'זמן לזוז'

צילום: יונתן בן חיים
צילום: יונתן בן חיים
תערוכה חדשה במוזיאון המדע ירושלים, המשלבת ספורט ובריאות בחסות המדע

גוף האדם  הוא מעבדה מצוינת – תמיד בהישג יד, מוכן לעבור בדיקות וניסויים שונים ומוכן להציג את גבולות היכולת שלנו. אך הגוף שלנו מעוצב גם על ידי הבחירות שלנו והאופן בו אנו דואגים לעצמנו ומשפרים את הרווחה הכללית של חיינו.

ביולי 2021 תיפתח במוזיאון המדע תערוכה חדשה 'זמן לזוז', תערוכה אינטראקטיבית מחו"ל שתתארח במוזיאון במשך שנה שלמה. הביקור בתערוכה יהווה הזדמנות יוצאת דופן לבאי המוזיאון לבחון את יכולותיהם השונות, ללמוד על עצמם, להתאמן ולראות כיצד הם יכולים לשפר את יכולותיהם המוטוריות.

מבקרי התערוכה יוכלו לזוז ולנער מעליהם את הישיבה הממושכת מול המסכים בימי הסגר הארוכים בזמן המגפה. בעזרת מוצגי התערוכה, יכירו המבקרים את יכולותיהם ואת חדות החושים שלהם, יבדקו את יכולת ההתמדה ואת הסיבולת שלהם, ימדדו את קצב הלב (במאמץ ובמנוחה), את נפח הריאות, את חום גופם ואת המדדים הפיזיולוגיים שלהם. תוך התמודדות עם אתגרים שונים, יוכלו המבקרים לחקור את גבולות היכולות שלהם ולהשוות אותם עם אחרים ודרך זה לגלות את הייחודיות שלהם ואת התכונות המשותפות לרוב האנשים.

התערוכה משתרעת על פני כ-500 מ"ר וכוללת כשלושים מוצגים אינטראקטיביים. היא פותחה ונבנתה על ידי מוזיאון המדע 'טכנורמה' בשוויץ, הוצגה בהצלחה במוזיאוני מדע נוספים באירופה וזכתה לעניין רב בקרב קהל המבקרים – צעירים ומבוגרים כאחד.

במסגרת התערוכה יתקיימו במוזיאון הדגמות חווייתיות, סדנאות, סיורים ומופעים לכל הגילים, שגם הם יזמינו אותנו להזיז את הגוף ולחקור את היבטיו השונים:

מופע קרקס: שיתוף פעולה ייחודי של צוות 'קרקס בומבה' עם מוזיאון המדע בירושלים, הוליד מופע צבעוני ומרשים לכל המשפחה – קרקס ישראלי מקורי עם קטעי להטוטנות וג'אגלינג והסברים על המתמטיקה והפיזיקה שמאחורי היכולת הקרקסית, על החלקים בגוף שעובדים ואיך מלמדים את הגוף לשכלל את היכולת הפיזית.

מסלול מזרקות מים: לצד חללי התערוכה הצבעוניים, שעוצבו באופן ייחודי על ידי צמד האמנים Brothers of Light, תאוייר גם רצפת רחבת המוזיאון החיצונית במסלול פעילות ספורטיבי וצבעוני, שירוצף בעשרות מזרקות רצפה, אשר יתיזו מים לגובה של שני מטר ויציעו חוויית קיץ ספורטיבית ורטובה. Brothers of Light הם צמד אמנים שפועל בכמה מדיומים של ציורי קיר, קנבסים, עץ ופיסול תוך שימוש במגוון טכניקות אמנותיות.

'מרפאת הדובים': כאן ייכנסו המבקרים הצעירים לתפקיד הרופאות והרופאים ויבדקו את הדובים ה'חולים'. לדובים החמודים יש סיבות מגוונות לבקר במרפאה ודרכים מפתיעות להציג את התסמינים שלהם. המשחק בכלים מוכרים של רופאות ורופאים והיפוך התפקידים יחשפו את הילדים למאפיינים שונים בגוף האדם – בחולי ובבריאות – ויעזרו להם לא לפחד ואולי אפילו לחבב רופאים ואת עולם הרפואה בכלל.

'ממוח לכוח', הדגמה של מערכת התנועה והיציבה בגוף האדם: כיצד שולט המוח על פעולת השרירים? האם אפשר להזיז את הגוף בלי לערב את המוח? מה תפקיד הגידים ומה קורה אם אחד מהם נפגע? מה תורמים המפרקים ליכולת התנועה שלנו? האם אנחנו יכולים להסתדר בלעדיהם? כיצד אנחנו שומרים על שיווי משקל? האם אפשר להתאמן ולשפר את היכולת הזו? בהדגמה חווייתית נכיר את מערכת התנועה והיציבה בגוף האדם באמצעות הפעלת השרירים, התנסות באמצעים מיוחדים וצפייה בניסויים מפתיעים.

סדנת בנייה – שעון חול: המשתתפים יבנו שעון חול מעוצב ויחקרו גורמים המשפיעים על פרק הזמן שמודד שעון החול. שעון החול מאפשר למדוד יכולות שונות של הגוף כמו דופק ונשימה אבל גם שיפור בכושר ובקואורדינציה.  המשתתפים יוזמנו לבצע מגוון משימות בפרק הזמן שמודד שעון החול שבנו ויוכלו לבדוק האם חל שיפור לאחר שהתאמנו.

מתחם תנועה חווייתי לקטנטנים: מגוון מתקנים לילדים בגיל שנתיים עד חמש, המתאים למשפחות עם ילדים צעירים שמבקרות במוזיאון. ההתנסות במתקנים מאפשרת לילדים ללמוד על גופם תוך פיתוח הקואורדינציה ויכולות מוטוריות שונות.

סיור בתערוכה: הכישרונות החבויים של הספורטאים הגדולים. בסיור נחקור ונתנסה ביכולות מפתיעות שנדרשות מספורטאים ומספורטאיות בענפי ספורט שונים. כמו כן, נוכל למדוד את היכולות שלנו ולבדוק האם אנחנו בדרך הנכונה להיות ספורטאים מקצועיים.

שעות פתיחה בחודש יולי: ראשון-חמישי 10:00-18:00, שישי 10:00-14:00, שבת 17:00-10:00.

שעות פתיחה בחודש אוגוסט: ראשון-חמישי 10:00-18:00, שישי 10:00-14:00, שבת 10:00-17:00.

מחיר: 45 שקלים לכרטיס.

למידע נוסף ומכירת כרטיסים באתר www.lp.mada.org/summer21.