח אצל בני אדם שהעין הרגילה והצופה לא מכירה אותו בכלל, עולם סתרים אפילו אצל האנשים הקרובים ביותר אלינו".

״על מה אתה מדבר?״, שאל דוד.

"טוב, כדי להכניס אותך לעולם הסתרים של החיים אספר לך סיפור אמתי. בירושלים, בשנות ה-90 המאוחרות, היו מספר חבורות עבריינים אשר שלטו על אזורים גיאוגרפיים, ממש שליטה על פי שכונות. איש לא נכנס לשכונה ולא ניהל עסק ללא אישור של אותה חבורת עבריינים. באותה שכונה אסור היה לעבריינים משכונה אחרת לבצע פריצות, גנבות ושאר מעשי פשע. אחד העבריינים הבכירים התגורר בשכונה שהיום נחשבת לפנינה בירושלים. בשנים ההם מדובר היה בשכונת פשע. ממש לא נעים וכדאי היה להסתובב שם בשעות מאוחרות. אנחנו, כאנשי מודיעין, היינו בחוסר מוחלט של מודיעין מול אותו עבריין בכיר. עבריינים אחרים חששו מאוד לשתף פעולה אתנו מולו.

נדרשנו להיות יצירתיים ולבצע איסוף מודיעין בכל האמצעים. מעקב אחריו גילה לנו את הצד האפל של העבריין. האיש נוהג להיפגש עם קטינים וקטינות ולקיים עמם יחסי מין תמורת כסף. הצד האפל של חייו הפתיע אותנו, לא מתאים לפרופיל הקשוח של עבריין ששולט ביד רמה בחבורת עבריינים בשכונה אלימה כל כך. איסוף הראיות כנגדו דרש מאתנו לחשוב מחוץ לקופסה. 

עכשיו יש לנו מנוף לגיוס מקור מודיעין מולו. בדרכים ערמומיות שלא אוכל לפרט כאן, המידע הועבר חלקית לבת הזוג שלו. אשתו של העבריין חיפשה דרך לנקום בו. הדרך לשיתוף הפעולה שלה אתנו היה מהיר, חזק ואכזרי. ידענו מראש כל תנועה שלו, כל שיחת טלפון וכל מחשבה שלו. לאחר מספר חודשים, בתום איסוף ראיות נגדו, בוצע מעצר והוגש נגדו כתב אישום. העבריין נכנס אל מאחורי סורג ובריח למשך חמש שנים.

דוד, זהו סיפור ממש על קצה המזלג שבו למדתי לאחר קריאת אין ספור מסמכי מודיעין, דיווחים של רכזי מודיעין, הקשבה להאזנות טלפוניות ומעקב אחר חשודים או אנשים מהיישוב כמוך וכמוני – כי ישנו עולם שלם, לעיתים אפל מאוד אצל בני אדם".

״אז מה, כולם רמאים? אי אפשר לבטוח באיש היום?״, שאל דוד בנימה רוגזת.

"לא חברי היקר, מרבית האנשים נורמטיביים. חשוב לזכור, שבכל פעם שאתה רואה תחקיר כזה או אחר על מישהו, גם אם הוא בעל תפקיד רגיש בארגון חשוב, אל תהיה מופתע כל כך. האדם הוא חיה מוזרה עם כל מיני צרכים. ישנם כאלה שבמהלך חייהם נחשפים ונתפסים וישנם כאלה שהסוד האפל של החיים שלהם אינו מתגלה לעולם".

״תאמין לי, העולם טוב יותר לפני שמדברים אתך״, אמר דוד, הפעם בנימה צוחקת ואולי קצת אופטימית.

כן, ישנו צד אפל בחיים האלה, בתקווה שלא כולנו ניחשף אליו.