הרווח כולו שלכם

68168585-5608-498d-a41d-33d67d38b4de
יוזמה פיננסית ארצית שמתחילה לתפוס תאוצה גם אצלנו: אגודת אשראי (מכונה בתקשורת 'הבנק החברתי') שהלקוחות שלו הם בעלי המניות ולא בעלי הון שמתעשרים על גבו של האזרח הקטן

עמלה פה, עמלה שם, דמי ניהול, קנס על אוברדראפט ועוד שורות כאלה ואחרות בדף החשבון שמשמעותם היא כי הכסף ירד מהחשבון, אתה לא יודע בדיוק על מה ויש מי שמתעשר מזה.

יש מוצא? מסתבר שכן. נעים להכיר: 'אופק אגודת אשראי' שתספק שירותים מלאים: חשבון עו"ש, פיקדון, הלוואה, כרטיס אשראי וכו', בדומה לכל בנק. ל'אופק' אין סניף במבשרת וגם לא בתל אביב, אבל מדובר בגוף אשר קיבל רישיון לאחרונה, ואם אתם רוצים לדעת עוד, כדאי שתבואו לחוג הבית שמארגנת 'אופק' בקרוב ביישוב. הפרטים: בהמשך.

הרעיון המרכזי הוא שבעצם בעל החשבון הוא גם בעל מניה, כלומר, אין בעל הון שמרוויח על הגב שלנו, כפי שקיים בבנקים הוותיקים והמוכרים. הערך המוסף של 'אופק' הוא שאין איזה טייקון שמרוויח עליך. ליתר דיוק, הלקוח-חבר בעצם משלם את עלות השירות נטו, וכיוון שאינו צריך להעשיר את הטייקונים בעלי ההון, עלות השירות היא פחותה באופן משמעותי.

עמית קלי ארדון הוא תושב מבשרת ציון. בימים כתיקונם הוא עובד כתומך טכני ב'הדסה' אך הוא כבר אחד מיותר מ-11,000 בעלי מניות שמתגוררים בכל רחבי הארץ. לדבריו, הוא לא בעל המניות היחיד ממבשרת ציון. על היוזמה החדשה הוא מספר: "מדובר בגוף קואופרטיבי והרעיון הוא לייצר חלופה לבנקים. מדובר בשירותים כמו בבנק לכל דבר, אבל בלי ניגודי אינטרסים והלקוח הוא המרוויח. אגב, ניתן  כבר להנפיק כרטיס אשראי של 'אופק' ללא דמי שימוש. כמו כן, קיים שירות של ביטוח בריאות במחיר של קבוצת רכישה; ובעתיד יינתנו שירותים נוספים כדוגמת הלוואות עמית לעמית, שירותי עובר ושב ועוד ובקיצור – שירותים מלאים. אני מכיר לפחות שמונה חברים במבשרת ציון שהצטרפו ואני מאמין שיש יותר".

ביום חמישי (21.7) בשעה 20:00 יתקיים ברחוב בילו 2 (מתחם מרכז הקליטה) חוג בית וכל מי שמתעניין מוזמן להגיע.

את חוג הבית יעביר מי שמרכז את נושא חוגי הבית ב'אופק', יוגב שכטר. השבוע הוא מסר ל'זמן מבשרת': "מדובר ביוזמה שנולדה לפני כעשור, בתקופת המחאה החברתית. התחלנו לפעול בערוצים שונים ובשנה שעברה קיבלנו כבר רישיון מהמדינה ובקרוב נפתח את השירותים. הצבנו יעד של 15 אלף מצטרפים ויש לנו כבר כ-11,500 חברים. מדובר באלטרנטיבה משמעותית עבור הציבור בישראל, שסובל מבעלי הון שמנסים להרוויח על חשבונו".

נשמע אוטופי ואופטימי אבל יוגב קורא לציבור לגלות סבלנות ואורך רוח: "אנחנו קיימים אומנם אבל זה עדיין לא הזמן לסגור חשבון בבנק אחד ולעבור אלינו באופן גורף ומוחלט. יש עוד תהליך שאנחנו צריכים לעבור אבל אנחנו בדרך הנכונה כדי שזה יקרה ונהפוך באופן רשמי לגוף פיננסי חדש בישראל. כל אחד מאתנו רוצה לנהל חשבון בנק ולהיות המרוויח העיקרי ולא שאיזה בעל הון ירוויח על גבינו. כל חבר יהיה בעל מניית חברות בעצמו וזה החידוש הגדול שלנו".

עוד הוסיף יוגב שכטר, כי השירות של 'אופק' יהיה דיגיטלי, אך במידת הצורך יהיה מענה אנושי.