השלט בידיים שלנו

סיפורים פלסטיניים ב'נטפליקס'? * ומה לגבי יהודים שפועלים יחד עם ה-BDS? * ולמה גם אנחנו, הישראלים הטובים, אשמים במצב?

"אני אוהב את הים, נולדתי ליד הים והייתי רוצה מאוד לנטוש את כל הבעיות מאחוריי ולשחות בים כל ימי חיי". במילים אלה ובנימה כאובה פותח נער ערבי את הקדימון לסרט 'נולדו בעזה' – אחד משלושים ושניים הסרטים שבמדור החדש 'סיפורים פלסטיניים' שהושק החודש ב'נטפליקס'. הנמשל ברור: האופק אינו מובטח למי שחי את חייו בתנאים מחפירים כתוצאה מהעימות עם המדינה היהודית הסמוכה או בגלל 'הכיבוש הישראלי'.

מסחטת הדמעות בחסותה ובתמיכתה של תנועת ה-BDS יודעת להציג היטב את הנרטיב הפלסטיני, להנדס את התודעה מבלי להראות את קורבנות הטרור בישראל או את התוקפנות הפלסטינית כלפי יהודים. אמצעי תעמולה מעולה לעורר הזדהות מהירה בקרב המונים ובכך לעקוף משמאל את כל הוויכוחים הפוליטיים ולהציג את ישראל באור שלילי. ידוע גם שמספר פעילים בתנועת ה-BDS הם יהודים ואני לא אופתע אם חלקם מושכים בחוטים מאחורי הקלעים ופועלים נגד ישראל. אני מבין את טבעם. אדם שלא שייך לאידיאולוגיה הפנימית של האומה הישראלית, פועל נגדה בתוקף.

על פי חכמת הקבלה, "ישראל" היא חיבור של שתי המילים "ישר" ו"אל", כלומר, אדם הנוטה ביחסו הישר כלפי האל. ומיהו האל? כוח הטבע העליון, דבק החיבור, רוח האהבה החלוטה בין בני האדם. למעשה, שונאי ישראל הם יהודים שבמקום לפעול לפי חוקי הטבע – בהתאם לתפקידו הייעודי של העם – פועלים נגד מולדתם הרוחנית. אבל היהודים החיים בישראל מפיצים רעל הרבה יותר גדול.

האנושות היא מערכת מקושרת אחת וכל פרט בה משפיע על המערכת כולה. במערכת זו יכולים רק היהודים לפעול מתוך בחירה חופשית, לעשות בה שינויים לטובה או חס ושלום לרעה. לכן, כאשר מתבוננים אנו על המערכת בעיניים בלתי תלויות, העיסוק העיקרי שלנו לא צריך להתמקד באנטישמים או ביהודים שונאי ישראל, אלא בנו, היהודים החיים בארץ ישראל, צאצאים שירשו לאורך אלפי שנים רצון ייחודי להתקשר לזולת בערבות הדדית, אבל במקום לנווט אותו לטובת הזולת, מטה כל אחד את רצונו לתועלתו עצמו.

אם יותר ויותר יהודים יתחילו להבין את המערכת ואת מקומם בה, את גורלם על כלל המציאות ואת גודל האחריות המוטלת על כתפיהם, הם יכולים לחולל שינוי אדיר. עצם המודעות לתפקידו הנצחי של עם ישראל בשילוב נטייה דקה להתעלות על האגו ולשאוף לאחדות פנימית, תשנה מאוד את מערך הכוחות שבטבע. אם נתייחס נכון אחד לשני, נעורר כוח חיובי שמסוגל לאזן את יחסם העוין של אומות העולם כלפינו. אנחנו חזקים יותר מכולם אם רק נהיה מאוחדים בינינו. רק כך יתהפך הכול מהר ולטובה והשונאים שלנו יימשכו אל הכוח החיובי שבנו כמו אל מגנט.

למעשה, אנו מתרווחים באדישות על הספה הנוחה עם כוס בירה קרה ופיצוחים ליד וצופים בתוצאות ההתנהגות שלנו. אנו רואים את השתקפות היחסים הפנימיים בינינו מוסרטת ומוצגת על גבי המרקע. השלט נמצא בידינו ואפשר לכבות את 'נטפליקס' בכל שנייה, אבל השליטה האמתית על המציאות נמצאת בלבבות שלנו.