הקרב על התודעה

התנגדותה של הרשות הפלסטינית לשתף פעולה עם ישראל ביחד עם חוקר חיצוני במטרה להגיע לחקר האמת ולהביא את האחראי האמתי למותה של הכתבת שירין אבו עאקלה, מוכיחה עשרות מונים כי חקר האמת אינו העניין

בבוקר יום רביעי (11.5), נהרגה כתבת ותיקה ומוכרת מרשת 'אל ג'זירה', שירין אבו עאקלה (51), בעת שסיקרה את חילופי האש אשר התפתחו בין מחבלים לכוחותינו בעקבות פעילות למעצר מבוקשים בעיר ג'נין. עם היוודע דבר מותה של הכתבת המפורסמת, החל מחול השדים לבעבע ולפעום.

רשת הטלוויזיה של קטאר וכמוה ערוצי התקשורת הבינלאומיים, סימנו מהרגע הראשון את לוחמי צה"ל כמי 'ש'רצחו' לכאורה את הכתבת ולכאורה אחראים למותה, זאת עוד טרם התקיימה חקירה ראשונית או תחקיר כלשהו. גם מדינות ידידותיות יצאו בגינוי מבלי לדעת ולהבין את כל הפרטים על אשר אירע בשעות הבוקר של אותו יום רביעי.

הכתבת, אשר נפגעה בפלג גופה העליון, פונתה לבית חולים מקומי אך לא שרדה את פציעתה ומותה נקבע במקום. תגובת רשת 'אל ג'זירה' לא איחרה להגיע: "מגנים את הפשע הנורא שנועד למנוע מכלי התקשורת להעביר מסריהם. אנו מטילים על ממשלת ישראל ועל כוחות הכיבוש את האחריות לרצח העמיתה".

הקרב על התודעה והנרטיב, ששולטים גם בסבב לחימה זה במזרח התיכון, הפך במהרה (ולא בפעם הראשונה) לחזקים מול חלשים, עם מדוכא מול עם מדכא ובלבול מהותי ושורשי בין העם הפלסטיני לארגוני הטרור מעזה, שמנסים כל העת, בתמיכת 'ציר הרשע', לערער את היציבות האזורית.

עוד מימיה הראשונים של מדינת ישראל, אשר הייתה כל העת בעימות מזוין מול שכנותיה, הורגש הצורך בלמסד לשכת הסברה ממשלתית, דבר אשר היה חלק מחזונו של שר החוץ משה שרת, אך מסיבות רבות ושונות לא צלח הדבר.

בימינו אנו ויותר מבעבר, כאשר התקשורת והרשתות החברתיות זמינים ומהירים בעולם כולו, יש צורך בהקמה של מערך הסברה ישראלי מקצועי ואמין. רצף אירועי טרור פוקד את מדינת ישראל ואזרחיה נרצחים ללא הבדל שטח גאוגרפי. במקום שבו מצליחים אויבינו, נכשלים אנו וזה המאבק במלחמה על התודעה העולמית.

לצערי, מפיצים גורמי הטרור דברי הסתה, מעוותים את המציאות ומשנים את הנרטיב באמצעות אותן רשתות חברתיות וסרטוני ה'טיק טוק', שהפכו לנחלת הכלל במזרח ירושלים ולכלי שרת בידי כל מחבל זוטר או בכיר.

התנגדותה של הרשות הפלסטינית לשתף פעולה עם ישראל ביחד עם חוקר חיצוני במטרה להגיע לחקר האמת ולהביא את האחראי האמתי למותה של הכתבת, מוכיחה עשרות מונים כי חקר האמת אינו העניין, אלא הקרב הגדול על התודעה.

כן, הגיע הזמן להודות שאנו לוקים בחסר ומפסידים בקרב על ההסברה. עם כל הקושי, הפיגועים האלימים שפקדו אותנו אמורים היו לככב מעל כל מסכי הטלוויזיה ולא לרדת מהכותרות על מנת לחשוף את פרצופם של המפגעים שמפירים את השקט השכם וערב ולא בוחלים באף אמצעי כדי לפגוע בנו רק בשל היותנו יהודים.

הגיע הזמן לומר בקול רם וברור "די להסתה!" ולפתוח במלחמה חסרת תקדים בקרב על התודעה הבינלאומית, שכיום אין ספק שאנו נכשלים בה.