זהירות: ילד על ההגה

אילוסטרציה: pixabay
אילוסטרציה: pixabay
עמותת 'אור ירוק' פרסמה נתונים על תאונות שבהם היה מעורב נהג שגילו מתחת ל-14... * היו כמה מקרים כאלה באזורנו בעשור האחרון

על פי המשטרה, נתפס נער בן 13 מרהט בסוף השבוע האחרון כשהוא נוהג במשאית להובלת עפר באתר בנייה בנגב. המשאית הייתה ריקה מעפר ולא היו במקום עבודות. אביו של הנער הוא בעל המשאית.

האם מדובר במחזה נדיר או בתופעה רחבת היקף שכבר גבתה חיים לא פעם? על פי נתוני עמותת 'אור ירוק', שמבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), 1,116 ילדים נהגים מתחת לגיל 14 היו מעורבים בתאונות דרכים עם נפגעים בעשור האחרון (2021-2012). 38 ילדים מתחת לגיל 14 שנהגו ברכב היו מעורבים בתאונות דרכים קטלניות בעשור האחרון – תאונות שבהן נהרג אדם אחד לפחות. בנוסף לכך, 388 ילדים נהגים היו מעורבים בתאונות דרכים קשות ו-690 ילדים היו מעורבים בתאונות קלות. בשנת 2021 לבדה היו 99 ילדים נהגים מתחת לגיל 14 מעורבים בתאונות דרכים. שני ילדים היו מעורבים בתאונות קטלניות (לפחות הרוג אחד), 43 ילדים היו מעורבים בתאונות קשות ו-54 ילדים היו מעורבים בתאונות קלות.

1,074 ילדים נהגים מתחת לגיל 14 היו מעורבים בתאונות דרכים בערים וביישובים בעשור האחרון (2021-2012). מהנתונים עולה עוד, כי 31 ילדים נהגים היו מעורבים בתאונות דרכים קטלניות (לפחות הרוג אחד), 369 ילדים נהגים היו מעורבים בתאונת דרכים קשות ו-674 ילדים היו מעורבים בתאונות דרכים קלות.

ומה המצב אצלנו? מסתבר כי אצלנו הילדים יחסית טובים. רק חמש תאונות במעורבות ילד נהג אירעו באזורנו בעשור האחרון: שניים באבו גוש ואחד בכל אחד מן היישובים הבאים – מבשרת ציון, קריית יערים ובית נקופה.

מעמותת 'אור ירוק' נמסר: "מדובר בתופעה רחבת היקף שעולה בחיי אדם. לילד קטן אין את היכולת להבין את המתרחש בכביש, לקרוא את מפת הסכנות והוא מסכן את עצמו ובעיקר את משתמשי הדרך האחרים. כאשר עולים ילדים קטנים על ההגה, הם עושים זאת לעתים באישור ההורים או בידיעתם המלאה וזאת כי ההורים לא חוששים להיתפס על ידי המשטרה. את התופעה הזו ניתן למגר באמצעות חיזוק מערך ניידות המשטרה בערים ובישובים בסיוע הפיקוח העירוני. יותר ניידות ויותר שוטרים יגבירו את ההרתעה ואת ההבנה בקרב ההורים והילדים כי גבוה הסיכוי שייתפסו כשהם נוהגים ברכב והם ייענשו בחומרה רבה. יותר ניידות ויותר שוטרים ברחובות יצילו חיים".