חוויה בגרמניה

על ביקור לימודי ומקצועי של מטה יהודה במחוז וירצבורג במסגרת 'ברית ערים תאומות'

חודשיים אחרי הביקור של נציגי מחוז וירצבורג במטה יהודה בחודש מאי האחרון במסגרת חידוש היחסים וחתימה על המשך קשרי הידידות של ערים תאומות, אירח מחוז וירצבורג שבגרמניה את נציגי המועצה בביקור גומלין.   

נציגי המועצה יצאו השבוע לביקור לימודי ומקצועי במחוז וירצבורג במטרה לקדם את חזון הקמת בית ספר ליין במועצה, ללמוד ולשמוע מקרוב כיצד עושים זאת מבחינה אקדמית, העמקת הידע, תוכנית לימודים והכשרה מקצועית.

פיתוח תחום היין במועצה עלה השנה מדרגה כאשר המועצה הוכרזה רשמית כמועצה הראשונה בעלת אזור היין הראשון בישראל. כחלק מהתפיסה הרחבה שמוביל ראש המועצה ניב ויזל, שיש לקדם את תחום היין והתוצרת המקומית כחול לבן, עידוד ושמירה על שטחים חקלאיים לגידולי ענבים וקידום תחום תיירות היין במועצה, נפגשו נציגי המועצה עם בעלי יקבים, אנשי אקדמיה בכירים, מנטורים מעשיים וסטודנטים צעירים שלומדים במסגרת לימודי תעודה ומקצוע מוכר על ידי המדינה ובעידוד המחוז להיות ייננים ובעלי יקבים.

במהלך סיור ביקב MEINTZINGER שנמצא באזור מחוז וירצבורג, פגשו נציגי המועצה את מיכאל, האחראי על תפעול היקב ועל הלימודים המעשיים לצעירים בתוך היקב כחלק מהתנסות מעשית; ולצדו את אולריך, סטודנט צעיר בן 20, שלמד במשך שלוש שנים במסגרת תוכנית הכשרה מקצועית וחינוכית להיות יינן בעל תעודה ואסמכתא מקצועית לעבוד בתחום. אולריך סיפר על התוכנית הלימודית, שמשלבת לימודים עיוניים בכיתה ולאחר מכן שילוב של לימודים מעשיים בתוך יקב קיים שבסופם הוכשר להיות יינן מורשה ובעל ידע ביצירת יין, גידולי גפנים, תפעול יקב, שיווק ומכירה ועוד. אולריך סיפר, שכיום מעודדת המדינה צעירים גרמנים ללמוד תחום זה כמקצוע.

בהמשך הביקור, נפגשו נציגי המועצה עם מקביליהם ממחוז וירצבורג ועם ראש המחוז, תומאס אברט, וערכו סיורים במחוז – בין היתר באזורי תיירות, בכרמים, בשטחים החקלאיים, במוסדות האקדמיים ועוד. ניתן דגש חשוב בסיור לראות וללמוד על המודל הלימודי וההכשרה לצד סיור מיתוג של אזור היין בווירצבורג, איך מבצעים למעשה תהליך מיתוג אזורי ומוסדר שכולל שבילי טיולים, נקודות תצפית ומסלולים בין כרמים ויקבים. במהלך הביקור, נבחנה האופציה ליזום קורס ייעודי לייננים ממטה יהודה שרוצים להתמחות ביין לבן בווירצבורג בארגון של המועצה.

שיא הביקור המקצועי היה סיור והתרשמות מהפקולטה לחקלאותLWG  ומבית הספר ליין. שם נפגשו נציגי המועצה עם אנשי אקדמיה ומחקר בכירים מתחום היין, שסיפרו על תוכנית הלימודים, התכנים וההכשרה העיונית והמעשית. בנוסף, ערכו סיור בין כיתות הלימוד, המעבדות וכיתות טעימות היין. בסיום המפגש נערכה ישיבה מקצועית במטרה לבחון את שיתופי הפעולה העתידיים בין מטה יהודה לווירצבורג ולבית ספר המקצועי במטרה לקדם ולפתוח שלוחה בישראל.

נשיא המכון הלימודי וראש המחוז הצהירו בפני ראש המועצה ניב ויזל ונציגי המועצה והייננים, כי לגרמניה ולחבל בוואריה יש אינטרס ברור בהקמת שלוחה לימודית בישראל והידוק היחסים בין המדינות. השניים הביעו נכונות לייעץ ולסייע למטה יהודה בהקמת מוסד לימודי מקצועיליין במועצה ולשתף פעולה לאורך הדרך. בכך, נתנו את ברכתם ואת תמיכתם לראש המועצה ולמועצה להמשך העשייה וקידום תחום היין במועצה.

בהמשך הסיור ביקרו יחד נציגי מועצת וירצבורג ונציגי מטה יהודה באזורים שחיו בהם יהודים וביקרו בבית כנסת שעבר שימור לאחר המלחמה ושאותו הם שומרים ומתחזקים עד היום. ראש המועצה ניב ויזל הבטיח להביא להם מזוזה חדשה מישראל עבור בית הכנסת (שהוא ללא מזוזה) והודה להם על ההשקעה ועל שימור ההיסטוריה לטובת חינוך שני העמים לזכור את שקרה על אדמת גרמניה. לסיום, הזמין ראש מחוז וירצבורג תומאס אברט את ראש המועצה ניב ויזל לנטוע עץ יחד לציון 25 שנות שותפות, ידידות, העמקת הקשר השורשי וכסמל לאחדות בין שני העמים.

ראש המועצה ניב ויזל אמר למארחים: "אנו מודים לכם על ההזדמנות לשמוע וללמוד לעומק על התוכן ועל תוכנית הלימודים להכשרה מקצועית. הביקור ביקב והשיחה עם מיכאל ואולריך רק חיזקו את הפיכת החזון למציאות והצורך בחיזוק הקשר של מטה יהודה עם המותג 'אזור היין' ולכן נדרשת לצד העשייה המקצועית של היקבים גם הזדמנות להיות חלוצים בארץ בהקמת בית להכשרה מקצועית לתחום סודות היין. הביקור המקצועי והמלמד הוא עוד נדבך בצורך בהקמת בית ספר ליין בישראל ובמועצה שלנו בפרט, שנחשבת לפורצת דרך ומקדמת מאוד את תחום היין בישראל".