זהירות, קשישים לפניך

צילום: באדיבות עמותת 'אור ירוק' (אילוסטרציה)
צילום: באדיבות עמותת 'אור ירוק' (אילוסטרציה)
עמותת 'אור ירוק' פרסמה נתוני היפגעות של אזרחים ותיקים בעשור האחרון ביישובי ישראל * מה המצב אצלנו?

למעלה מ-16 אלף אזרחים ותיקים (65+) נפגעו בתאונות דרכים בתחום העירוני בעשר השנים האחרונות (2011-2020), 1,600 קשישים נפגעים מידי שנה, כך עולה מנתוני עמותת 'אור ירוק', המבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). בשנת 2020 נפגעו בתאונות דרכים בתחומי הערים והיישובים 1,446 אזרחים ותיקים בני 65 ומעלה, מהם 47 קשישים נהרגו. הנתונים מתפרסמים לרגל אירועי חודש הקשיש המצוינים בחודש אוקטובר. עוד עולה מן הנתונים, כי בעשור האחרון נהרגו 463 קשישים בתאונות דרכים בערים וביישובים, בממוצע כ-46 קשישים שנהרגים מידי שנה – כמעט קשיש הרוג בכל שבוע בממוצע.

על פי נתוני העמותה, בשנת 2020 נפגעו קרוב לאלפיים קשישים בתאונות דרכים בכל רחבי הארץ, מהם 70 נהרגו ו-382 נפצעו באורח קשה.

ומה המצב אצלנו? הרוג אחד במבשרת ציון (2011) ו-23 פצועים (השנה הקשה ביותר: 2018 – שישה נפגעים), שישה פצועים באבו גוש ושישה פצועים בשלושה מיישובי המועצה האזורית מטה יהודה הסמוכים אלינו.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת 'אור ירוק': האחריות של המדינה היא להגן על אזרחיה הקשישים, לשמור עליהם ולהבטיח לסייע להם להגיע הביתה בשלום. לא יעלה על הדעת שהאנשים שהקימו את המדינה ושרדו מלחמות לא ישרדו את המלחמה שבכביש. המדינה חייבת להתחיל להתחשב באוכלוסיית האזרחים הוותיקים, לדאוג להם ולשים את ביטחונם בראש סדר העדיפויות על ידי התאמת התשתית לצרכיהם. חייבים להתקין פסי האטה באזורים בהם קיים ריכוז גבוה של קשישים כמו בתי אבות ומרכזי יום לקשיש, לצבוע את מעברי החצייה ולהאריך את משך האור הירוק ברמזור. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים והרשויות המקומיות חייבים לשתף פעולה בשיפור התשתית בסביבת ריכוז גבוה של אזרחים ותיקים ובצמצום היפגעותם הגבוהה בתאונות דרכים. רק בשילוב כוחות נוכל למנוע את ההרוג הבא".

האזרחים הוותיקים הם אוכלוסייה הנמצאת בסיכון גבוה להיפגע בתאונות דרכים. פגיעת רכב – ולו הקלה ביותר – באדם מבוגר, עלולה להיות קטלנית עבורו, להבדיל מפגיעה דומה באיש צעיר שביכולתו להתאושש ולהחלים. ככל שהגיל מתקדם, כך נסוגות המיומנויות הפיזיות והקוגניטיביות, צפיפות העצם יורדת והיא נשברת ביתר קלות, הראייה והשמיעה נפגעות וקשה יותר להיזהר מפני סכנות, זמני התגובה מתארכים, כוח השרירים נחלש וחלוקת הקשב נעשית קשה.

המציאות מחייבת את משרד התחבורה והבטיחות בדרכים למצוא פתרונות יעילים להפחתת ההיפגעות בקרב הקשישים. יש להתאים את תשתיות הדרך לנוכחותם של האזרחים הוותיקים, תוך התחשבות בצרכיהם הייחודיים. במספר פעולות פשוטות ניתן להציל חיים רבים:

ריסון מהירות נסיעת כלי הרכב באזורים שיש בהם קשישים רבים באמצעות התקנת פסי האטה שמפחיתים את תאונות הדרכים ב-40 אחוז במקומות שבהם הם מוצבים.

הארכת משך האור הירוק ברמזור: באותם אזורים, בהם ישנו מספר רב של קשישים, יש להאריך את משך מופע האור הירוק ברמזור כדי לאפשר להם לחצות את הכביש בבטחה.

טיפול במפגעי בטיחות: ריכוז הטיפול במפגעים כגון בורות פעורים במדרכות, הנמכת מדרכות בירידה למעברי חצייה, שיפור הנראות על ידי סימון מובלט של מעברי החצייה ועוד.