ונמשכת שיירה

אלוף במיל' מתן וילנאי, נשיא הקרן לשמירת הטבע והמורשת בישראל, נושא דברים (צילום: Rotem Avrutsky)
אלוף במיל' מתן וילנאי, נשיא הקרן לשמירת הטבע והמורשת בישראל, נושא דברים (צילום: Rotem Avrutsky)
כשלושה מיליון שקלים נתרמו למען פרויקט שחזור השיירות שפעלו בדרכי אזורנו לפריצת הדרך לירושלים במלחמת העצמאות

בחאן שער הגיא התקיים השבוע אירוע הוקרה שכלל את טקס חנוכת קיר התורמים. אירוע זה הוא חלק מפרויקט שחזור השיירות שפרצו את הדרך לירושלים הנצורה במלחמת העצמאות. עלות פרויקט זה עומדת על כ-28 מיליון שקלים, מתוכם כשלושה מיליון שקלים שנתרמו על ידי חברות עסקיות וביניהן 'קבוצת תעבורה', 'קרן ברכה', רשת מלונות 'דן' ומשפחת אנג'ל באמצעות הקרן לשמירת הטבע והמורשת בישראל.

האירוע התקיים במעמד נשיא הקרן, אלוף במיל' מתן וילנאי; ומנכ"ל הקרן, עוזי ברזילי, וכלל את טקס הסרת הלוט ולאחריו הרצאה ושיחה עם אביחי ברג, מחבר הספר 'ודרך אין אחרת – לוחמי תש"ח בסיפורם האישי על הקמת המדינה' שנכתב בעקבות פגישותיו עם לוחמי תש"ח.

נשיא הקרן, אלוף במיל' מתן וילנאי: "זה מעמד מאוד מרגש עבורי לעמוד כאן. הפעם הראשונה הייתה לפני לא מעט שנים, הייתי רק בן ארבע, אבל אני זוכר את עצמי, ילד קטן שמביט בשיירות בהערצה ומנופף להן. זה היה מקור חיים לתושבים. אבא שלי תמיד ענה אז את אותה התשובה: 'עכשיו אנחנו בונים מולדת'. אני שמח להיות באירוע שמוכיח את צדקת דרכו וממשיך את קיומה. מאז ועד היום אנו ממשיכים את דרכם הנחושה של פורצי הדרך ומקימי המדינה בהתמודדות עם אתגרים ביטחוניים, כולל גל הטרור הנוכחי".

איילת נחמיאס-ורבין, שבן משפחתה לחם במלחמה ומונצח על הקיר החדש, שיתפה: "יוסף (יוסיק) סימבול היה בן יחיד להוריו יהודית ושלמה. אחרי שנהרג נולדה בתו יוספה. הוא היה בן דודה האהוב של סבתי שרה שטרן, לחם בגדוד החמישי של חטיבת 'הראל' ופעם אפילו סגרתי מעגל עם רבין וסיפרתי לו שהוא היה בן דודה של סבתי. דמויותיהם של לוחמי החטיבה שנפלו, ליוו את רבין עד יומו האחרון. סבתי הייתה בהיריון כשיוסיק נהרג. לתינוק שנולד קראו סבי וסבתי יוסי. יוסי שטרן, אחיה של אמי, שירת בגדוד 50 של הנח״ל ונפל בעת שירותו בגיל 20. בחרנו להנציח את השניים יחד – יוסיק ויוסי שנקרא על שמו – שניהם, יפי הבלורית והתואר. יוסיק קבור בחלקה הצבאית בקרית ענבים ויוסי קבור בחלקה הצבאית בקרית שאול".