זריקת עידוד

צילום: 'החלוץ חינוך דרך ספורט'
צילום: 'החלוץ חינוך דרך ספורט'
כך מסייעת פעילות גופנית להפגת המתח בימי המלחמה

בעקבות מתקפת הטרור על עוטף עזה, נמצאים אנו בעיצומה של תקופה קשה, שלצערנו עוד לא רואים את סופה. אחד הדברים הברורים בעת הזו, הוא שקיימות השלכות רגשיות ונפשיות המשתנות מאדם לאדם. בשבועות האחרונים, מקיים ארגון 'החלוץ' פעילות ספורטיבית עם הילדים המפונים מיישובי עוטף עזה, במהלכן ניתן לראות את ההשפעה החיובית שלה על ילדים רבים. החיוכים, הידיים באוויר, השחרור – כל אלה דברים נדירים וכל כך הכרחיים בעת הזו.

לפעילות גופנית ולספורט יש יכולת לשמש ככלי יעיל וייחודי בתהליך טיפול רגשי והתמודדות עם מצבי טראומה גם בזמן שלאחר האירוע וגם באופן ארוך טווח. הייחודיות שבהם קיימת בכלל הפעולות הגופניות ובייחוד בפעילות ספורטיבית שעושים בקבוצה.

מבחינה פיזיולוגית, מצריכה הפעילות הגופנית התנעה של כל הגוף. כשאנו נמצאים בתהליך פיזי, מתחייבים אנו להתרכז ברגע הנוכחי והמוח שומר על רמות דחק נמוכות יותר. המוח יגביר את רמות הסרוטונין והדופמין – הורמונים טבעיים הקיימים בגוף האנושי – שיש ביכולתם להביא אותנו למצב מאושר יותר.

אנשים שעברו טראומה או נמצאים בחרדה, יכולים למצוא בספורט ובפעילות גופנית גם מקום לחיבור חברתי ולתחושה של שייכות התומכת בתהליך הריפוי. השתתפות בקבוצות ספורט, למשל, יכולה לעורר תחושה של שותפות ואחדות ולהיות חלק מקהילה שמכירה את האדם ויוצרת עבורו סביבה תומכת ובטוחה יותר, גם אם זה באופן שאינו מילולי.

בנוסף, מעניקה פעילות גופנית הזדמנות לחוויות הצלחה, שליטה והתקדמות, המסייעות בהתמודדויות רגשיות ויכולות להרגיע את הנפש ולהקנות שקט וביטחון בתוך מציאות מעורערת. פעולות קטנות ויומיומיות כמו הבקעת שער, קליעה לסל או דחיקה נוספת בשכיבות סמיכה, הן דבר שיכול לגרום לסיפוק רב עבור הילדים ובני הנוער ומהווה מרחב של הצלחה ושל חיוביות.

מתוך הבנה כי פעילות גופנית היא כלי להתמודדות וריפוי, לפניכם תרגילים או פרקטיקות לפעילות גופנית בעצימות נמוכה שתוכלו לבצע בבית או עם הילדים.

מתיחת גב תחתון ותנועתיות מפרקי הירך: שכבו על הגב, אספו ברכיים אל אזור הבטן כשהידיים אוחזות מאחורי הברכיים והחלו בניעות קטנות של הברכיים לכיוון בית החזה. תרגלו מצב זה במשך מספר שניות. פשקו קלות את הברכיים והמשיכו בתנועות סיבוביות של הירכיים החוצה ופנימה.

תנועתיות עמוד השדרה: שכבו על הגב וכופפו את הברכיים על הקרקע כאשר הידיים מונחות בצורה מאונכת לגוף על הרצפה בגובה הכתפיים. הפילו את הברכיים לצד ימין, שהו במצב זה מספר שניות ותרגלו באופן זהה גם בצד שני.

שחרור אזור הצוואר: שבו בישיבה הנוחה לכם והטו את הראש לכיוון כתף ימין מבלי להרים את כתף שמאל. שהו במצב זה מספר שניות ועברו לצד השני דרך קדמת הגוף. שמרו על מבט ישיר לחזית לכל אורך התנועה. חזרו על התרגיל מספר פעמים.

תרגיל בזוגות – גשר ישבנים: שכבו על הרצפה כשמולכם בן זוג וכפות הרגליים שלכם פונות אחת כלפי השנייה. הרימו את הרגליים לאוויר והצמידו את כפות הרגליים ביניכם. לחצו את שרירי הבטן, הרימו באיטיות את האגן למעלה בו זמנית מבלי לנתק את כפות הרגליים וחזרו לתנוחת המוצא למטה באיטיות. חזרו על התרגיל במשך 30-20 שניות על פני 4-3 סטים.