הרקוויאם של ורדי

דן אטינגר (צילום: באדיבות הפילהרמונית של שטוטגרט)
דן אטינגר (צילום: באדיבות הפילהרמונית של שטוטגרט)
יצירתו המונומנטלית של גדול מלחיני האופרה בקונצרט רב משתתפים על במת האופרה הישראלית בניצוחו של מאסטרו דן אטינגר

האופרה הישראלית ממשיכה את עונת 23-24 עם השינויים הנובעים מהמלחמה שפרצה בשבעה באוקטובר ומביאה אל הבמה את אחת היצירות הגדולות ביותר ברפרטואר העולמי – הרקוויאם של ורדי.

על יצירת המופת המונומנטלית והאהובה של ורדי ינצח מאסטרו דן אטינגר, מנהלה המוזיקלי של האופרה הישראלית, וישתתפו בביצועה ארבעה סולנים מובילים מהארץ ומעולם, מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתי ברקוביץ' ותזמורת האופרה – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון.

ורדי הלחין את הרקוויאם בזמן שלקח הפסקה משמעותית מהלחנת אופרות – בין כתיבת 'אאידה' בשנת 1871 ועד 'אותלו' בשנת 1887. היא נחשבת לאחת מיצירותיו החשובות והמבוצעות של המלחין.

הרקוויאם כתוב לארבעה סולנים (סופרן, אלט, טנור ובס) למקהלה ולתזמורת. ורדי כתב את המוזיקה לטקסט הלטיני של תפילת האשכבה הקתולית לעילוי נשמת המת והוא הקדיש את היצירה לזכרו של המשורר והסופר אלסנדרו מנצוני שאותו העריץ. ורדי עצמו ניצח על הבכורה של הרקוויאם בכנסיית סט. מרקו במילנו בתאריך 21 במאי 1874.

חוקר ורדי הנודע ג'וליאן בדן טוען "אם נשאלים מה היא יצירתו הגדולה ביותר של ורדי, יהיה מאוד קשה לענות. אך כאשר בוחנים את היצירה המראה את גאוניותו בצורה המרוכזת ביותר, אין ספק כי התשובה חייבת להיות הרקוויאם. לצד ה'מיסה סולמניס' של בטהובן, הרקוויאם של ורדי הוא שיאה של המוזיקה הכנסייתית במאה ה-19". המלחין יוהאנס ברהמס קבע חד משמעית כי "רק גאון יכול היה לכתוב יצירה כזו". גם אם אין מדובר באופרה, המשיך ורדי גם ביצירה זו בסגנון כתיבתו האופראית ואפשר למצוא בה אריות מרגשות, דואטים מהפנטים וקטעי מקהלה סוחפים.

סולני ההפקה הם:

הטנור קרלו ונטרה, יליד אורוגואי, המתמחה בין היתר ברפרטואר הורדיאני. הוא מופיע בבתי האופרה המובילים בעולם ובהם: האופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון, לה סקאלה במילנו, הארנה בוורונה ובבתי האופרה של ברלין, פריס, פירנצה, בודפשט, פלרמו ועוד. זו הופעתו הראשונה באופרה הישראלית.

זמרת הסופרן  הרומניה יוליה מריה דן, מופיעה בבתי האופרה של המבורג, דרזדן, רואן, פריס, לייפציג, רוונה,  ברצלונה, אוסלו, בוקרשט, ורבייה, סידני, מינכן ועוד. באופרה הישראלית הופיעה בתפקיד דונה אנה בדון ג'ובני (מוצרט).

את תפקיד המצו סופרן חולקות המצו סופרן הסולנית הישראלית עדנה פרוחניק (מצו סופרן), מופיעה בבתי האופרה של מנהיים, קאסל, ברגן, ברגנץ, פראג, טוקיו, פריס, נירנברג, ויסבאדן, בראונשוייג, לוקסמבורג, זלצבורג, וינה ועוד. באופרה הישראלית ביצעה שורה ארוכה של תפקידים.

ויחד איתה הישראלית שי בלוך הופיעה כסולנית בקונצרטים עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, תזמורת סימפונט רעננה ועוד . היא הופיעה בבתי האופרה של פרמה, רוונה, רג'יו אמיליה, פיאצ'נצה, ססארי, מודנה, סופיה, ברגמו, רימיני, לובליאנה, טורה דל לאגו, פסטיבל האופרה של יפן ועוד. באופרה הישראלית ביצעה שורה ארוכה של תפקידים.

זמר הבס ארטיום וסנצוב, יליד רוסיה. מופיע באופרה הממלכתית של וינה ובבתי האופרה של קופנהגן, באזל, דורטמונד, קלגנפורט, שוורין, רוסטוק ועוד. זו הופעתו הראשונה באופרה הישראלית.

תאריכי המופעים: שישי, 9.2, 13:00; מוצ"ש, 10.2, 19:00; שני, 12.2, 19:30; שלישי, 13.2, 20:00.

להזמנת כרטיסים: 03-6927777

https://www.israel-opera.co.il/?CategoryID=1354&ArticleID=6247

מחירי כרטיסים: 125-325 שקלים.

שעה לפני כל מופע תתקיים הרצאה מקדימה.

בית האופרה על שם שלמה להט (צ'יץ'), שד' שאול המלך 19, תל-אביב.