חוויה באופרה הישראלית

האופרה הישראלית גאה לחשוף את עונת 2022-2023 עם מגוון מופעים איכותיים

האופרה הישראלית גאה לחשוף את עונת 2022-2023 בתוכנית שכוללת שש אופרות של גדולי המלחינים הקלאסיים לצד אופרה ישראלית מקורית בבכורה עולמית והפקה בימתית מיוחדת של 'הרקוויאם' מאת מוצרט.

שורה ארוכה של יוצרים ואומנים ישראלים ובינלאומיים תביא אל במת האופרה הישראלית הפקות מרהיבות ומרגשות שמבטאות את המהפך שהתחולל באומנות האופרה בשנים האחרונות. התחייה המחודשת של הז'אנר, שהחל את דרכו לפני למעלה מ-400 שנה, הופכת את במת האופרה לזירת מפגש מסקרנת בין מוזיקה, תיאטרון ועיצוב, שמושכת אליה קהלים חדשים. כל הפקות העונה הבאה של האופרה הישראלית מבטאות מגמה זו ומבטיחות עונה מרתקת במיוחד.

אחד משיאי העונה הבאה הוא הפקה של אופרה ישראלית מקורית חדשה 'תיאודור', שתעלה במאי 2023. אחרי האופרה 'אמהות' מאת דוד זבה, שעלתה בשנה החולפת והחזירה את הקהל אל סיפורי ספר בראשית, לוקחת ההפקה החדשה את הצופים אל תהליך לידתו של החזון הציוני במוחו של בנימין זאב הרצל. בימים אלה ממש, משלים המלחין יונתן כנען את כתיבת האופרה לפי ליברית של עידו ריקלין שגם יביים אותה. האופרה מתרחשת בווינה ב-1881 שבה למד הרצל הצעיר ובפריס ב-1895 שבה מסקר הרצל הבוגר את משפט דרייפוס. תיאודור הצעיר מלא האושר והתקווה והרצל הבוגר למוד האכזבות נאלצים לברוא מציאות חדשה כדי לפרוץ את הגורל שנכפה עליהם.על ההפקה ינצח נמרוד דוד פפר, אשר הצטרף השנה לרשימה המכובדת של מנצחים שמופיעים בבית האופרה ה'מט' בניו יורק.הפקה זו עולה תודות לתרומה מיוחדת של הפילנתרופ דניאל חוסידמן.

את העונה תפתח בנובמבר 2022 הפקה חדשה של האופרה 'סיפורי הופמן' מאת ז'אק אופנבך בניצוחו של דן אטינגר ובבימויו של סטפנו פודה, אשר ביים ועיצב גם את ההפקה הבלתי נשכחת של 'פאוסט' באופרה הישראלית. פודה, אומן טוטאלי שבנוסף לבימוי מעצב את כל האלמנטים של הפקותיו – תפאורה, תלבושות ותאורה – בורא עבור הופמן עולם גרנדיוזי שבו הוא משוטט בין כל אהבותיו הבלתי ממומשות.

דן אטינגר ינצח גם על 'מאדאם בטרפליי' מאת ג'קומו פוצ'יני בהפקה המדוברת והמסוגננת של הבמאי הפולני מריוש טרלינסקי, שביססה את מעמדו כאחד הבמאים הבולטים והחשובים בעולם ושזכתה לשבחים רבים. מול האסתטיקה היפנית המוקפדת שעל הבמה, ניצבת מאדאם בטרפליי לבדה כדי לשנות את הגורל האכזר הצפוי לבנה שנולד כתוצאה מ'נישואין' לקצין ים אמריקאי. האופרה תעלה בדצמבר 2022.

בינואר 2023 תעלה האופרה הישראלית חיבור בלתי צפוי בין שתי אופרות קצרות – 'קוולריה רוסטיקנה' מאת פייטרו מסקני ו'אלקו' מאת סרגיי רחמנינוב, אשר מועלית לראשונה על במת האופרה הישראלית. זמפירה הצוענייה בוגדת בבעלה אלקו באופרה הסוחפת של רחמנינוב, בעוד לולה בוגדת באלפיו בדרמה הסיציליאנית המצמררת של מסקני. ערב של רצח כפול. בבימויו של חואן אנטון רקי ובניצוחו של אלסנדרו דה מרקי.

