'זמן אור'

תערוכה מיצירותיה של עליזה שינזון בגלריה 'פריסקופ' בתל אביב

עליזה שינזון, מעצבת רב תחומית, החלה דרכה ב'בצלאל' ועיצבה פרויקטים רבגוניים בארץ ובחו"ל. את אהבתה לאור ככלי תלת ממדי היא מממשת בכל פרויקט בעיצוב פנים ועיצוב חזותי.

הפנייה לתכנון גופי אור יוצאי הדופן החל בשנת 2014. תשוקתה ואהבתה לאור היא חלק מן החשיבה העיצובית שלה. גוף התאורה הראשון שעיצבה ב-2014 כשעברה לסטודיו החדש שלה – שעוצב ויוצר מתוך צורך להאיר שולחן שהיווה כפסל במרכז הסטודיו – ומאז הכול היסטוריה. בנוסף לאהבה לחומר הגשמי, בא החיבור הפילוסופי לאיכותו הרוחנית של האור אצל עליזה, שהרי האור נושא את דו המשמעות המיוחסת לו גם ברמה התכנית. הוא מתפקד ביצירה – הן כחומר ארצי ממשי הנתפס באופן חושי והן כמהות נעלמת ונשגבת המגלה את הדברים ונותנת להם משמעות.

"האור הוא אותו ניצוץ של שמחה, אושר, אהבה והמצב הבלתי משתנה של שלום פנימי אשר מעורר ומאתגר בתוכי עולם ומלואו. בעבודתי אני מנסה להוציא מהאור צבעים וצל תוך שימוש בעומקיו וקיפוליו של הצל לתוך פרספקטיבה בלתי נראית או מובנה וללכוד את האור בזמן", מספרת עליזה שינזון.

דרך עיצוביה, מבקשת עליזה ליצור פריזמה להתבוננות בתופעת האור והבנה באופן בו מתפקד האור כחומר וכדימוי הנושאים משמעות משתנה בראיית הסובב אותנו. מופעי האור שיוצרות עבודותיה מייצגים את האור הסמלי והאור הפיזי הנתפס בקליטה חושית ומהווה מתווך למהות של המעבר ביניהם ולסיפור שהצופה מספר לעצמו דרך ההסתכלות בעבודתה. ההתבוננות בעבודות מעצימה את חוויית האל-זמניות והאל-חומריות של האור, המעניקה לעבודותיה נופך קסום ומיסטי.

בתערוכתה הנוכחית, מציגה עליזה שינזון שתי קולקציות: 'ריקוד האור' ו'טבע חי'.

בקולקציית 'ריקוד האור' התלת מימד שעוצבה במיוחד לתערוכה זו, מוצגים גופי תאורה הנראים כמו כלי קיבול אמורפיים, המפיצים תאורה אומנותית, אור נעים שנע בין גלוי למעורפל, בין מט למבריק, בין אטום לשקוף ובין סטטי למלא תנועה. גופי התאורה עשויים מבד, פולימרים ומסגרות מתכת עדינות. "בעבודתי הקפאתי בד בתנועה כאשר בקפלי הבד רציתי להביא זוהר ויופי שאינם ברורים מאליהם", מספרת עליזה שינזון.                                                               

קולקציית 'טבע חי' היא תוצר אהבתה של עליזה שינזון למרחבי הטבע והים. פסלי האור עשויים מיציקות פולימרים, פרספקס ומצמחייה יבשה ואבנים שנאספו על ידה לשם שליפתם מאנונימיות מוחלטת והאדרתם על ידי אור המוקרן דרכם.

התערוכה תיפתח הערב (חמישי, 27.5, 20:00) בגלריה 'פריסקופ' (בן יהודה, 176, תל אביב) ותינעל ב-19.6. אוצרת: אילנה כרמלי לנר

שעות ביקור בתערוכה: שני-חמישי 17:00-20:00, שישי-שבת: 11:00-13:00.

למידע נוסף:

טלפון: 054-4268870.

אתר האמנית: www.alisa-sheinson.art.com.

מייל: alisa@asart.design.