חג שמח וירוק

רשות הטבע והגנים מציעה שלל פעילויות וחוויות מהנות לכל המשפחה במהלך חג הסוכות וימי חול המועד

ימי חג הסוכות וימי חול המועד הם מהתקופות הטובות בשנה לצאת לחיק הטבע והמורשת ולבלות זמן איכות עם משפחה וחברים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים. כהרגלה, נערכת רשות הטבע והגנים עם שלל חוויות מהנות ומיוחדות המותאמת לכל המשפחה במגוון רחב של שמורות טבע וגנים לאומיים ובהתאם להנחיות (כניסה לגנים הלאומיים ולשמורות הטבע אינה דורשת 'תו ירוק').

במסגרת זאת, יוכלו המבקרים במגוון גנים לאומיים ליהנות ממופעי 'נושמים תרבות' בשיתוף מפעל הפיס, ללא תשלום נוסף עם נבחרת להטוטנים, אומני קרקס, שחקנים, נגנים, זמרים ועוד. האומנים יהיו פרושים במספר נקודות בגנים הלאומיים ויופיעו בזמנים מוגדרים במהלך שעות הביקור. לראשונה, תשולב פעילות 'נושמים תרבות' עם חוויית תערוכת הווידאו ארט 'ליבה' שהושקה ממש לאחרונה במערות בית גוברין בשיתוף להקת המחול 'ורטיגו' ובגן הלאומי בית שאן. הפעילות תשולב עם תאורה אומנותית מרהיבה במרחבי הגן הלאומי לצד שוק רומי ססגוני בקארדו. מופעי נושמים תרבות נוספים יתקיימו בגנים הלאומיים: קיסריה, ירקון במתחם תל אפק, עין חמד ופארק הבשור (אשכול).

פעילויות חווייתיות נוספות תהיינה הדרכות מקצועיות של מורי דרך בשיתוף משרד התיירות בעשרות גנים לאומיים ושמורות טבע שיעשירו עוד יותר את חוויות הביקור של המבקרים באתרים. ההדרכות יהיו ללא תשלום נוסף ולא מחייבות רישום מראש להדרכה.

פעילויות חווייתיות נוספות שתוצענה לקהל המבקרים הן 'מרחבי הבריחה' בטבע הפתוח ברוח חדרי הבריחה – פעילות משפחתית/קבוצתית עצמאית משולבת חידות ורמזים סביב מוקדי העניין הבולטים והיפים בגנים הלאומיים, ביניהם: משחק 'קוד העתיקות' שנעשה בשיתוף מיזם 929 בגנים הלאומיים תל חצור, תל מגידו ותל באר שבע וכן, מרחבי בריחה בבית גוברין (מתחם עיר בני החורין), תל אשקלון, תל ערד, ממשית וכורזים.

בנוסף, נערכה רשות הטבע והגנים עם הארכת שעות הפעילות ברוב הגנים הלאומיים ושמורות הטבע עד השעה 18:00 (פרטים מלאים על שעות הביקור בכל אתר באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים) על מנת לאפשר למטיילים לפרוש את הטיול שלהם בחיק הטבע והמורשת על פני שעות רבות יותר ולאפשר ליותר מבקרים ליהנות מביקור באתרים בימי השיא של החג וימי חול המועד.

בתוך כך, הציבה רשות הטבע והגנים סוכות כשרות בכל האתרים קולטי הקהל לרווחת המבקרים.

לאור מספר המטיילים הרב הצפוי באתרים בימי החג וחול המועד, ממליצה רשות הטבע והגנים לציבור המטיילים להירשם מראש כבר עתה לביקור באתרים במועד הרלוונטי על מנת להבטיח כניסה לאתר ולהימנע ממצב בו האתר יהיה כבר בתפוסה מלאה ולא תתאפשר כניסה נוספת. את הרישום לאתרים ניתן לבצע באמצעות מערכת תיאום הביקור באתר רשות הטבע והגנים.

תחנות המידע וההסברה של רשות הטבע והגנים יפעלו בכל חלקי הארץ בין התאריכים  20.9 – 6.10 בכניסה למגוון מסלולי טיול בשמורות הטבע והגנים הלאומיים שלא בתשלום על פי הרשימה המפורטת באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים. מטרתן לתת למטיילים המלצות ומידע על מסלולי הטיול, ערכי טבע, נוף ומורשת באזור בדגש על כללי הטיול הבטוח. בנוסף, בכניסה למסלולי הטיול השונים יוצבו כרזות הדרכה לשינון כללי הזהירות החיוניים לטיול בטוח בהם יש לנקוט.

