השריפה הגדולה: האוצר החזיר לשירותי הכיבוי רק מחצית מן הכסף

נציב הכבאות שמחי ויו"ר הוועדה ח"כ בן ארי היום בדיון (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
נושא מסקנות השריפה הגדולה שהייתה באזורנו באוגוסט, עלה לדיון בוועדה לביטחון הפנים של הכנסת * נציב הכבאות הארצי העלה טענות קשות כלפי התנהלות האוצר. לדבריו, הושבו רק 16 מיליון שקלים למרות שהעלויות היו פי שניים * האוצר בתגובה: "יתר הסכום יוחזר בתקציב 2022"

הוועדה לביטחון פנים של הכנסת בראשותה של ח"כ מירב בן ארי דנה היום (שני, 11.10) על המסקנות מהשריפה בהרי ירושלים.

מתוך 34 מיליון שקלים, עלות מבצע הכיבוי של השריפה הגדולה בהרי ירושלים, שיפה האוצר את מערך הכיבוי ב-16 מיליון בלבד. כך דיווח היום לוועדה לביטחון פנים, בראשות ח"כ מירב בן ארי, רב טפסר דדי שמחי, נציב כבאות והצלה. לדבריו: "אני דורש שישפו על מלוא הסכום. הפער פוגע בהתעצמות לקראת השריפה הבאה". עוד אמר רב טפסר שמחי: "הייתה פה הדלקה. אדם הדליק את האש".

יו"ר הוועדה, ח"כ בן ארי, תבעה ממשרד האוצר תשובה על שיפוי מערך הכבאות בגין 34 מיליון השקלים, עלות כיבוי השריפה: "איך שיפיתם אותם רק ב-16 מתוך 34 מיליון? על זה הם הכי צועקים, ובצדק".

אביה פרון, מאגף התקציבים באוצר, השיב על טענותיו של שמחי: "הועברו אלינו דרישות. במסגרת הסיכום עם המשרד לביטחון פנים, סוכם שיקבלו 16.5 מיליון ב-2021 ואת שאר הצרכים בתקציב 2022".

יו"ר הוועדה בן ארי: "אני מבינה שזה לא היה בבסיס התקציב, אבל בשביל זה יש רזרבות. אתה לא יכול לשפות במלוא הסכום מרזרבות 2021?".

פרון: "זה סוכם עם המשרד לביטחון פנים. יש להם סדרי עדיפויות. זו לא החלטה חד צדדית. הדבר התקבל בהבנות".

רב טפסר דדי שמחי: "אני שותק".

רב טפסר שמחי דיווח לוועדה גם על שיתוף הפעולה עם חיל האוויר שהחל לפני שמונה חודשים: "אם מטוס כיבוי נושא שלושה טון חומרי כיבוי, הרקולס לוקח 18 טון. אנו בתהליך לתמחר, לתקצב ולהכניס לפקודות. לפני שמבקשים סיוע מיוון וממצרים, עדיף לנצל את יכולות חיל האוויר. הניסוי ייקח 7-9 חודשים ואז נוכל לעבוד איתם".

בין המסקנות עליהן הגיעו בכבאות: היערכות מקדימה על פי פקודת 'קשת אדומה' אפשרה הפעלת תגבור סדרי כוחות מבצעיים תוך פרק זמן קצר והתחלת הגנה על יישובים. הפעלת המענה האווירי בהתאם לתוכנית ההפעלה המהירה בגזרה הביאה כוח כיבוי אווירי בפרק זמן קצר. המטוסים הגיעו לפני הכבאיות. הפניית הכוחות הראשונים לטובת הגנה על היישובים – הן בקו האש והן במוקדי כתם – מנעה פגיעה בנפש.

היו חפ"קים שונים למשטרה ולכבאות, משום שכל אחד התמקד בעניינים מקצועיים של ארגונו, אבל אחד הלקחים הוא שכדאי שיהיה נציג קבוע של הכבאות בחפ"ק המשטרה ונציג קבוע של המשטרה בחפ"ק הכבאות. לקח נוסף הוא שצריך שכל המערכות יעבדו בסנכרון בנושא שליטה ובקרה. כיום, עובדים הכבאות ומד"א על אותה מערכת, אך זו אינה מסונכרנת עם המשטרה.

