זוכרים וחוגגים

צילום: מתוך דף הפייסבוק של ראש המועצה (ארכיון)
צילום: מתוך דף הפייסבוק של ראש המועצה (ארכיון)
השבוע תציין מדינת ישראל את יום עצמאותה ה-74 וביממה שלפני תזכור את בניה ואת בנותיה שנפלו על הגנתה * מבט לאירועים השונים ביישובי הסביבה ובאתרי הטבע והמורשת שבאזורנו

ה' באייר, התאריך שבו הכריז לפני 74 שנים דוד בן גוריון על עצמאותה של מדינת ישראל, יחול השנה ביום שישי. עקב כך, הוזזו יום העצמאות ויום הזיכרון יממה אחת אחורה.

אירועי ערב יום הזיכרון ייצאו לדרך ביום שלישי בערב (3.5) וייפתחו בשעה 19:00 באתר ההנצחה החדש שמעל האמפי פארק מול בניין המועצה (רחבת העצמאות 1) בטקס 'נר לזכרם'. הטקס מיועד למשפחות השכולות. בשעה 19:55 ייפתח באמפי הטקס המרכזי ובשעה 20:00 – צפירה. הטקס יתקיים במעמד המשפחות השכולות, ראש המועצה וחבריה ונציגי כוחות הביטחון. לאחר מכן (21:00), יתקיימו במקביל שני אירועים. שיח לוחמים יתקיים באולם של מתנ"ס מעוז ציון (החוצבים 6) בהשתתפות אוהד חמו, הכתב לענייני שטחים בערוץ 12, שירצה בנושא "צה"ל בשטחים". הכניסה חופשית. הציבור מוזמן. באותה שעה כאמור, יתקיים ערב שירה 'שרים וזוכרים' באולם התרבות בתיכון 'הראל' עם מוטי זרגרי ושמוליק כהן. הכניסה חופשית. הציבור מוזמן.

ביום הזיכרון (רביעי, 4.5) תישמע צפירה בשעה 11:00. טקסים יתקיימו במוסדות החינוך ובארגונים קהילתיים ביישוב. בשעה 17:30, תתקיים ריצה יישובית בשיתוף קבוצות הריצה של מבשרת ציון לזכר הנופלים. נפגשים בפארק הכושר ברחוב הדרור. מסלול הריצה יעבור באנדרטאות לזכרם של הילה בצלאלי ויוסי קירמה זכרם לברכה.

ביניים: חוגגים עצמאות

אחרי שנתיים של הפסקה חוזרים לאמפי. לפני שנתיים היינו בסגר ובשנה שעברה ניתנה האפשרות לקיים אירוע אך תחת מגבלות מאוד מחמירות. במבשרת ציון, כמו ברשויות אחרות, העדיפו שלא לקיים אירוע קטן שרק מעטים יכולים להשתתף בו. ועכשיו, אין מסכות, אין הגבלות, יש חגיגה – לכולם!

זה המקום להזכיר, כי מופע הזיקוקים המסורתי והרועש לא יתקיים. אחרי שביום הזיכרון העלינו על נס את הנופלים, זה המקום לזכור גם את הפצועים שחייהם השתנו לחלוטין ובהם גם הלומי הקרב שרעשי הזיקוקים מחזירים אותם לרגעי התופת שחוו בעת שירותם. מי שהרים את הכפפה היה שר התרבות והספורט חילי טרופר. ראש המועצה יורם שמעון, כמו רבים ממקביליו מרשויות אחרות, אימץ את היוזמה. "עלינו לגלות הבנה והתחשבות ביחס להלומי הקרב, אשר נלחמו למען הארץ וביטחונה ומשלמים על כך מחיר אישי כבד לכל חייהם. אני מניח שאי ביצוע מופע הזיקוקים השנה עלול לגרום לאכזבה אצל חלק מהתושבים ובפרט הילדים שמחכים ומצפים לכך. מנגד, עומדת לנגד עינינו טובתם האישית והנפשית של הלומי הקרב, שרעש כדוגמת זיקוקים מחזיר אותם שנים אחורה לשדה הקרב. אני בטוח שתגלו התחשבות, הבנה וסובלנות", מסר ראש המועצה.

המועצה פרסמה את רשימת האירועים שיתקיימו ביום העצמאות. איזה ערב הולך להיות לנו באמפי… אגם בוחבוט תיתן את הסיפתח ב-20:30 וב-21:00, יוכיח לנו דני סנדרסון שלא נס ליחו עם להיטיו המפורסמים ששגורים בפיהם של רבים – צעירים בגילם וברוחם כאחד. ב-22:15 תעלה על הבמה שרית חדד למופע מקפיץ במיוחד; ולקינוח, בשעה 23:00, ייתן מושיקו מור הופעה מושקעת ומהנה.

