הצלחה ל'בתי הספר של החופש הגדול'

בפעילויות שהסתיימו בסוף השבוע האחרון, השתתפו 840 ילדים מכלל בתי הספר היסודיים ביישוב

בסוף השבוע האחרון הסתיים מחזור נוסף של 'בית הספר של החופש הגדול' בהשתתפות שיא של 840 תלמידים מבתי הספר היסודיים ביישוב – חמד"ת השקד, מולדת, השלום והדרור-תל"י. בשנה זו, כלל והרחיב מתווה משרד החינוך את הפעילות  עבור כל תלמידי בתי הספר היסודיים מכיתה א' ועד כיתה ו', זאת במטרה לאפשר לתלמידים לחוות אינטראקציות חברתיות, רגשיות ולימודיות לאחר שנה לא פשוטה. כידוע, התוכנית מסובסדת בכל שנה באמצעות משרד החינוך. כמו כן, המועצה המקומית מבשרת ציון דאגה לסבסוד נוסף עבור התלמידים שהשתתפו בתוכנית הבוקר והן עבור התלמידים שהשתתפו בתוכנית הצהריים. לרווחת משתתפי פעילות הבוקר, ניתנה אפשרות ליטול חלק במסגרת צהרון 'ניצנים' בהדרכתם של הצוותים הקבועים שפועלים במהלך השנה.  

לתוכנית היו שותפים רבים: יהורם לוי, מנהל אגף החינוך וצוות האגף; דנה בריק, מנהלת יישובית של התוכנית ושל צהרוני בתי הספר; רכזות בית-ספריות מבתי-הספר וסגניות: לירון דוד ושרית שמיר (מולדת), מירב מלול וליאת עמר (הדרור-תל"י), סיגל דוגה וצופנת בן עמרם (השלום) ורות לוי מחמד"ת השקד. התוכנית הופעלה ביישוב באמצעות חברת 'קיטו מרום', שסייעה רבות ככל שנדרש לצורך הצלחת התוכנית. פרויקט הקיץ מסייע רבות בכך שהוא גם מאפשר העסקה של כוח אדם נרחב ושילובו לתקופה נוספת בשוק העבודה: מורי בית הספר, סייעות המועצה, מדריכי קר"ב, מדצ"ים, מתנדבים, בני נוער מפנימיות 'אור שלום' שהשתלבו וסייעו בקייטנות ועוד.

לצערנו, גם בקיץ זה נאלצו הצוותים להקפיד ולנהוג בהתאם לנהלי הקורונה, דבר שהוכיח את עצמו בכך שהצוות לא נאלץ לסגור אף מסגרת במהלך ימי הפעילות. 

הפעילות נשאה אופי לימודי וחווייתי כאחד. חלק מן התכנים היו משותפים לבתי הספר, כגון סדנאות העשרה במגוון תחומים: חוגי אנגלית, ספורט, מדעים, זהירות בדרכים, מתנפחי המועצה, קרקס, מופע אילוף כלבים, הצגה בנושא איכות הסביבה ומופע 'צלילי עולם'. בחלקה האחר נשאה הפעילות אופי ייחודי לבתי הספר: העשרה בעברית ובחשבון, חקר היישוב שלנו תוך הכנת תוצרים שונים על מקומות ביישוב, ברכות תודה לראש המועצה יורם שמעון על הדאגה ליישוב, עיסוק בערכים חברתיים שונים, נושא האדמה והשמיים, בישול, יצירת משחקי חשיבה ועוד.

דנה בריק: "סיום הפעילות בהצלחה רבה מוכיח עד כמה הצוותים רואים בעבודתם תחושת שליחות. אני מלאת הערכה לצוותים החינוכיים ביישוב על הירתמותם לפעילות חשובה זו בחופשת הקיץ. בסיורים שערכתי ראיתי את העשייה, את המחויבות של כל אחד לתפקיד, את הנאת הילדים ואת האחריות שגילו כל השותפים למען הנאת המשתתפים וביטחונם. הצוותים הוכיחו עד כמה ניתן להגיע להישגים נפלאים בתוך המסגרות הבית ספריות, תוך שילוב של למידה חווייתית והעשרה לימודית. זה הזמן להודות ללא יוצא מן הכלל לכל אחד ואחת מן השותפים על העבודה רצינית והאיכותית שהסבה תחושת רוגע בימי הפעילות. מקווה שניפגש בקרוב בתוכניות נוספות ובימים בריאים ושגרתיים להנאת ולרווחת הילדים והוריהם".