הקרב על האלכוג'ל

אילוסטרציה: pixabay
אילוסטרציה: pixabay
כלכלת הקורונה: האם יצרנית התמרוקים, שנקנסה ביותר מרבע מיליון שקלים - עשתה שימוש אסור בכוהל מיובא – או שמא האלכוהול פשוט התאדה באוויר? רשות המסים דורשת מיצרנית תמרוקים קטנה , מסי קניה בסך 263 אלף שקלים, בטענה כי לא עשתה שימוש מסחרי באלפי ליטרים של אלכוהול, אותם ייבאה למטרת ייצור אלכוג'ל ומטליות כוהל. חוות דעת מומחה קובעת: הכהל החסר התאדה!

יצרנית תמרוקים שנקלעה לקשיים שיווקיים עקב פרוץ הקורונה, החליטה להסב חלק מהעסק שלה לייצור בקבוקי אלכוג'ל ומגבונים חיטוי אלכוהוליים. 

כזכור, בימי כהונתו כשר אוצר, הורה חה"כ יאיר לפיד על העלאה חדה של מסי קנייה על משקאות אלכוהוליים רבים, וכתוצאה מכך, כל מי שמייבא אלכוהול לארץ – נדרש לשלם מסי קנייה גבוהים ביותר לרשויות המכס. 

לדברי עו"ד אליס אברמוביץ, מרשתה, יצרנית התמרוקים, רכשה מספק בחו"ל מכל כהל בנפח של 20,262 ליטר  וקיבלה מרשות המיסים אישור לייבא את הכהל בפטור מותנה מתשלום מס קניה, משום שמדובר בייבוא חומר גלם המיועד לייצור. 

לטענת עו"ד אברמוביץ, יצרנית התמרוקים השתמשה ב-19,113 ליטר של כהל, מתוך סך כולל של 20,262 ליטר, כאשר ההפרש – 1,149 ליטר – מהווה פחת בייצור, שמקורו בחומר שנשאר במכונת הייצור, נשפך או התאדה. 

לימים ערכה רשות המיסים, בכובעה כאגף המכס, ביקורת, שבמסגרתה נבחנו בקבוקוני האלכוג'ל המוגמרים, ובסופה הגיעה למסקנה כי היצרנית לא עשתה שימוש בחלק גדול מהכהל לייצור. על כן נדרשה בעלת חברת התמרוקים לשלם את מיסי הייבוא בגין חלק זה, בתוספת ריבית והצמדה וקנס פיגורים – בסך כולל של 263 אלף שקלים. 

היצרנית הגישה תביעה נגד רשות המיסים, לביטול החיוב במס, באמצעות עו"ד אליס אברמוביץ, אליה צורפה חוות דעת של מהנדס מזון המומחה במיצוי אלכוהול למוצרי מזון. 

המומחה קבע, כי קצב ההתאיידות של כהל בתנאים רגילים בשהייה של 20 דקות באוויר הפתוח נע בין 8-10%, כאשר בתנאי קיץ וערבול במיכל פתוח – כפי שאירע במקרה הנדון – שיעור ההתאיידות גבוה אף יותר, ועל כן כאשר בחנה רשות המיסים את בקבוקוני הכהל המוגמרים – היה עליה לקחת בחשבון אלמנט זה. 

אם לא די בכך, לימים גם מנהלת המעבדה שמונתה על ידי רשות המיסים עצמה לבדיקת אחוזי הכהל במוצר המוגמר ציינה כי התאיידות הכהל במוצרי אלכוג'ל היא גבוהה במיוחד, כך שלא מן הנמנע שאלכוג'ל שהכיל במועד הייצור 70% כהל, יימצא כעבור זמן מה עם כמות פחותה מזו שהוכנסה בפועל.

בתביעה, אותה הגישה לאחרונה עו"ד אברמוביץ, התבקש ביהמ"ש לפסוק, כי הודעת החיוב ששלחה רשות המיסים לתובעת, לפיה עליה לשלם 263,403 שקלים, מבוססת על תשתית עובדתית שגויה, ועל כן בטלה. עוד מתבקש ביהמ"ש להורות לרשות המיסים לשלם את הוצאות המשפט של התובעת. 

התביעה נדונה בימים אלה בביהמ"ש השלום בחיפה. עו"ד אליס אברמוביץ  https://www.ab-legal.co.il/  עוסקת בתביעות ייצוגיות, דיני מכס, דיני הובלה ימית ואווירית, ומחלוקות מתחום הקניין הרוחני בהקשר של יבוא מקביל