חוויה אולימפית פילוסופית

עדית קסטן (במרכז) וחבריה למשלחת ישראל (צילום: באדיבות Ipo team)
עדית קסטן (במרכז) וחבריה למשלחת ישראל (צילום: באדיבות Ipo team)
עדית קסטן, רכזת מגמת הפילוסופיה בתיכון 'הראל', ייצגה את ישראל באולימפיאדת הפילוסופיה שנערכה בליסבון

האולימפיאדה הבינלאומית לפילוסופיה בליסבון התקיימה השנה בסימן שאלת הזהות. משלחת ייצוגית מטעם ישראל כללה שני תלמידים לפילוסופיה שזכו בתחרות כתיבת חיבורים פילוסופים בחסות הספרייה הלאומית ובשיתוף משרד החינוך; ושלושה מורים, ביניהם עדית קסטן, אחראית תחום הדעת פילוסופיה בארץ ורכזת מגמת פילוסופיה בתיכון 'הראל' מזה 25 שנה.

על האירוע סיפרה עדית קסטן: "במשך ארבעה ימים לקחנו חלק באולימפיאדה הבינלאומית לפילוסופיה בליסבון. ההשתתפות באולימפיאדה אינה עניין פשוט והיא תובענית למדיי – הן לתלמידים המתחרים והן למורים שמשתתפים כמעריכים לחיבורי התלמידים. מדובר בחוויה משמעותית ביותר שבה מורים ותלמידים בעלי יכולת ביטוי ודיאלוג גבוהים במיוחד מכ-50 מדינות בעולם יוצרים מפגש מיוחד במינו. אחת התכונות הבולטות של האולימפיאדה לפילוסופיה היא רמת השיח הגבוהה ויכולת ההקשבה של המשתתפים – מורים ותלמידים – זה לזה. התלמידים שנבחרו לייצג את ישראל עברו הכנה והתכוננו למבחן כתיבת מסה פילוסופית. במשך תקופה ארוכה הם לוו על ידי המורים שלהם, למדו גם להיות שגרירים לכמה ימים ולייצג את מדינת ישראל בכבוד".

לב איזקוביץ', מורה ממצפה רמון שהשתתף באירוע בליסבון: "מדובר בלמידה בין תרבותית על צדדיה השונים. רעיונות פילוסופיים, תפיסות עולם וגם הסברה מדינית ופוליטית מועברים בין המשתתפים ומופצים מאוחר יותר במדינות שמהן הגיעו המשתתפים. מדהים היה לראות איך נציגי בנגלדש ומלזיה יצרו קשר טבעי וזורם עם נציגי ישראל וכיצד בני לאומים שונים השתדלו להציג לאחרים את תרבותם ואת מקום מגוריהם. הפעם לא זכינו במדליה, אבל כמידי שנה זכינו להיות חלק מהמפעל החשוב הזה שמקדם חשיבה מעמיקה ודיאלוג בין תרבותי".

מאור, תלמיד שהשתתף: "היה מעניין ונפלא לפגוש את כל הנציגים מהתרבויות השונות, כל תרבות וכל מדינה כל כך שונה וייחודית, שלא הייתה שיחה אחת שחזרה על עצמה, אפילו ללכת לישון היה מעניין. הלכתי לישון עם ילדים מעוד שלוש מדינות שונות (איטליה, הונגריה וקזחסטן). ייצגתי את המדינה שלי ומורשת בת אלפיים שנה ויותר מול 50 מדינות. זו הזדמנות שאני אודה עליה כל החיים שלי. אלה ימים שלא אשכח מהם אף פרט. לא היה רגע של שעמום ולא היה רגע לא מעניין. אני מודה למורים שלי, על השיחות הכי מעניינות שהיו לי בחיים ותודה לכל המשלחת המדהימה שייצגה איתי את הארץ הנהדרת שלנו".

עדית קסטן מסכמת: "בשנה הבאה תתקיים האולימפיאדה ביוון בעיירה אולימפיה. אנו כבר מתכוננים לקראתה".