התערוכה "The Cyclamen Show"

צילום יח"צ: באדיבות 'סדן הפקות אומנות'
האומנית רקפת לוי, שעיצבה תפאורה ותלבושות להפקות רבות באומנויות הבמה והפכה יוצרת שותפה למחזאי חנוך לוין ולכוריאוגרף אוהד נהרין, מציגה מיצירותיה בתערוכת יחיד

בסוף השבוע האחרון נפתחה תערוכה חדשה בגלריה 'פריסקופ' בתל אביב. שם התערוכה הוא The Cyclamen Show"" ובה מוצגות יצירותיה של האומנית רקפת לוי. אוצרת התערוכה היא שרי פארן. רקפת לוי, מעצבת עטורת פרסים, עיצבה תפאורה ותלבושות להפקות רבות בתחום אומנויות הבמה והפכה יוצרת שותפה למחזאי/במאי חנוך לוין ולכוריאוגרף אוהד נהרין.

רקפת לוי הקימה בית ספר פרטי והכשירה עשרות יוצרים צעירים שממשיכים את דרכה. לפני כעשר שנים, עזבה את הקריירה המפוארת ואת העיר הגדולה ועברה ליישוב כמון שבגליל. זו הפעם הראשונה שהיא יוצרת תערוכה שמשקפת לגמרי את הביטוי האישי שלה. הפעם, מוצג צד נוסף שאינו מוכר עדיין ברבים – אומנית שחושפת בפני הקהל את הרבדים העמוקים והכמוסים ביותר של נפשה, נוגעת בכל עצב אפשרי בקיומה ושואלת שאלות על זהותה ועל מקור שורשיה. כל זאת תוך חיפוש מתמיד אחר דימוי הבית, מקומו בחייה ובחיי משפחתה – הבית הפרטני והאוניברסלי. 

רקפת היא אנציקלופדיה מהלכת של אינפורמציות, מקורות השראה וחומרים. היא מלהטטת בין חפצי קרמיקה בעלי פטינות המצאתיות שלעתים נראים כפריטים מעודנים מתקופות רחוקות ולעתים בני זמננו. היא אספנית אובססיבית של צמחים, ענפים וזרעים שמשולבים באומנותה כמטאפורה לחיים שיגדלו, יצמחו וינביטו עולם חדש. 

ספרים ישנים הם פן נוסף באוספיה של רקפת. היא מרוקנת אותם מטקסטים בשפות זרות, שומרת על האיורים ומשחקת איתם ביד חופשית. היא קורעת, גוזרת ומדביקה דפים וספרים, לעתים נוטעת זרעים שמושתלים בתוך הספר ומקימה מיצבים שלהם שמשולבים בתוך הוויטרינות ולידם. בתוך הוויטרינה של הארוניות היא מסדרת את האובייקטים שלה, כאילו היו שחקנים בהצגה שהיא כתבה, ביימה, הלבישה והציבה. כאומנים הסוריאליסטיים היא מכליאה בארוניות הפתעות ופנטזיות, חפצים שסדורים במארג שמשקף את תחומי העניין שלה. בתוך כל אלה היא יוצרת מיקרוקוסמוס או תיאטרון של העולם שמבוסס על אוסף זיכרונות אישיים ומשפחתיים ויוצרת עולם בתוך עולם. 

הקרקס, שמלווה אותה כל חייה תחת השפעת העבודה המתמשכת עם חנוך לוין, מחבר בין שמחה מוזרה ליגון מחלחל. החיפוש המתמיד אחר בית מוליד סדרת בתים ניידים ואפלוליים שבתוכם ארגנה 'במות' שמועצמות באמצעים אומנותיים. 'הבית של רקפת' הוא זמני, נודד ומתגלגל ברוח כאוהל בקרקס. היא רודפת אחריו ומנסה לאחוז בו כקופסה שתכיל אותה, אך לשווא. את החור הזה בנפשה לא ניתן למלא והוא הופך מנוע ליצירתה. 

ספרי האומן שלה הם חלק מתהליך היצירה ומהווים אובייקט אומנות לכל דבר. הוויטרינה היא חלק חשוב בביתה הדמיוני ומשתייכת למסורת של חדרי פלאות שנולדו במאה ה-18. הארוניות הן מקום סודי וסגור שמכיל זיכרונות ומזכרות. שולחן אוכל וכלי אוכל שמונחים עליו הם חלק בלתי נפרד של בית ולכן היא יוצרת קולקציות, משפחות של כלים. רקפת לוי משולה לארונית מלאת מגרות שבכל אחת מהן חבויים אוצרות שנאספו במשך חייה והיא שולפת אותם כחומר השראה לסיפורים שהיא מספרת.  

לוי היא מעצבת עטורת פרסים, שעיצבה תפאורה ותלבושות להפקות רבות בתחום אומניות הבמה. היא בוגרת המדרשה לאומנות וללימודי עיצוב ואופנה במכללת 'שנקר', זוכת פרס אופיר ופרס התיאטרון הישראלי. היא הקימה וניהלה בית ספר פרטי לאומניות הבמה בתל אביב, לימדה ב'שנקר', בבית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים, במכללת 'ויטל' לאומנות בתל אביב, באקדמיה לעיצוב 'בצלאל' ובבית הספר 'קלישר' לאומנות. היא חברה בוועדה לתרבות ב'קרן אמריקה ישראל' ובוועדת השופטים לתחרות המחול הבינלאומית של מרכז 'סוזן דלל'.

דף הפייסבוק של האומנית: Rakefet Levy.

שעות ביקור בתערוכה: שני-חמישי: 20:00-17:00, שישי-שבת: 13:00-11:00.

נעילת התערוכה: 14.5.

גלריית 'פריסקופ', רח' בן יהודה 176, תל אביב.