חבלי שחרור…

האם כלא אמור להיות מקום של חוויה או של סיוט? (צילום: ~Ori, 'ויקיפדיה', אילוסטרציה)
האם כלא אמור להיות מקום של חוויה או של סיוט? (צילום: ~Ori, 'ויקיפדיה', אילוסטרציה)
הלקח מפרשת ציפי רפאלי: לא נורא לעבור עבירות במדינה * לכל היותר יחכה לך בפינה לא רק בית מלון חינמי, אלא גם "חופשה מהחיים..."

תמונותיהן של ציפי רפאלי ובתה בר עיטרו את השערים במוספים הנפוצים במדינה. כידוע, נשלחה ציפי לבלות שמונה חודשי מאסר בפועל בכלא 'נווה תרצה' ואילו הבת 'הסתפקה' בעבודות שירות. כמו כמעט כל קודמיהן שפרט שכזה 'מעטר' את קורות חייהם, גם הן מיהרו לצלצל בפעמונים ולהצהיר מול המצלמות המלוות אותן זה מספר שבועות ולהכריז "נעשה לנו עוול גדול…".

הן, האם ציפי והבת בר רפאלי, לא היו זקוקות לבוגר בית כלא אחר, מפורסם לא פחות מהן, מנהיג ש"ס והח"כ לשעבר אריה דרעי. ביום החתימה על הסכם הטיעון נשפכו מפיו החוצה (והוא יודע לדבר…) מלות קסם בזכות ההסכם אליו הגיע. אך כבר למחרת היום הוא נשמע אחרת. גם הוא, כמו אחרון העבריינים, יצא חוצץ נגד מערכת האכיפה והמשפט בישראל. למה? ככה. לו זה מותר.

מה שמוזר בכל הסיפור הזה של האם והבת למשפחת רפאלי, זה לא העונש הקל שקיבלו, גם לא הקנס הכספי (כסף קטן…) ששילמו וגם לא הטענות שהשמיעו, אלא החגיגה הגדולה בה פתחו. חגיגה הנמשכת ימים רבים ומטרתה אחת: להגביר את הצפייה והעניין בסדרה המשודרת בערוץ 12 בימים שני ורביעי אודות המשפחה המפוארת, מודל לחיקוי.

לאלה מכם שעדיין לא קלטו במה מדובר, אצטט מהתקשורת: האם ציפי והבת בר הצטלמו בחצי השנה האחרונה לסדרת הדוקו־ריאליטי 'הרפאליז'. הסדרה, כך נכתב בפרסום, "מתעדת את חיי המשפחה מקרוב ומלווה אותה במהלך היציאה מהכלא ובחודשים שלאחר מכן…".

מה שמעצבן באמת בכל ההתבטאויות של האם, לאחר השחרור מהכלא ולקראת שידור הסדרה, הייתה התבטאותה על החיים הקלים בבית הכלא. באחד הראיונות היא הרחיקה לכת ואמרה ש"זה ממש בית מלון".

העיתונאי ערן סויסה, מהעיתון 'ישראל היום', שלאחר התוודות שלו כידיד המשפחה זה שנים רבות, שאל בכתבה את האם ציפי האם השב"ס לא כעס עליה בגין ההשוואה. אביא בפניכם את תשובתה המאלפת של ציפי רפאלי, תשובה שיש בה כדי להצביע  על דמות הגיבורה שלנו: "ראשית, אמרתי שזה הרגיש לי כמו פנימיית בנות ואכן כך הרגשתי. לא היו לי לא טראומה, לא פחדים ולא ריבים עם אף אחת. אולי היה לי מזל, אבל הייתה זו חופשה מהחיים. שנית, אם יש אנשים שרוצים לשמוע שסבלתי שם מכל רגע, אני מצטערת, אבל זה לא קרה. כל אחד עובר את זה בחוויה שונה ואף אחד לא יגיד לי איך הייתי אמורה להרגיש. אין לי סיבה לשקר. אם היה לי קשה, הייתי אומרת". המשבר הנפשי, לדברי ציפי רפאלי, בא דווקא אחרי השחרור מהכלא…

אותנו, כצרכני תרבות, צריכה להדאיג מאוד התופעה ההולכת ותופסת לה מקום של כבוד בתקשורת הישראלית: העבריינים של אתמול הופכים לגיבורים של היום ואף זוכים לסדרה מושקעת המשודרת בזמן שיא של צפייה. ומי מממנים את ההשקעה? אנחנו, המנויים לחברת התקשורת, שמקווה לא רק לכסות את הוצאות ההפקה, אלא גם להרוויח לא מעט כסף מהפרסומות עם ההכרזה המבישה שאנו זוכים לשמוע מידי ערב: "עוד דקה נחזור" ובפועל מוקרנות לעתים יותר מחמש דקות פרסומות של "מיד נשוב…".

ומה למדנו מכל הפרשה הזאת? שלא נורא לעבור עבירות במדינה. לכל היותר יחכה לך בפינה לא רק בית מלון חינמי, אלא גם "חופשה מהחיים…" כדברי אימא רפאלי.

וזו בדיוק הסכנה.