התאונות שמערכת בטיחות יכולה למנוע

בשנת 2021 בתחום העירוני: מספר ההרוגים הגבוה זה שמונה שנים בתאונות חזית-אחור * ומה המצב אצלנו?

על פי נתוני עמותת 'אור ירוק', המבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) –נהרגו עשרה בני אדם בשנת 2021 בתאונות מסוג התנגשות חזית רכב בחלקו האחורי של רכב נוסף בתחום העירוני בלבד. מדובר במספר ההרוגים הגבוה זה שמונה שנים. עוד עולה מן הנתונים, כי בשנה זו נפגעו בתחום העירוני 762 בני אדם בתאונות מסוג זה ו-75 נפצעו באורח קשה. תאונות חזית-אחור הן תאונות בהן רכב מתנגש עם חלקו הקדמי בחלקו האחורי של הרכב שנוסע לפניו.

בעשור החולף (2012-2021), נפגעו בתאונות חזית-אחור 12,700 בני אדם בתחום העירוני, בתוך כבישי הערים והיישובים – 1,270 נפגעים בממוצע מידי שנה. על פי הנתונים, נהרגו 67 בני אדם בעשור האחרון בערים וביישובים בתאונות התנגשות חזית באחור ו-698 בני אדם נפצעו באורח קשה.

ומה המצב אצלנו? שש תאונות בלבד במבשרת ציון ואילו באבו גוש הקטנה יותר, כמות גדולה פי שלושה – 17 תאונות, מתוכן אחת קשה (השנים הקשות: 2012 ו-2013: שבע תאונות בכל אחת מהן).

כמו כל תאונות הדרכים, גם את התאונות הללו ניתן למנוע מבעוד מועד באמצעות אביזרי בטיחות מתאימים לרכב. מערכות הבלימה האוטונומיות יכולות לעצור את הרכב באופן עצמאי במהירויות נמוכות וכאשר המרחק אינו מספיק מהרכב שמלפנים, כך שבמצב שבו הנהג לא מבחין כי הוא קרוב לרכב שלפניו באופן מסוכן וכי צפויה התנגשות, יכולה המערכת לעצור באופן אוטונומי את הרכב, להציל את חייו ואת חייהם של יתר משתמשי הדרך.

ד"ר ארז קיטה, מנכ"ל עמותת 'אור ירוק': "תאונות התנגשות חזית באחור עלולות להיות קטלניות ולגבות קורבנות, וכל זאת כשאביזר פשוט המותקן ברכב יכול למנוע אותן. מערכות בטיחות אוטונומיות בולמות את הרכב באופן עצמאי ומפצות על טעויות הנהג. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייב להגדיל את התמריצים להתקנת אותן מערכות על מנת שהן יהיו מותקנות בכמה שיותר כלי רכב ובהתאמה מספר התאונות יפחת משמעותית. זה הזמן ליישר קו עם המדינות המתקדמות בבטיחות בדרכים בעולם ולפעול על מנת שיותר ויותר כלי רכב חדשים יגיעו מצוידים במערכות בלימה אוטונומיות שימנעו את התאונה הבאה. אם כל כלי הרכב החדשים יהיו בטוחים יותר, בעוד מספר שנים גם לחלקי האוכלוסייה שלא יכולים להרשות לעצמם רכב חדש יהיה רכב יד שנייה שבו מותקנים אביזרי בטיחות מצילי חיים".