זמן לידע וזמן למסוגלות

צילום אילוסטרציה: jcomp, freepik
צילום אילוסטרציה: jcomp, freepik
כך יכולים הצעירים להתבגר מבפנים ולרכוש ניסיון מעשי בהתקשרות פסיכולוגית עוד לפני שיידעו קשיים גדולים ביחסים ביניהם * בדרך זו יוכלו הם לנצל צרות גדולות שיתגלו בדרך לפיתוח קשרים חזקים ועמוקים

לפעמים אגדות מתגשמות. בגיל שלוש הכיר מאט גרודסקי את לורה שיל ברחבת מגרש המשחקים בגן בעיר פיניקס שבארצות הברית. מאז נרקמה ביניהם חברות מתוקה אופיינית לילדים. ההורים, שהתפעלו מהקשר התמים, שמרו על יחסים קרובים רק כדי שהילדים יוכלו להמשיך לבלות יחד. יום אחד, כשכבר למדו יחד בבית הספר היסודי, נעמד מאט מול כל התלמידים וצעק "יום אחד אני אתחתן עם לורה".

הידידות נמשכה עוד שנים ספורות עד שלגורל היו תוכניות אחרות והשניים נאלצו להיפרד וללמוד בחטיבות ביניים שונות. הקשר דעך ולבסוף ניתק. כעבור עשור, בתיכון, התחדש הקשר שוב דרך מכרים משותפים ומאט ולורה חזרו להיות זוג יונים. אבל אז הגיעה השנה האחרונה ללימודים ושניהם היו צריכים להכריע לגבי עתידם. מאט קיבל החלטה. בצעד אמיץ הפתיע את לורה בפיקניק שארגן לכבודה באותו גן הילדים שהיו בו בהיותם בני שלוש, שם כרע ברך והציע לה נישואין.

נדירות הפעמים שבהן אנחנו מתחתנים עם מושאי האהבה הראשונה שלנו. גם אם קורים ניסים, אין שום ערובה לנישואים מוצלחים לאורך זמן. קשר יציב מושג רק מתוך 'חורבן'. לכן, אדם שלא עובר עליות וירידות, התנסויות וניסיונות בתוך הקשר, לא מסוגל להעריך ולשמור על מערכת היחסים שיש לו בידיים. זוגיות מורכבת בעצם משני אגואיסטים, שני אנשים שרוצים בטובת עצמם ומחפשים לקבל תוספת תענוג על ידי הקשר הזוגי. אי אפשר לעקור את האגו בניתוח ואף צד לא מסוגל להתגבר על האגו של עצמו. לכן, רק אחרי שעוברים מצבים מתסכלים רבים, לומדים זוגות על בשרם איך לשמור על קשר נכון.

לא יכול להיות טוב לפני שיש הכרת הרע, כיתרון האור מתוך החושך. לכן, אני ממליץ למאט וללורה שהכירו עוד בפעוטון ולכל זוג צעיר שנמצא בתחילת דרכו, ללמוד להעריך זה את זה, להראות שאתם אוהבים ודואגים, למצוא חן זה בעיני האחר ולצבור התרשמויות שונות – חיוביות ושליליות. קשיים יגיעו לכל זוג בדרכו, אבל הכלל המנצח הוא "על כל פשעים תכסה אהבה".

כשמתגלים הפשעים, השתדלו לנתק את השכל ולהפעיל במקומו את מרכז התענוג החתולי הקטנטן – לעורר תחושות טובות, הרגשה נעימה וללטף אחד את השני כמו שמלטפים פרוות חתול. ולא רק להתלטף ולגרגר מעונג, אלא גם לדבר ולדבר. לשפוך הכול לחוץ. לשתף את בן או בת הזוג בכל המחשבות וכמו שני מדענים ללמוד להכיר זה את זה בצורה הדדית. כך הופכים החיים למעניינים ולמסקרנים, כמו מעבדת מחקר שמלמדת מי אנחנו, מה יש במערכת היחסים בינינו ואיך נשפר אותה מעת לעת כדי להפוך את החיים למושלמים יותר.

נהוג לומר "אם בזיקנה היינו מסוגלים ובצעירותנו היינו יודעים". היום, מתחילים זוגות להבין זה את זה בגיל מאוחר. לכן, חשוב להקדים ולחנך את הצעירים למציאות שלפניהם. ללמד אותם איך לחקור את עצמם ואת מערכת היחסים שלהם. בדרך זו יכולים הצעירים להתבגר מבפנים ולרכוש ניסיון מעשי בהתקשרות פסיכולוגית עוד לפני שיידעו קשיים גדולים ביחסים ביניהם וכך יוכלו הם לנצל צרות גדולות שיתגלו בדרך לפיתוח קשרים חזקים ועמוקים.