חוויה אקדמית

צילום: ד"ר דנה רוזנפלד
על ביקורים של תלמידי מגמת פילוסופיה בתיכון 'הראל' באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת 'בן גוריון' בבאר שבע

תלמידי מגמת פילוסופיה בתיכון 'הראל' דנים בשאלות פילוסופיות כדוגמת מהי ידידות? מיהו ידיד אמת? מה התכונות שאני מחפש אצל ידידי? האם ידידות יכולה להפיג בדידות?

השבוע, השתתפו תלמידי המגמה בכנס החמישי לתלמידי תוכניות מצטיינים במדעי הרוח שהתקיים בספרייה הלאומית בגבעת רם. הערב היה מעניין ומלא בפעילות. התלמידים פגשו את מקביליהם מכל הארץ הלומדים גם הם את תחום הדעת פילוסופיה. בערב זה שוחחו התלמידים על ידידות דרך קריאה ועיון בטקסטים פילוסופים וספרותיים כמו 'הנסיך הקטן', 'השבח לטיפשות' ועוד.

תלמידי י"א הם אלה שהיו המנחים הצעירים: עידן זילכה ורועי זקן מכיתה י"א השתתפו בחגיגה ודיווחו שהייתה זו חוויה מאוד מיוחדת עבורם. התלמידים שמעו הרצאה מפיו של ד"ר ג'רמי פוגל, ללא ספק הרצאה שונה ומעוררת השראה. הלימוד המשותף בחברותא גם הוא סוג של ידידות. התלמידים בתיכון 'הראל' מתנסים בו לאורך שלוש השנים בהן הם לומדים פילוסופיה.

אירוע נוסף שבו השתתפו תלמידי מגמת פילוסופיה, התקיים ביום ראשון האחרון  ובו הפכו התלמידים ל'סטודנטים ליום אחד' במחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת בן גוריון. הנושא הנלמד היה 'פילוסופיה פוליטית והחיים הטובים'. התלמידים השתתפו בהרצאות של מומחים בתחום. בקבוצות למידה קטנות של תלמידים מכל הארץ, דנו המשתתפים בשאלות מוסריות הקשורות לחיי היום יום שלהם: שאלת הפליטים האוקראינים והכנסתם לישראל – כן או לא? ואם לקבל אותם, כמה לקבל? האם לקבל רק מי שהוא יהודי? האם אנו כמדינה רשאים לסרב לקבל פליטים? ושאלות מוסריות אחרות שיש לתת עליהן את הדעת. מה תפקיד המדינה? מה תפקידו של המנהיג, שלנו האזרחים ושל הפילוסוף? אין ספק שהתלמידים עברו חוויה אינטלקטואלית מעשירה, הכוללת מפגש חברתי איכותי .

מתיכון 'הראל' נמסר: "במהלך השנה יוצאים התלמידים הלומדים במגמה למספר מפגשים באוניברסיטאות השונות ונהנים מאיכות אינטלקטואלית של שיח ודיון באווירה אחרת מזו שהם רגילים לה. לדברי אריסטו, 'אם תרצו להיות מאושרים – עסקו נא בפילוסופיה'. בתיכון 'הראל' שמחים על האפשרות שניתנה לנו ללמד פילוסופיה".