'השתקפות האידאה'

הצייר ואומן הגרפיטי הבינלאומי פילפלד (ניר פלד), בשיתוף רשות הטבע והגנים, יציגו תערוכת וידיאו ארט חדשה במערות הגן הלאומי בית גוברין

היום (רביעי, 24.8) תשיק רשות הטבע והגנים תערוכה חדשה בגלריית הפעמון שבמתחם מערות הפעמון בגן לאומי בית גוברין: 'השתקפות האידאה' של אומן הגרפיטי הבינלאומי פילפלד. התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב החל ממחר (חמישי, 25.8) ותוצג עד סוף חודש אוקטובר בימים חמישי ומוצאי שבת.

הגרפיטי, שהחל כז'אנר של אומנות רחוב מחתרתית שנועדה להביע עמדה וביטוי עצמי של האומן, הפך כבר מזמן להיות חלק בלתי נפרד מהנוף התרבותי במרחב הציבורי האורבני וליצירה מקובלת ומוערכת לביטוי רעיונות, ערכים ומסרים. הסגנון – שבא לידי ביטוי בציורי קיר, מיצגים ויצירות – מהווה כלי להסערת התודעה של החולפים על פניו לעורר ולהניע לפעולה. לאחר שכבר השאיר את חותמו בציוריו על קירות תל אביב ובמקומות נוספים בארץ ובעולם, משיק המאייר והצייר, אומן הגרפיטי פילפלד (ניר פלד) תערוכה חדשה בגן הלאומי בית גוברין. יצירותיו, שמאופיינות במוטיבים קוויים אייקוניים – לרוב בצבעי שחור לבן – ומציגות סיפור של תרבויות עתיקות, מסתוריות ושבטיות, מוצאות במה חדשה ויוצאת דופן להיראות. הן מוצגות בזירת ההשראה שמהן נוצרו.

ביצירתו החדשה, 'השתקפות האידיאה', מציג פילפלד את ההשראה שקיבל מביקורו בבית גוברין, אתר שמשלב תרבות אדם ומסורות לאורך השנים ומרחבי טבע בשפלת יהודה. החיבור למערות הוביל את פילפלד ליצור דמויות וחיבורים רוחניים ופנטסטיים שהתעוררו בו כששהה שעות רבות במרחב הפתוח ובתוך המערות. המראות עוררו בו את החיבור לעולם הרוחני; כמו מחילות המסתור מימי מרד בר כוכבא שהולידו את היצירה של האריה המספרת את סיפורו ההרואי של בר כוכבא, דרך האומנות העכשווית. את ההשראה לשם התערוכה קיבל פילפלד ממשל המערה של אפלטון, אשר מסמל את התעתוע בין עולם האמת לעולם השקר ולאורך השנים עיצב תפיסות פילוסופיות שמהן נגזרו רעיונות חברתיים ופוליטיים.

פילפלד (ניר פלד): "כאומן שעוסק רבות בהיסטוריה ובמסורות של העם היהודי, כשקיבלתי את הזכות לקיים תערוכה בבית גוברין, מקום שטעונים בו סודות וסיפורים רבים, הייתה ההתרגשות רבה. כשהגעתי למקום לראשונה כאדם בוגר, ביקרתי במערה הצידונית, שהיא מערת קבורה עתיקת ימים ובה ציורים פנטסטיים שמציתים את הדמיון. נתקלתי שם בכתובת על קיר קבר שבה כתבה אישה שיר געגועים לאהובה שהלך. לרגע יכולתי לדמיין שבמקום שבו אני עומד בעבר התנהלו חיים שלמים – מלאים ברומנטיקה, יצירה ויופי גדול שנעלם לו. חשבתי עליה ועל סגנון היצירה שלי וראיתי את החיבור. הצגת היצירה שלי במערת הפעמון, שנחצבה בידי אדם לפני שנים רבות, היא פריבילגיה גדולה. זו זכות עצומה להשתלב היום בשרידי ההיסטוריה הרחוקה ואף להעצים אותה באמצעות האומנות שלי. אחת הדמויות המרכזיות שעוררה בי השראה במהלך היצירה היא דמותו של בר כוכבא, שמאוד מזוהה עם אזור שפלת יהודה".

תומר סרגוסטי, מנהל הגן הלאומי בית גוברין ברשות הטבע והגנים: "יצירותיו של האמן פילפלד משתלבות ומתעצמות בעקבות החיבור למערות הגן לאומי בית גוברין ויוצרות חוויה מרהיבה.לאורך השנים, התגלו באתר ציורי גרפיטי, ציורי קיר יפיפיים וצבעוניים וגם כתובות שנחרטו בסלע כדי להעביר מסר או להאדיר שליט. אומנות הגרפיטי היא המשך מודרני ליצירה העתיקה. בניגוד לחריטות בסלע הקירטון הרך שנעשו בעבר, יצירותיו של פילפלד מוקרנות על קירות המערה מבלי לפגוע בהם. היצירות מכבדות את המקום ומשתלבות בו באופן טבעי".

ניהול אומנותי: יאיר מוס. מוזיקה מקורית: REJOCER. אנימציה למיפוי הקרנה: אריק פוטרמן.