האופרה 'רינלדו' היא האופרה הראשונה שהלחין הנדל בבואו לאנגליה (1711). היא נחשבת לאחת מפסגות היצירה של המלחין והאריה 'Lascia ch'io pianga' היא אחת האריות המוכרות והאהובות מתוכה אשר זכתה לביצועים רבים. עלילת האופרה מתרחשת במסע צלב שנערך בסוף המאה ה-11.  אל המצור שהטילו הצלבנים על הצבא המוסלמי ואל סיפור האהבה בין רינלדו לבין אלמירנה, מצטרפים קוסמת רבת כוח מדמשק ומכשף נוצרי עוצמתי. בסופו של מאבק בין אוהבים ובין כשפים מנצחת האהבה (וגם הצבא הנוצרי). תזמורת 'בארוקדה' בניצוחו של מאסטרו ז'אן כריסטוף ספינוזי, ממנצחי הבארוק המוערכים בעולם, יובילו בפברואר 2023 את ההפקה הזו שמבוצעת לראשונה על ידי האופרה הישראלית.

האופרה 'דון ג'ובני', יצירת המופת של מוצרט, בהפקה הבלתי נשכחת ועתירת השבחים של הבמאי קספר הולטן, תעלה במרץ-אפריל 2023 בניצוחו של המנצח הגרמני הנודע קרל היינץ שטפנס שיגיע לראשונה לנצח באופרה הישראלית. לצורך הפקה זו של אחת האופרות האהובות ביותר ברפרטואר, נוצרה עבודת וידאו אפית שמהווה מעין תיבת תהודה ויזואלית לעולמם הפנימי המלא ביצרים של גיבורי היצירה. ביחד עם התלבושות המרהיבות של אניה ואנג קראג, נוצרת חגיגה של ממש – הן לאוהבי המוזיקה והן לחובבי אומנות ויזואלית.

הבמאי הנודע דניאל אבאדו יגיע לראשונה לביים באופרה הישראלית את אחת מפנינות הרפרטואר – 'הטרובדור' מאת ג'וזפה ורדי. המנצח האיטלקי האהוב ג'וליאנו קרלה יחזור לאופרה הישראלית ביוני 2023 כדי לנצח על הפקת ענק מרהיבה שקצרה שבחים בבית האופרה הממלכתי של וינה. מלחמת האזרחים בספרד בשנות ה-30 של המאה שעברה משמשת בהפקה זו כרקע לסיפורם הטרגי של טרובדור מסתורי, צוענייה שואפת נקם ורוזן קנאי ותאב כוח.

עונת 22/23 של האופרה הישראלית תסתיים עם ה'רקוויאם' מאת מוצרט בביצוע בימתי נדיר. מעצב התאורה נדב ברנע והבימאית שירית לי וייס מחברים אור ותנועה אל יצירתו האלמותית של מוצרט ויוצרים חוויה מוזיקלית-בימתית שבה מוסיפה פרשנות ויזואלית יוצאת דופן נדבך רב עוצמה למוזיקה הנצחית של מוצרט. ההפקה תעלה ביולי 2023.

