הרצוג, תישאר בתל-אביב

אין בפועל כל מנהיגות עסקית, כלכלית, תרבותית ומעל לכל פוליטית מחוץ לתל אביב * אין מי שיילחם את מלחמתה של ירושלים - שלה ושל הפריפריה כולה

הימים ימי נבוכדנצר מלך בבל, הכובש את ירושלים, מחריב את המקדש ומגלה את תושביה. שבעים שנה אחרי, כורש מלך פרס מתיר לשוב לארץ ישראל, אך רק ליהודה, עד "אל מול יפוא" (יפו).

הימים ימי נפתלי בנט ראש הממשלה ויאיר לפיד ראש ממשלה חליפי שהושבע להיות ראש ממשלה. הקינה העתיקה שבה להדהד. היא, ירושלים, נותרת "בדד, העיר רבתי עם (כמעט כפולה מתל-אביב), הייתה כאלמנה". בנט, שלא כקודמיו, אינו מעונין לגור בה; שר החוץ לפיד כרבים מקודמיו, אינו מעונין לגור בה; ראשי המפלגות המרכיבים את הממשלה, אינם מעונינים לגור בה. "בכו תבכה בלילה…אין לה מנחם מכל אוהביה, כל רעיה בגדו בה היו לה לאויבים".

כבוד הנשיא, עיקר מנהיגות המדינה בימים אלה היא משולי ארץ פלשת. מה הטעם שתשב בגלות ירושלים? זו שתחת לחלק אותה, משאירים אותה שלמה ומחלקים את הארץ, בין הקרוי 'מדינת תל אביב' ובין כל היתר. מחלקים אותה בשפת גוף ובמעשה. אף אתה התחלת בכהונתך בחנוכת שגרירות האמירויות קבל עם ועדה בתל-אביב, סיור ראשון בבית אבות בתל-אביב ואפילו פגישת עבודה ראשונה עם שר החוץ… כן, בתל אביב.

ומכאן למישור המעשה. שר האוצר אביגדור ליברמן מצהיר כי יושקעו 150 מיליארד שקלים בבניית מטרו לגוש דן. מדוע שלא ישלימו קודם (עשרים שנות עיכוב) את מסעפי כביש שש בצפון ישראל ובדרומה? ומדוע שלא יבנו את המסילה המזרחית של הרכבת מקצה הצפון לקצה הדרום, אלא רק במרכז? ומדוע שלא יסללו את כביש הכניסה הדרומי לירושלים (או מסילת רכבת תחתיה, ארבעים שנות עיכוב)? מדוע לא יעודדו את פיזור התעסוקה לפריפריה, תחת תחבורה למרכז הפקוק? מדוע לא יסבסדו משרדים הרחק מגוש דן? מדוע לא ישלימו את מערך הדרכים והרכבות שיאפשרו את מעבר קריות התקשוב והמודיעין לנגב? מדוע לא יחדלו מלהעביר ולהקים חברות ממשלתיות בתל אביב? מדוע לא יגרמו לתאגיד השידור, כמשל, לעמוד בהוראות החוק ובהצהרותיו לבג"ץ לשבת בירושלים? ועוד אינספור פרויקטים שניתן להכניס ב-150 מיליארד שקלים הבאים לשרת את מדינת תל-אביב לבדה. אלה ישרתו אוכלוסייה גדולה בהרבה מזו של המטרו, אמנם מיוחסת פחות, אבל ככל הנראה חשובה יותר – זו שמיישבת את גבולות הארץ, זו שחלק גדול יותר מבניה מגיעים לשירות קרבי וקטן יותר ל-8200, זו שעובדת עבודת כפיים בשדות, מגדלת מזון ומאזנת במקצת את עודפי הפחמן המצטברים בגוש דן, זו שאם המדינה תשכיל להשקיע בה, היא זו שתביא אותה למדרגה גבוהה יותר בכל תחומי העשייה, הלימוד והחדשנות.

כבוד הנשיא, אם תושבי גוש דן מעוניינים לאסוף מכספם ולבנות מטרו – מה טוב. אך ממשלה שאינה ממשלת מדינת תל אביב אינה יכולה להמשיך את דרכי קודמיה ושוב ושוב להקצות חלקים לא שוויוניים ממשאבי הלאום לעיר אחת, למקטע אחד ולקבוצה הומוגנית אחת.

כבוד הנשיא, אין בפועל כל מנהיגות עסקית, כלכלית, תרבותית ומעל לכל פוליטית מחוץ לתל אביב. יאיר לפיד, גדעון סער, אילת שקד, מירב מיכאלי וניצן הורוביץ גרים במרכז התל-אביבי התוסס ונפתלי בנט קצת ימינה ולמעלה ברעננה. שם החוגים יותר מושקעים שכן "גלתה יהודה מעוני". במציאות זו, אין מי שיילחם את מלחמתה של ירושלים – שלה ושל הפריפריה כולה.

מדוע שרק כבוד הנשיא יישב במשכן שבציון בסמוך ל"הר ציון ששמם, שועלים הלכו בו"?

אם תבחר בכל זאת לגור בבירת ישראל, אותה קריה נאמנה, משוש תבל, אנא היה לה למליץ ולראש, דרוש מראש הממשלה ושריו לעבור לגור ולעבוד בעיר, שמא תשוב הקינה: "חטא חטאה ירושלים על כן לנידה הייתה כל מכבדיה הזילוה כי ראו ערוותה. גם היא נאנחה ותשב אחור".

בהצלחה!

ותודה לנביא ירמיהו על הרשות לעשות שימוש בדבריו ממגילת 'איכה'.