חוב הגראס

אילוxטרציה: pixabay
אילוxטרציה: pixabay
משפטנים: נפגעי עבודה ופעולות איבה, שהוציאו עשרות אלפי שקלים בגין צריכת גראס רפואי לאורך השנים – זכאים להחזר מלא מהמוסד לביטוח לאומי.


מבצע "שומר החומות", שהסתיים לאחרונה, גבה 12 קורבנות בנפש, עשרות פצועים, רובם באורח קל, ומאות נפגעי חרדה. 
עבור אלה האחרונים, המבצע, כנראה רחוק מלהסתיים, שכן הם עלולים לסבול בעתיד הקרוב והרחוק מתופעות של פוסט טראומה (PTSD), וחלקם אף צפויים להיות מוכרים על ידי המוסד לביטוח הלאומי (המל"ל) כנפגעי פעולות איבה. 
אחד הטיפולים, שהוכח כי הוא מסייע לנפגעי פוסט טראומה הוא הטיפול בקנאביס הרפואי, שעלותו, לזכאים, מסתכמת בכאלף שקלים בחודש ואף יותר. 
"נפגעי פעולות איבה ונפגעי עבודה זכאים להחזרים מהמל"ל עבור הוצאות של טיפול רפואי, ובכללן קנאביס רפואי. החזר זה ניתן גם רטרואקטיבית – שנים אחורה, אך רבים מהנפגעים לא מנצלים זאת, וכספם נותר בקופת הביטוח הלאומי" אומרת עו"ד חיה אביסרור שמעוני, המתמחה בהחזרי מס לחולים ובמימוש זכויות רפואיות. "המשמעות היא, שהמל"ל חייב עשרות אלפי שקלים למטופלים רבים".
לדבריה, חוק הביטוח הלאומי קובע, כי מי שהוכר על ידי המל"ל כנפגע עבודה או כנפגע פעולות איבה זכאי להחזר כספי עבור ריפוי, החלמה ושיקום. הריפוי כולל אשפוז, תרופות (כולל קנאביס), בדיקות, צילומים, ניתוחים, אספקת מכשירים אורתופדיים ועוד.
"כדי לקבל את ההחזרים מהמל"ל, על המטופל לעמוד במספר קריטריונים: עליו להיות מוכר על ידי ועדה רפואית של המל"ל כנפגע פעולת איבה או כנפגע עבודה, עליו להחזיק ברשותו רישיון תקף לשימוש בקנאביס ממשרד הבריאות, ועליו להיות מצויד במרשם לקנאביס, שניתן לו אך ורק על ידי הרופא המטפל, שכן מרשמים מרופאים מייעצים אינם קבילים" מציינת עו"ד אביסרור שמעוני. 
בנוסף, לדבריה, כדי לקבל את ההחזר, על המטופל להציג בפני המל"ל הוכחת תשלום (קבלות) והוכחה שהקנאביס אכן סופק לו.
"עובדה חשובה שלא ידועה לרבים היא, שבחוק הביטוח הלאומי לא נקבעו הגבלת זמן או התיישנות להחזר כספי עבור טיפולים רפואיים, כלומר טיפולים שלהם זכאים נפגעי פעולות איבה או עבודה שהוכרו על ידי המוסד לביטוח לאומי" אומרת עו"ד אביסרור שמעוני. 
לדבריה במקרה והמטופלים עומדים בקריטריונים להחזר מטעם המל"ל – הם יכולים לדרוש אותם גם לאחר שנים ארוכות – והחזר זה יכול להסתכם בעשרות אלפי שקלים למטופל.
עו"ד חיה אביסרור שמעוני https://www.hastax.co.il   מתמחה בכלל ההיבטים האזרחיים של דיני המס: מיסוי מקרקעין, מס הכנסה, מיסוי בינלאומי, מע"מ, ביטוח לאומי וכן במיצוי זכויות רפואיות אל מול המוסד לביטוח לאומי וחברות ביטוח.