זיקוקים שקטים במבשרת

צילום אילוסטרציה: nck_gsl, pixabay
צילום אילוסטרציה: nck_gsl, pixabay
במועצה המקומית מבשרת ציון הצטרפו לקריאתו של השר חילי טרופר והשנה, לראשונה, תהיה פירוטכניקה שקטה ולא מופע של זיקוקים רועמים * המטרה: התחשבות בהלומי הקרב

בעוד פחות מחודש יתקיימו אירועי יום העצמאות. כולנו מחכים לערב הזה – ליציאה החוצה, למופעים, למוסיקה, לאווירה השמחה, לספריי השלג, לפטישי הפלסטיק וכמובן – למופעי הזיקוקים. אחרי שנתיים של הגבלות קורונה – כמה שאנחנו מחכים לזה… השנה, לראשונה, לא יהיו זיקוקים.

מדוע? מה לא נכתב על המעבר החד מתוגת יום הזיכרון ליום העצמאות. על השמחה הגדולה ברחובות בשעה שמשפחת השכול נותרת ספונה בביתה עם האובדן עד לחיבוק הלאומי שתקבל בשנה הבאה. ולא רק ההרוגים והפצועים פיזית נפגעו בשדה הקרב. לוחמים רבים לקו בהלם קרב. כל טריקת דלת וכל צפירה של משאית מקפיצה אותם. מסתבר כי בליל יום העצמאות, החג של המדינה שעבורה הקריבו מגופם ומנפשם, הם סובלים לא מעט מרעם הזיקוקים.

אחרי 74 שנות עצמאות, היה זה חילי טרופר – לוחם בעברו ביחידת 'דובדבן' וכיום שר התרבות והספורט בממשלת ישראל – שהרים את הכפפה. במסיבת עיתונאים שכינס אמר השר טרופר: "הטקס יבקש להדגיש את הטוב המשותף ויבקש לתת מקום למי שמקדישים את חייהם כדי להיטיב עם אחרים וכדי לבנות כאן חברה סולידרית יותר". לאחר שמסר, כי לראשונה השנה לא יהיו זיקוקים בטקס המשואות לטובת הלומי הקרב – לא במהלך הטקס ולא בסיומו כמקובל והתחליף לכך יהיה פירוטכניקה שקטה – הסביר השר טרופר כי "חברים טובים שלי, כאלה ששירתו בעבר בדובדבן, בימ"מ וביחידות אחרות – יחידות שבשבועות האחרונים כולנו מהללים אותן ומודים להן, סיפרו לי שאולי עבור רוב הישראלים הזיקוקים הם תמונות יפות בשמיים, אבל עבורם מדובר על קולות ירי ולחימה. אני לא יכול לעמוד מנגד אל מול המצוקה שלהם. לא מעט מלוחמי צה"ל רואים את ערב יום העצמאות מתקרב וכבר נערכים לחזרה לשדה הקרב. לא כי יש מלחמה חלילה, אלא כי רעש הזיקוקים המתפוצצים מחזיר אותם לשם". השר גם קרא לכל הרשויות המקומיות בארץ לנהוג כך. "אם הטקס המרכזי בהר הרצל יכול לוותר על הזיקוקים ולהסתפק בפירוטכניקה שקטה, כולם יכולים. בואו ניתן ללוחמים שלנו מעט מרגוע לנפשם הפצועה ממילא".

אכן, לא מעט מראשי הרשויות, אם לא כולם, אימצו את רוח דברי השר ויישמו אותם הלכה למעשה. השבוע הודיע ראש המועצה יורם שמעון: "השנה, לראשונה, לא תקיים המועצה מופע זיקוקים כפי שהיה בשנים קודמות, זאת מתוך מקום של התחשבות בהלומי הקרב, וכן להבדיל אלף אלפי הבדלות, מתוך התחשבות בבעלי החיים. בכל ימות השנה בכלל ובפרט ביום העצמאות של מדינת ישראל, עלינו לגלות הבנה והתחשבות ביחס להלומי הקרב, אשר נלחמו למען הארץ וביטחונה ומשלמים על כך מחיר אישי כבד לכל חייהם. אני מניח שאי ביצוע מופע הזיקוקים השנה עלול לגרום לאכזבה אצל חלק מהתושבים ובפרט הילדים שמחכים ומצפים לכך. מנגד, עומדת לנגד עינינו טובתם האישית והנפשית של הלומי הקרב, שרעש כדוגמת זיקוקים מחזיר אותם שנים אחורה לשדה הקרב. אני בטוח שתגלו התחשבות, הבנה וסובלנות".

סגן ראש המועצה ומחזיק תיק הרווחה, דובי כדורי, בירך על יוזמת השר ועל ההחלטה שקיבל ראש המועצה: "אני מצטרף בחום לדבריו של השר חילי טרופר, שהתייחס לשינויים שיתקיימו בטקס המשואות השנה. חברה שיש בה ערבות הדדית חוסכת את הכאב הזה מהלומי הקרב. הם כבר לחמו מספיק ושילמו מחיר יקר. השנה אנחנו מושיטים להם יד. רעש הזיקוקים מהווה מטרד של ממש לרבים בציבור ולא רק להלומי קרב אלא גם פגועי נפש אחרים, אוטיסטים, קשישים, ילדים קטנים ועוד. בנוסף אליהם, מהווים הזיקוקים מהווים מטרד של ממש לבעלי החיים ביישוב ובסביבתו אשר מפחדים מהרעש החזק. אני שמח על כך שבמועצה המקומית מבשרת ציון התקבלה ההחלטה לקיים במבשרת זיקוקים שקטים ביום העצמאות".