"זמן פרעות"

תערוכה מיצירותיו של שמאי רן בבית האומנים בתל אביב

המתח בין הפרעות שחווה העם היהודי בעבר והמציאות המתעתעת בעקבות המגפה העולמית, הביאה את האומן שמאי רן ליצור סידרה של 13 הדפסי עץ שמתארים את זוועות הפוגרומים שעבר העם היהודי.

משיכתו של שמאי להיסטוריה של עם ישראל וארץ ישראל ותופעת פריחת תנועות מיסטיות ומשיחיות בארץ שבולטת ביתר שאת לדעתו בתקופת הקורונה, יצרה אצלו צורך להתעמק בנושא ובהקשרים שלו להיסטוריה היהודית ולעסוק דרך אומנותו בפרטים הקשים ובזוועות של הפוגרומים שנגלים בעבודותיו ביד מיומנת ומקצועית.

בבסיס התערוכה, עומדות היכולות הטכניות של שמאי רן לתאר את האכזריות הבלתי נתפסת שעברו היהודים בתקופת הפרעות. המכתבים אשר תיארו את זוועות הפוגרומים, שאותם קרא האומן, היוו השראה ליצירותיו המוצגות.

שמאי רן: "אני מתמקד בחיתוך ובתחריט עץ, טכניקה שמאפשרת שילוב של רישום, עבודה טכנית ומגע עם חומרים מהטבע. טכניקה זו של הדפס היא עתיקת ימים ששימשה בזמנו להדפסת ספרים. הנייר בגוון חום שעליו מוצגות העבודות, נותן תחושה של יושן. השילוב של אדום ושחור הוא חד ויוצר אפקט דרמטי".

שמאי רן הוא אוטודידקט שמצייר ויוצר מגיל צעיר. למרות שלא למד אומנות בצורה פורמלית, הוא עוסק בכך שנים רבות. הבחירה בטכניקת הדפסי העץ אינה מקרית והיא משלבת את יכולות הרישום שלו עם עבודת יד ומיומנות טכנית שאהובות עליו מאוד ונותנות לו את האפשרות להביע את מחשבותיו דרך היצירה.

אוצרת התערוכה : אילנה כרמלי-לנר.

בית האומנים, רח' אלחריזי 9, תל אביב.

ליצירת קשר עם האומן:

  052-8513532, Shamaikes@gmail.com, www.shamairan.wixsite.com/ran-woodcut.