"הרמת מסך"

פרויקט הדגל של משרד התרבות, שמהווה את הבמה העיקרית ליוצרים וליוצרות במחול הישראלי, מתקיים זו השנה ה-32

פרויקט "הרמת מסך" שמתקיים מידי שנה, הוא במה ייחודית שנוסדה ומנוהלת על ידי המחלקה למחול במשרד התרבות. הפרויקט מקצה משאבים במטרה לאפשר ליוצרים עצמאיים להציג עבודות בכורה כשהם משוחררים מההיבטים הלוגיסטיים והכלכליים הכרוכים בהפקת מופע ומעניק הזדמנות יקרת ערך שאין לה אח ורע בארץ ובעולם.

המעטפת המקצועית, המלווה והתומכת, מספקת קרקע פורייה שמתוכה צמחו יוצרים ויוצרות בולטים וחשובים במחול הישראלי שהשפיעו באופן משמעותי על המעמד והמוניטין של המחול הישראלי ברחבי העולם וביניהם: איציק גלילי, אמיר קולבן, אנסמבל 'בת שבע', הלל קוגן, להקת המחול 'ורטיגו' – נעה ורטהיים ועדי שעל, נעה דר, נעה צוק, ניב שינפלד, עידו תדמור, ענבל פינטו, רננה רז, רנה שיינפלד, שרון אייל ורועי אסף.

על הניהול האומנותי הופקדו השנה עודד גרף ודנה רוטנברג, שבחרו מתוך כ-60 יוצרים שהציגו את עבודתם, 10 אשר יעלו את עבודות הבכורה שלהם במסכים השנה: ליאור תבורי, שקד מוכיח, אנאבל דביר, גלעד ירושלמי, אוליביה קורט מסה, רבקה לאופר ומתאוס ואן רוסום, אורי שפיר, אנדראה מרטיני, עומרי דרומלוביץ', מירב דגן וסתיו מרין.

שר התרבות והספורט, חילי טרופר: "משרד התרבות והספורט גאה לפתוח את מיזם 'הרמת מסך' בשנתו ה-32 ושמח על החזרה למתכונתו. כמו בכל שנה, אני מחכה בציפייה רבה לעבודות הבכורה של היוצרות והיוצרים המוכשרים ומזמין את כולם לקחת חלק במיזם הנהדר שיחרוש את הארץ מבאר שבע ועד כפר בלום במחול מרהיב ואיכותי".

המנהלים האמנותיים של הפרויקט, עודד גרף ודנה רוטנברג: "בעוד אנחנו כיחידים וכחברה מנווטים את עצמנו החוצה מתקופה שכמוה לא ידענו מעולם אל עבר עתיד בלתי ידוע, אנחנו מוצאים את עצמנו נאחזים במוכר ובו בזמן נאבקים בו. היצירתיות והדמיון הופכים לכלים החשובים ביותר שיש לנו במציאת דרכים חדשות ובלתי מוכרות לנווט במרחב והיצירה היא מפלט ועוגן. זו לנו השנה השנייה שבה אנו מלווים את היוצרות והיוצרים של פרויקט 'הרמת מסך' בתהליכי יצירתם, אבל למעשה זו השנה הראשונה לעשות זאת במסגרת מופעים חיים על הבמות. בעוד אנו חוזרים אל המתכונת ה'רגילה', אין לנו אלא להתבונן בה בעיניים חדשות. אנחנו נרגשים, סקרנים ומחכים לראותכם הצופים אתנו שוב באולם, לרגע נדיר – בהווה החי, שאין שני לו, זה שנמתח בין עבר לעתיד".

גם השנה, יוענקו במסגרת הפרויקט פרסי משרד התרבות והספורט למחול האמנותי שמוענקים מידי שנה ליוצרים ולמבצעים על הישגיהם בקטגוריות שונות בתחום המחול. השנה, יוענקו פרסים בקטגוריות הבאות: פרס מפעל חיים במחול, פרס ביצוע ללהקות, הרכבים קאמריים ו/או יחידים ופרס ליוצרים בעשור הראשון ליצירתם.

ביניים: מופעים בירושלים

המופעים יתקיימו ב'מרכז מחול שלם' שבמתחם 'הפרסה – מרכז לאומנות המופע', רח' הפרסה 3, תלפיות.

בכורה מאת מירב דגן וסתיו מרין. רביעי, 22.12, 20:00.

בכורות מאת אורי שפיר, גלעד ירושלמי, רבקה לאופר ומתאוס ואן רוסום. רביעי, 22.12, 21:00.

בכורות מאת אנאבל דביר, ליאור תבורי ושקד מוכיח. חמישי, 23.12, 20:30.

מחיר כרטיס: 50 שקלים (הטבות מיוחדות לתלמידי מחול).

לפרטים על מופעים אלה ומופעים נוספים בכל רחבי הארץ ולרכישת כרטיסים: www.curtain-up.co.il.