התושבים רוצים בטיחות

בעקבות התאונה הקטלנית שאירעה לאחרונה ביישוב, דורשים התושבים שיפור במצב הבטיחות והאכיפה בכבישי מבשרת

כפי שפורסם בגיליון הקודם, אירעה לאחרונה תאונה קטלנית ביישוב. מדובר בתאונה קטלנית ראשונה מזה שנים רבות אם בכלל שמתרחשת בכביש פנימי ביישוב. התאונה אירעה בצומת הרחובות הר מירון והר עצמון. על פי דיווח של 'איחוד הצלה', פגע רכב בהולך רגל כבן 75. הנפגע טופל על ידי צוות של 'איחוד הצלה' לאחר שנחבל בראשו והוא פונה לחדר טראומה שבמרכז הרפואי 'הדסה עין כרם' בירושלים כשמצבו בינוני. אחרי יומיים נמסר כי הנפגע הלך לעולמו.

בעקבות התאונה, פרסמו תושבים עצומה באתר atzuma.co.il ('לא מחכים לתאונה הבאה – מגבירים אכיפה בכבישי מבשרת') ובה הם קוראים למועצה ולעומד בראשה לבצע שינויים מהותיים בתשתיות ובאכיפה. כמו כן, צורף לעצומה קישור לטופס שבו ניתן למלא פרטים על הכבישים, הצמתים, הכיכרות ומעברי החצייה המסוכנים במבשרת שבהם יש להגביר אכיפה.

זמן לא רב לאחר התאונה, כתבה באחת הקבוצות ל', תושבת שגרה בסמוך, כי קיימת ברחוב מצוקת חנייה ולא מעט רכבים חונים בניגוד לכיוון התנועה. לדבריה, פנתה למועצה מספר פעמים בעניין ועדכנה כי בימים האחרונים נצבעה המדרכה ליד החנות שבמקום באדום-לבן.

עוד נכתב בגיליון הקודם, כי ראש המועצה יורם שמעון הביע צער בישיבת המליאה שהתקיימה ימים ספורים לאחר התאונה על פטירתו של התושב. ראש המועצה הוסיף, כי שוחח בנושא עם חוקר תאונות מתחנת 'הראל' וכי לדבריו לא נגרמה תאונה זו מתנאי השטח, מתמרור לא נכון או בשל הסדרי חנייה לא בטיחותיים. גם מדוברות המשטרה נמסר כי "התאונה בחקירה ולא מסתמן בשלב זה כי מדובר בבעיה תשתיתית".

ומכאן, לעצומה:

"לכבוד ראש מועצת מבשרת ציון יורם שמעון,

חייבים למנוע את התאונה הבאה במבשרת ציון. בכל יום מסכנים הולכי רגל ונהגים את חייהם בכבישי מבשרת ובפרט בשדרות הראל ובכיכר המרכזית שבה, זאת בשל נהיגה במהירות מופרזת של נהגים ואי ציות לחוקי התנועה. לאחר שרבים מאתנו היו עדים ל'כמעט ונפגע' ולתאונות של ממש, כולל פגיעת רכבים בהולכי רגל – ילדים ומבוגרים כאחד – החלטנו לשים לזה סוף. כדי להציל את החיים של הקורבן הבא, אנו דורשים מראש המועצה להגביר את האכיפה בכבישי מבשרת ובפרט בשדרות הראל ובכיכר המרכזית שבה.

אנו, התושבים, מציעים את האמצעים הבאים:

א. התקנה והפעלה של מצלמות מהירות ואכיפה באמצעותן, במיוחד בשדרות הראל ובכיכר המרכזית. אין סיבה שבעידן בו קיימים ונגישים לנו אמצעים טכנולוגיים כמו מצלמות מהירות, יוכלו נהגים לנהוג מעל המהירות המותרת בכבישים מרכזיים. הימצאות מצלמות והפעלתן יחד עם שליחת קנסות באופן מיידי, תוריד את המוטיבציה מנהיגה במהירות מופרזת ומאי ציות לחוקי התנועה.

ב. שוטרים גלויים וסמויים: כאשר רואה נהג אורות משטרה או מחסומים, הוא משנה את אופן הנהיגה שלו כדי לא להיתפס. נבקש נוכחות רחבה של שוטרים סמויים, שיוכלו לתעד ולאכוף את ההתנהגות המסוכנת לפני שיהיה לנהג זמן להחביאה.

ג. החרפת ענישה: נבקש שהעונשים אשר מוטלים על הנהגים המסוכנים יהיו הכבדים ביותר שמתיר החוק.

ד. קמפיין פרסומי לחינוך ציבור הנהגים: נבקש לצאת בקמפיין חינוכי, אשר מזהיר את הציבור מפני הסכנה הגדולה שבנהיגה במהירות מופרזת ואי ציות לחוקי התנועה; וכן העונשים שמוטלים על העוברים על חוקי התנועה. אנו ממליצים על שלטי פרסום לאורך שדרות הראל.

אם תימשך תופעת הנהיגה המסוכנת, נראה בקרוב נפגעים נוספים. הנושא קריטי לביטחון התושבים והזנחתו היא לא פחות ממחדל. בישראל נהרג בממוצע אדם אחד ליום בתאונת דרכים. בכל יום מתפרקת משפחה וכל יום נאבד עולם שלם ללא סיבה. בואו נהפוך את מבשרת למקום בטוח".

עד כאן לשון העצומה.

תגובת המועצה המקומית מבשרת ציון טרם נמסרה.