סולני האופרה הישראליים, שזכו לתשואות בעונה הנוכחית ישתתפו גם בהפקות העונה הבאה, ובהם: אלה וסילביצקי ('מאדאם בטרפליי', 'אלקו', 'דון ג'ובני'), אירה ברטמן ('סיפורי הופמן', 'קוולריה רוסטיקנה'), הילה פחימה ('סיפורי הופמן') ועודד רייך ('מאדאם בטרפליי', 'הרצל'). איתם יופיעו על הבמה סולנים בינלאומיים שמופיעים תדיר גם על הבמות הנחשבות בעולם, כולל ה'מטרופוליטן אופרה' בניו יורק, 'לה סקאלה' במילנו, ה'קובנט גרדן' בלונדון, בתי האופרה של וינה, מינכן ועוד. בין הזמרים הבינלאומיים הללו נמצאים זמרי הטנור ברנרד ריכטר וצ'רלס וורקמן ('סיפורי הופמן'), זמר הבריטון אלחין אזיזוב ('קוולריה רוסטיקנה', 'אלקו'), זמרת המצו-סופרן ורוניקה סימאוני ('הטרובדור') זמרות הסופרן אורליה פלוריאן ('מאדאם בטרפליי') ואנסטסיה ברטולי ('הטרובדור') וזמר הקונטרה טנור ניקולס טמנגה ('רינלדו'). אליהם יצטרפו כמה כוכבים שפרצו אל במות האופרה המובילות בשנים האחרונות ובהם זמר הטנור לונג לונג וזמר הבריטון גרמן אנריקה אלקנטרה ('דון ג'ובני').

מופעי מחול

עונת המחול 2022-23 באופרה מציעה לקהל הישראלי שבע הפקות של כמה מהכוריאוגרפים המובילים והבולטים כיום בביצוע להקות מחול מובילות בסצנת המחול הבינלאומית.

בוריס אייפמן ולהקתו חוזרים לישראל עם היצירה החדשה 'אפקט פיגמליון' למוזיקה של יוהאן שטראוס הבן על רקדן שמנסה להפוך נערה פשוטה לרקדנית וירטואוזית (ספטמבר 2022).

להקת 'גוטייה' תציג את 'אגמי הברבורים' – ארבע יצירות מחול של ארבעה כוריאוגרפים בעלי שם עולמי – קאייטאנו סוטו, מארי שווינאר, מרקו גקה וחופש שכטר – שמציגים את גרסתם לסיפור הידוע עם מזיקה שמשלבת קלאסי ועכשווי מצ'ייקובסקי ועד ביורק (אוקטובר 2022).

יאנג ליפינג, הכוריאוגרפית הסינית שכבשה את הבמות בארץ ובעולם, חוזרת עם 'פולחן האביב' למוזיקה של סטרווינסקי ומוזיקה מסורתית טיבטית. ליפינג יוצרת יצירה עוצמתית על מחזוריות החיים מלידה דרך מוות ללידה מחדש (דצמבר 2022).

בלט הנובר מגרמניה והכוריאוגרף הנודע מרקו גקה יעלו את 'המאהב' על פי הרומן הידוע של מרגריט דיראס שבמרכזו סיפורה של נערה צעירה בת 15 המתאהבת בגבר המבוגר ממנה בשנים רבות. את הכוריאוגרפיה של גקה מלווה מוזיקה מאת קלוד דביסי, מוריס רוול, שופן ועוד (מרץ 2023).

הכוריאוגרף המצליח חופש שכטר חוזר בעונה זו עם להקתו מאנגליה לביצוע 'רצח כפול' – שתי יצירות של שכטר: 'הליצנים', שמביאה אל הבמה אנרגיות רעילות של אלימות גואה ורצח; ו'The Fix',שמבטאת אנרגיה שברירית של חמלה. את המוזיקה למופע יצר חופש שכטר (אפריל 2023).

להקת בלט דורטמונד תגיע עם 'חלום ליל קיץ' – יצירתו הידועה של אלכסנדר אקמן שמציגה את גרסתו לקומדיה השייקספירית. מוזיקה מקורית של מיכאל קרלסון מלווה את המסע של זוגות אוהבים ביער הקסום כשהם נעים בין מציאות לחלום (מאי–יוני 2023).

עונת המחול תינעל עם ביקורו של הבלט הלאומי הספרדי בחגיגה של מחול ספרדי מהבלט הקלאסי ועד לבולרו ולפלמנקו. את הלהקה תלווה מוזיקה חיה עם נגנים על הבמה. הרקדנים הנפלאים שלה יבצעו את יצירותיהם של הכוריאוגרפים הספרדים רובן אולמו, נטוניו נחארו ומריו מאיו (יולי 2023).

בית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ'), רח' שאול המלך 19, תל-אביב.

לפרטים נוספים: אתר האופרה הישראלית www.Israel-opera.co.il.