האמפי לא יהיה שקט גם ביום העצמאות עצמו. בשעה 17:00 תגיע כוכבת הילדים הבלתי מעורערת 'מיכל הקטנה' ותופיע בפני ילדי היישוב. בשעה 20:00 תתקיים מסיבה לנוער עם 'טונה', המוכר ללא מעט בני נוער מהמסיבה במתחם הצופים שהתקיימה בפורים האחרון.

ביניים: בהר אדר

טקס ערב יום הזיכרון יתקיים באנדרטה ביום שלישי (3.5, 19:55) ולאחר מכן (21:00) יתקיים בספרייה ערב שירי זיכרון בליווי הצמד המוזיקלי מתן שני ויעל ברנשטיין.

חגיגת ערב יום עצמאות תתקיים ביום רביעי (4.5, 20:30) ברח' האלה, סמוך למבנה המועצה. הערב ייפתח במופע של הבנות המוכשרות מחוגי היפ הופ, הורה ובלט. להקות 'התבלינים' ו'ריספשיין' יעלו אחריהן במופע עם שירי קאברים עכשוויים. עוד במקום: מועדון '50 +' יפנקו כמיטב המסורת עם מבחר טעים של עוגות ומאפים, מועדון 'בר אדר' יהיה פתוח לקהל הרחב, מופע סלסה של תומר ונועה ארד, סיוון וסמרה בעמדת הצמות, לאה כהן בעמדת איפור וקעקועים, 'ענבר רעש וצלצולים' בהפעלה מוזיקלית, פינות יצירה, מבחר אביזרים נוצצים, שולחנות משחק, דוכני יריד, מתנפח לקטנטנים, עמדת טיק טוק, דמויות שטח, רובוטים לייזר ענקיים, דוכני מזון ו'פיצה גיא', דוכן נוער ועוד הפתעות.

ביניים: עצמאות באתרי הטבע והמורשת שבאזורנו

'הדרך והערך' באתר לאומי הקסטל: בסיור מודרך לכל המשפחה, נספר את הסיפור המופלא והמרגש של הקסטל, אשר כיבושו היווה את אחת מנקודות המפנה של מלחמת העצמאות וההגנה על העיר ירושלים. נעפיל אל ראש הגבעה בשביל הערכים, נתנסה בתחנות הערכים השונות ונשמע כיצד הם באו לידי ביטוי בקרבות ובגבורת הלוחמים. נחשוב יחד איך הערכים שבקרב חשובים לחיים שלנו היום. נחלוף בתעלות הקשר, בבונקרים ובינות לפרחי העונה הצובעים את הקסטל באדום. נצפה במיצג הקרב המרגש ונסיים בתצפית יפהפייה אל ירושלים ואל הדרך אליה, תצפית שממחישה היטב את חשיבותו האסטרטגית של הקסטל במלחמת העצמאות. נחזור מטה בדרך הנופית. יש להצטייד במים ובנעליים נוחות. מומלץ להביא משקפת ומגדיר פרחים. הסיורים יתקיימו ביום חמישי (5.5) בין השעות 09:00-14:30 (מידי חצי שעה). סיור זה מתקיים גם בימי שישי (10:00 ו-12:00) ובימי שבת (10:00-13:00, מידי שעה). משך ההדרכה כשעה וחצי. יציאה לסיור בסמוך למרכז השירות למטייל. ההשתתפות בסיור אינה כרוכה בתשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי 'מטמון'.

חאן שער הגיא: "רוחב חזית המלחמה הייתה כרוחב הכביש". כך תיאר בני מרשק את המערכה על פריצת הדרך לירושלים במלחמת העצמאות. המבקרים במרכז המורשת לפורצי הדרך לירושלים בחאן שער הגיא מוזמנים להשלים את חוויית הביקור עם מדריכים שימתינו בנקודות הדרכה לאורך המסלול. הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ. הסיורים יתקיימו ביום העצמאות (5.5) וגם בימים חמישי ושישי (6-7.5) בשעות 10:00-14:30 (סיור ייצא מידי חצי שעה. משך ההדרכה כ-10 דקות). ההשתתפות בסיור אינה כרוכה בתשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי 'מטמון'.

גן לאומי עין חניה: בסיור ללא תשלום לכל המשפחה, תגלו את עין חניה שבנחל רפאים, פנינת טבע צמודה לירושלים שמשמרת נופי תרבות חקלאית וגם מורשת מעניינת. בסיור נראה מקרוב את בריכות המים והאמות הזורמות, נשמע מאיפה מגיעים המים, נשמע על עצי הפרי הנטועים ואיך ניצלו את המים להשקותם.יציאה לסיור בסמוך למרכז השירות למטייל. שעות הסיור ביום העצמאות (חמישי, 5.5): 10:00, 12:00 ו-14:00 (בעברית); בשעות 11:00, 13:00 ו-15:00 בערבית. בימי שבת מתקיים הסיור בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00. משך הסיור כ-40 דקות. ההשתתפות בסיור אינה כרוכה בתשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי 'מטמון'.