"זכרונות של הלב"

לראשונה בישראל: ספר פעילות חדש יסייע לילדים להתמודד עם תחושת אבל ואובדן


עצבות, ייאוש, כעס, בלבול וגעגוע הן תחושות נלוות המוכרות כמעט לכל מי שאיבד יקיר או קרוב. מבוגרים יחוו אותן לפרק זמן משתנה, ובמקרים קיצוניים ישלבו את הכאב והגעגוע לצד שגרת חייהם. וילדים קטנים? הם חווים מוות ואובדן של חבר או קרוב משפחה בעוצמות גבוהות יותר. מנעד הרגשות שלהם הוא רחב ועלול לכלול גם חרדת נטישה, התכנסויות שקטות, רגרסיות להרגלי ילדות ועוד. כל ילד מבטא את רגשותיו בצורה אחרת וחשוב לתת לכל אחד מהם את המקום המתאים לבטא את הכאב, הפחד והגעגוע.

כעת, ספר חדש וראשון מסוגו שזה עתה יצא לאור, מאפשר לילד להבין את רגשותיו בתהליך האבל, לעבד את הפרידה ולהתמודד עם הפחד. "זכרונות של הלב", הוא ספר אישי מאויר ערוך כחוברת עבודה, המיועד לילדים בטווח גילאים 3-12 המתמודדים עם אבל.

הספר נכתב בליוויה המקצועי של ד"ר נעמי באום, פסיכולוגית חינוכית, מנהלת לשעבר יחידת החוסן במטי"ב – המרכז הישראלי לפסיכוטראומה, ראש השירות הפסיכולוגי בגוש עציון, מרצה אקדמית בכירה ומחברת ספרים על התמודדות עם סרטן ושכול. "הספר מאפשר לילד להבין את רגשותיו בתהליך האבל, לעבד את האבל ולהתמודד עם הקשיים", אומרת ד"ר באום. כמו כן, הוא כולל הנחיה להורים שבאופן טבעי, לוקחים חלק בתהליך ההתמודדות של הילד, בהתאם לגילו ולרצון שלו לשתף פעולה".

עבודת ההפקה על "זיכרונות של הלב", ארכה כשנתיים בתהליך ארוך של שיתוף צוות החברה מתוך הניסיון והאירועים שחוו, יחד עם צוות מקצועי. לפי חברת עלי שלכת, מו"ל הספר, מלבד משפחות החוות אבל, הספר מיועד לאנשי מקצוע ומטפלים סוציאליים, מלווים רוחניים, מנחי קבוצות, צוותי חינוך, צוותי רווחה ברשויות מקומיות, עורכי דין לענייני ירושות ולמעשה כל מי שבא במגע עם משפחות המתמודדות עם אבל.

לדברי איילת נתיב, מנכ"לית עלי שלכת, "תהליך הפרידה הוא תהליך חשוב מאוד עבור ילדים וקיים צורך מהותי לתת במה לרגשות ולתחושות שלהם". "זכרונות של הלב" כשמו כן הוא: ספר זיכרונות המאפשר להנציח את הנפטר באופן אישי מאוד באמצעות איורים ושיתוף מחשבות ורגשות. הספר לא רק מאפשר לילדים לבטא את עצמם אלא מאפשר גם להורים לפתח נושאי שיחה על הנושא הכאוב ביותר ומשמעותו לחיים.
   
קצת על חברת עלי שלכת
עלי שלכת היא בית הלוויות הוותיק והמוביל בישראל העוסק באופרה (שריפת גופה), קבורה אזרחית, מעמדי פרידה ואזכרה, ומפעלי הנצחה בהתאמה אישית לפי רצון הלקוח. החברה, שנוסדה בשנת 2004 והינה פורצת הדרך ליצירת אפשרות בחירה לדרכו האחרונה של האדם.

עלות הספר – 86 ש"ח          רכישה מקוונת כאן         רכישה מוסדית בטלפון: 1-800-333-188