עוד טען רב טפסר שמחי: "המדינה צריכה לממש את קווי החיץ. זה חלק מתוכנית מניעת שריפות וכבר חמש שנים יש בעיות תקציב. מניעת שריפות עולה הרבה פחות מכיבוי שריפות. התורה קיימת, נותר רק לראות מאיפה תקציב המימון. דרושים 400 מיליון שקלים ובנוסף 70 מיליון שקלים לשנה לתחזוקה".

שמחי ביקש מהוועדה לקדם את האישור שהכבאות תוכל לקבל חיילי חובה לשורותיה. יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי: "ראיתי חיילים סוהרים. אם שב"ס יכול לקבל חיילים, למה לא הכבאות? נטפל בזה".

שמחי קבל גם על כך שעל כל הלוגיסטיקה במפקדת המחוז ממונה סגן טפסר אחד. "משווים אותי למשרד הרווחה, אבל אני צריך לייצר רציפות תפקודית של ארבעה ימים ולילות". עוד אמר: "כיום יש לנו 600 רכבי כיבוי, אבל אין תקציב קבוע להחלפת רכבים. כאשר רכב מגיע לגיל 20 שנה חייבים להחליפו. כל שנה אני חייב להחליף 30 רכבים ישנים. זה לא מתוקצב".

יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי, ביקשה לדעת מה עמדת המשטרה לגבי השארת כוח של תושבים בתוך הבתים על מנת שיוכלו לסייע בכיבוי שריפות מקומיות שנגרמות מנפילת גצים בזמן שריפה גדולה שמאיימת על היישוב, אך לא קיבלה תשובה.

תומר ברנר, ראש הזרוע המבצעית, המערך האווירי במשטרה: "השר לביטחון הפנים הוביל את התחקיר של השריפה. טייסת הכיבוי נבנתה לאור לקחי אסון הכרמל והיא הוקמה מול התרחיש הישן. כיום, בשל שינויי האקלים, דרוש מענה אווירי פי שלושה. יש על כך עבודת מטה של המשטרה, כבאות והמשרד לביטחון פנים שאושרה כבר ב-2018. צריך לרכוש ארבעה מסוקים גדולים שיגשרו על הפער וייתנו מענה גם לכיבוי לילה".

ניב ויזל, ראש המועצה האזורית מטה יהודה: "מה שונה אירוע השריפה מ'שומר החומות'? המטוסים לא עלו בזמן. צריך להשקיע בחצי השעה הראשונה של האש. השטחים שלנו 550,000 דונם. יש לי כסף? מי מתכלל? יש ויכוחים איפה חיץ, מה זה חיץ, מה עוזר חיץ וכיבוי אש אומר לי בכלל לפנות אצטרובלים בתוך היישוב. אז אני מתקצב עוד שני מיליון שקלים בשביל זה. אני חי במלחמה. יש לי גם שב"חים שנכנסים. אין גדר בכלל. מה אני אגיד לתושבים? שבגלל החלטה נכונה להגן על בית החולים 'הדסה' לא היו מספיק כבאיות בשבילם? יש לי יישובים כמו כסלון שאין להם דרכי מילוט. אין לאן לברוח. במזל אף אחד לא נפגע. את בית מאיר פינינו כבר ארבע פעמים. הצוותים שלי מטפלים בשריפות כל יום. מתי אתם קובעים שזה חירום? כל אחד מפיל על מישהו אחר".

אלון ביטון, מרכז השלטון האזורי: "שריפה מחזירה תשתית של יישוב 20 שנה לאחור. יש לנו צווי חירום יישוביים. זה כוח התערבות. המועצה האזורית מטה יהודה היא דוגמא ומופת. צריך גוף שיתכלל מול הקב"טים במועצות. צריך תקציב, יעדים, תיק יישוב, ביקורות. יש 34 יישובים ברמת סיכון גבוהה. צריך אמצעים ומשאבים".