'זיכרונות מירושלים: ממזרח תפתח הטובה'

ד"ר אבי שושני (צילום: באדיבות המרכז למוזיקה מן המזרח)
ד"ר אבי שושני (צילום: באדיבות המרכז למוזיקה מן המזרח)
יצירה מאת ד"ר אבי שושני שתופק ותוצג בקרוב במרכז למוזיקה מן המזרח ובפסטיבל ישראל

הצגה חדשה, מענגת ומרתקת תחת הכותרת "זיכרונות מירושלים – ממזרח תפתח הטובה" על שכונת זיכרון יוסף בירושלים, תופק בקרוב ותוצג מעל במת המרכז למוזיקה מן המזרח וכן בפסטיבל ישראל. את המחזה כתב ד"ר אבי שושני, אומן וחוקר בתחום אומנויות הבמה, מומחה בתחום התרבות הקלאסית של המזרח וראש המרכז למוזיקה מן המזרח בירושלים. ההצגה מתרחשת בשכונת זיכרון יוסף בירושלים, שתושביה קראוה על שם יוסף הצדיק בעל החלומות ואליה התקבצו יהודים כורדים, אורפלים, פרסים וגלויות נוספות.

גיבור הסיפור, צוף דבש, יוצא למסע דמיוני בערב יום כיפור ומבקש כפרה על חטאיו. כל דרכיו של צוף דבש הם לשם שמיים. הוא משכים ומעריב וקובע עתים לתורה ולתפילה, תמיד משלים מניין כשידו האחת במזוזה והשנייה בסידור התפילה וכל רצונו לעשות רצון אביו שבשמיים. שתי בנות קול מלוות את הגיבור ומעצימות את הדרמה. בדרכו המדומה פוגש צוף דבש דמות אישה המייצגת את נפשו. הם מתאחדים לאורך ההצגה והיצירה מסתיימת בערב יום הכיפורים, יום הדין ובקשת המחילה, בשנת תרס"ד, עת יצא צוף דבש מביתו לבוש בגדים לבנים, לרגליו נעלי בד ולראשו כובע לבן לתפילת הנעילה.

זו הצגה ויזואלית, מרגשת ומלאת אנושיות וחום. היא מופקת על ידי קשת רחבה של מוזיקאים ושחקנים תלמידי ובוגרי המרכז למוזיקה מן המזרח, בהם ויקטוריה חנה, מארק ופרץ אליהו, עמנואל הלפרין ועוד תחת שרביטו של ד"ר אבי שושני שכתב את המחזה. ההצגה כוללת גם קריינית שקוראת קטעי שירה פרסית קלאסית, תזמורת ומקהלה קאמרית שמלווה את הזמרים השרים קטעי תפילות מהימים הנוראים בנוסח ספרדי ירושלמי. לדברי ד"ר אבי שושני, היצירה הוזמנה בעבר להתארח בפסטיבל ישראל והיא ככל הנראה תעלה במסגרת הפסטיבל להופעת בכורה.

המרכז למוזיקה מן המזרח הוקם בירושלים בשנת 1996 על ידי יהורם גאון וד"ר אבי שושני. המרכז שוכן בקמפוס החדש לאומנויות בלב ירושלים, רחוב מנורה 3. המרכז למוזיקה, המשלב את כל תרבויות המזרח, העמיד מאז הקמתו מאות רבות של בוגרים ובוגרות, שמהווים כיום את השדרה המרכזית של המוזיקה המזרחית הקלאסית בישראל. במרכז ניתן ללמוד על כלי נגינה רבים ומגוונים וסגנונות זמרה בהם מוזיקה צפון אפריקאית, יוונית, הודית, טורקית, פרסית, פלמנקו, מוזיקה יהודית, פיוטים ועוד. תוכנית הלימודים כוללת גם את העושר של התרבויות הקנוניות שהתפתחו במזרח החל מימי הביניים ועד היום הזה. לאחרונה, זכה המרכז לאקדמיזציה ובוגריו זכאים להכרה אקדמית חלקית. לדברי ד"ר שושני הפך המרכז למוזיקה, במיוחד הקמפוס החדש בלב העיר ירושלים, לבית חם ואבן שואבת לאוהבי המוזיקה ותרבויות המזרח.