מזי מגנאג'י מוסקוביץ', מנהלת אגף ההסברה ברשות הטבע והגנים: "חגי תשרי מזמנים אל מסלולי הטיול בשמורות הטבע והגנים הלאומיים מאות אלפי מטיילים. אלה רוצים לחוות טיול מיוחד וערכי בחיק הטבע והמורשת ולחזור הביתה בשלום. למענם אנו מציבים גם השנה עשרות תחנות מידע והסברה בכניסה למסלולי הטיול המבוקשים ביותר בגנים הלאומים ושמורות הטבע שלא בתשלום אליהם צפויים להגיע מטיילים רבים ממגזרים שונים. בצל הקורונה והגבלות היציאה לחו"ל, אנחנו צופים במסלולי הטיול עוד יותר מטיילים משנים עברו. המטיילים מוזמנים לעצור בתחנות המידע וההסברה, לפגוש את מדריכי רשות הטבע והגנים ולקבל מהם המלצות על מסלולי טיול באזור. המדריכים אף יזכירו למטיילים גם את כללי הטיול הבטוח כדי שישובו בשלום מהמסלול ויציידו אותם בשקיות אשפה. אנחנו שבים ומזכירים למטיילים לקחת את האשפה איתם עד נקודת איסוף האשפה המסודרת מחוץ למסלול ולא להשאיר שקיות אשפה בטבע. פסולת האדם, מעבר לכך שהיא פוגעת בנוף – קטלנית לחיות הבר שאוכלות את שאריות האשפה ורגישות למרכיבי מזון שונים, גם מזון שנראה לנו 'תמים'. מתווספת לכך סכנה של אכילת אריזות מזון, שקיות, מגבונים ושאר חומרים שאינם מתעכלים. האשפה שלנו גורמת לכך שתהליך העיכול של חיות הבר נפגע, הן מורעבות ואף עלולות למות בייסורים. בנוסף, המזון הזמין גורם לחיות הבר לפתח תלות באדם ולאבד את היכולת הטבעית שלהם למצוא מזונן בעצמן".

רעיה שורקי מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים: "תקופת חגי תשרי, שנה חדשה המביאה איתה רוח חדשה וסימנים מבשרי סתיו. זה הזמן לצאת ליהנות מהטבע הישראלי ומאתרי המורשת ולצבור חוויות עם משפחה וחברים. במהלך החג מחכים לכם שפע של פעילויות, מופעי אמנים, תערוכות וסיורים מודרכים. בנוסף, נפגוש אתכם בתחנות המידע וההסברה הפזורות בעשרות נקודות יציאה למסלולים מרכזיים. לאלה שיבחרו ללון תחת כיפת השמים, באחד מחניוני הלילה שרשות הטבע והגנים מפעילה, מחכה לינה וחוויה ייחודית של מיליון כוכבים בחיק משפחה וחברים. חג סוכות שמח".

כל מה שנותר לכם הוא לבחור אתר ואפילו שניים ולבלות בימי החג באתרי רשות הטבע והגנים מצפון ועד דרום. למידע נוסף על שעות הפעילות של שמורות הטבע והגנים הלאומיים, מידע על שלל הפעילויות והחוויות וכן הרשמה לביקור באתרים ניתן להיכנס לאתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים בכתובת: www.parks.org.il.

בתוך כך, שבה ומזכירה רשות הטבע והגנים למטיילים את כללי הטיול הבטוח:

תכננו מראש: למדו מראש את אופי המסלול וודאו שהוא מתאים לגיל המטיילים ולכושרם הגופני. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.

הצטיידו בהתאם: עם מפה עדכנית של המסלול, כמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה מלאה.

טיילו רק בשעות האור: תכננו את הטיול באופן שיסתיים בטרם החשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר המסלול והזעיקו סיוע בטלפון.

הישארו על השביל המסומן: לכו אך ורק על שביל מסומן כפי שמופיע במפות עדכניות ולפי הוראות הסימון והשילוט במסלול.

עדכנו על הטיול במסלול: השאירו פתק על חלון רכבכם ובו פרטים על המסלול, פרטי התקשרות עמכם, מספר המטיילים ולוח זמנים משוער של המסלול.

שומרים על עצמכם וגם על הטבע: קחו את הפסולת עמכם, לרבות המגבונים ונייר הטואלט, לבל תגרמו נזק לחיות  הבר. הימנעו מלשרוף את נייר הטואלט מחשש לשריפות. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.