"ואני מתגלה עם הזמן"

תמונה מערב השקת הספר (צילום: פרטי)
תמונה מערב השקת הספר (צילום: פרטי)
על ספר שירים ראשון למשוררת והאומנית הרב תחומית ממבשרת ציון, רותי בראון

המשוררת והאומנית הרב-תחומית רותי בראון ממבשרת ציון, הוציאה את ספר שיריה הראשון 'ואני מתגלה עם הזמן' (מניפה הפקות – דורית לרמן). "הספר שלי מיועד לכל מי שחוו משבר גדול מאוד ולא בטוחים שיצליחו להתגבר עליו. יש הזדהות רבה עם השירים שלי מאנשים שחוו משברים בחייהם, כי לדעתי שירה יוצאת החוצה מהלב כשכואבים". כך מספרת רותי, שעברה בעצמה התמודדות עם מות בעלה דני ממחלת הסרטן ואירוע מטלטל נוסף שחוותה.

עוד היא מספרת, כי "אני כותבת בשפה שבה אני מדברת – כתיבה מודרנית עם הבעת רגשות ומחשבות ולא מנסה להיות משוררת כמו פעם. פשוט העליתי על הכתב את מחשבותיי. מעולם לא חשבתי שאכתוב ולאחר שהתחלתי לכתוב זה פשוט נשטף ממני כמו מבול. הכי חשוב עבורי זה שכל מי שיקרא את השירים שלי ירגיש שגם כשהכול נשבר בחיים – זה עדיין לא סוף העולם כי יש מה לעשות ולהמשיך. יש הזדהות רבה עם השירים שלי מאנשים שחוו משברים בחייהם, כי שירה יוצאת החוצה מהלב כשכואבים. הספר שלי מיועד לכל מי שחוו משבר גדול מאוד ולא בטוחים שיצליחו להתגבר עליו. המסר שלי עבורם הוא שאם יש חברים טובים מסביבך שאוהבים אותך ותומכים בך, הם לא ייתנו לך ליפול, בדיוק כפי שהצלחתי לקום אחרי שתי טרגדיות איומות".

השירים בספרה נכתבו לאחר מות בעלה ואהובה דני בראון, כשחייה מתחלקים ל'לפני' ו'אחרי' והספר מסכם את התקופה המאתגרת שעברה בשבע השנים האחרונות.

לדבריה, משמעות שם הספרה – 'ואני מתגלה עם הזמן' הוא הפרדוקס שלפיו היא עצמה החלה להתגלות לאחר מות בעלה האהוב דני. "כולם אהבו את דני ולאחר מותו השבר שלי גדול כל כך. הצלחתי לצאת אל האור בעזרת האנשים והנשים שמקיפים אותי, אנשים טובים שהצלחתי לשמר סביבי לאחר מות בעלי".

לספר יש עיצוב אומנותי ייחודי שעליו אחראי המעצב הגרפי אלדד בוברוביץ': כריכה קשה בצבע חום, עמודים בצבע קרם עם שירים וטקסטים בספר שבהם מופיעים צילומים משפחתיים נוסטלגיים. העיצוב הוא הודות לעברה של רותי כמעצבת גרפית מוכשרת שהקפידה על הפרדת צבעים, עיצוב נקי וקווים ישרים. רותי: "רציתי שהגופן של הטקסטים בספר יהיה הגופן בצבע חום כהה שבו השתמש אלדד בטקסטים ובשם של הספר על הכריכה. מכיוון שאי אפשר היה להשיג גופן כזה, קניתי אותו. על מנת שהספר יהיה אסתטי מאוד ושאנשים יתרכזו בקריאת הטקסטים, לא הכנסתי אליו ציורים או יצירות. גם התעקשתי שכל השירים והטקסטים בספר, למעט מילים עם משמעות כפולה, יישארו ללא ניקוד וגם כמעט ללא סימני פיסוק".

דורית לרמן, עורכת הספר והבעלים של הוצאת 'מניפה הפקות': "השירה של רותי בראון אישית, עזת מבע, כתובה באינטנסיביות ספונטנית, בישירות אמיצה החודרת לעומק ובפואטיקה שמתאפיינת בעושר אסוציאציות ודימויים מקוריים הצומחים מתוך עולמה הפנימי. נקודת המבט היא אמפטית ומאפשרת גם תקווה ותיאור של כיצד נראים הדברים בעיני האחרים. הרטרוספקטיבה בחייה של רותי, כל השאלות ואי הידיעה הן עבורה מצע למחקר, המחפש את הפשר ולעיתים אף מאפשר עיבוד והכלה של החוויה".

רותי בראון מודה, כי ספרה החדש עוסק בחייה אחרי מות בעלה דני: "לפני כן לא הרגשתי צורך לכתוב כי חיי היו מלאים. כל הזמן היינו נוסעים לפרמיירות של אופרות שביים בני רן במקומות שונים ברחבי העולם, נסענו המון, טיילנו ונהנינו. מאז שדני נפטר, התחלתי לכתוב את הכאב, כולל תובנות שלי על החיים, על הנישואין ועל כל מה שאני רואה אצל זוגות אחרים. תכננו להזדקן ביחד, אהבנו מאוד עד לרגע האחרון ונמשכנו האחד לשנייה כמו מגנט".