חוויה בריחניה

רשות ניקוז ונחלים כינרת ממליצה על טיול אל בריכת החורף המשוקמת בכפר ריחניה

החורף בשיאו וברשות ניקוז ונחלים כינרת ממליצים על טיול אל בריכת החורף בכפר הצ'רקסי ריחניה שעל כביש 886, אחד הכבישים היפים ביותר בישראל. לאורכו ניתן לראות מטעי פרי נשירים בשלכת, כרמי יין רבים וטבע פראי.

כפר ריחניה ממוקם סמוך ליישובים עלמה, כרם בן זמרה ודלתון. היישוב נוסד בשנת 1873, אך רק בשנת 1880 הגיעו אליו משפחות צ'רקסיות משבט אבזאח שבצפון הקווקז. התיישבותו של שבט האבזאח מלווה באגדה על שלושה פרשים שיצאו לחפש מקום התיישבות שיתאים להם. הפרשים הגיעו לאזור והתרשמו מהקרקע ומבריכת המים והמעיין הסמוך. לאחר שקיבלו את ברכת השלטונות, החליטו להתיישב במקום. הכפר נבנה בצורה מלבנית והוקף בחומה ובשערים שננעלו בלילה. מקור השם 'ריחניה' הוא בצמחי ההדס (ריחן בערבית) שצמחו ליד הבאר העתיקה במקום.

בריכת החורף הטבעית שוקמה ביזמת רשות ניקוז ונחלים כינרת, בשיתוף פעולה עם המועצה האזורית מרום הגליל ורשות הטבע והגנים, ובמימון של הקרן לשטחים פתוחים ובתכנון משרד 'ליגמ' פרויקטים סביבתיים.

הבריכה ממוקמת בפאתי היישוב בחלקו הצפון-מערבי בשטח המשתרע על כשבעה וחצי דונם. תכנון הבריכה התחשב באופי המיוחד והטבעי של השטח. כמו כן, תוכננה טיילת קונזולית (תלויה) מדק עץ הנותנת תחושת ציפה מעל מי הבריכה, ובגדה מוקמו בולדרים על מנת להעשיר את בית הגידול. בבריכה ובסביבתה קיים מגוון ביולוגי עשיר של צמחים ובעלי חיים וכן צמחי מים כמו נורית המים וצבעוני מצוי.

בסקרים שנערכו במהלך השנים האחרונות, נמצא כי בבריכת החורף בריחניה ארבעה מינים של דו חיים הנמצאים בסכנת הכחדה: סלמנדרה מצויה, חפרית מצויה, טריטון הפסים וקרפדה ירוקה. ניתן כבר לראות מגוון של עופות מים וחופמאים הפוקדים את הבריכה.

ברשות ניקוז ונחלים כינרת מציינים, כי כיום קיימת מודעות בינלאומית לחשיבות השמירה על בתי גידול לחים ובריכות חורף במטרה לשמור על האיזון האקולוגי, זאת מאחר ועדיין נפגעות בריכות וסביבתן בשל השלכת פסולת או רמיסה לא מבוקרת של הצומח והחי הייחודיים ועל מנת לשמר את ערכי הטבע. בריכות חורף ושלוליות חורף הן בעלות מערכת אקולוגית ייחודית הנוצרת מהיקוות של נגר עילי או מעליית מי תהום במיקום בו קיימים חללים בקרקע. מאחר ובריכות החורף הן זמניות, משתנים גם תנאי הסביבה שבהן, כמו מפלס המים, הטמפרטורה, המליחות, אחוז החמצן ועוד שינויים קיצוניים לאורך העונה, המאלצים את היצורים והצמחים בבריכה להתאים את מחזור חייהם לסביבה המשתנה תדיר. עובדות אלה הופכות את בריכות החורף למעבדה אקולוגית המהווה בית גידול המקיים מגוון ביולוגי עשיר וייחודי, כאשר בעלי חיים אחרים כמו עופות, זוחלים וכו', מגיעים לבריכות ליהנות משפע המים והמזון המצויים בה.

ברשות ניקוז ונחלים כינרת מעודדים את הציבור להגיע וליהנות ללא תשלום מיפי בריכת החורף הזמנית אשר תיעלם בימי הקיץ, אך מבקשים לשמור על שלמות הבריכה ועל ניקיון המים והסביבה. מומלץ להצטייד במאפים צ'רקסיים במסעדת 'נלצ'יק' ביישוב ולעשות פיקניק על הספסלים מול בריכת החורף.

איך מגיעים? על כביש 886 לכפר ריחניה. בכפר יש לפנות עם הכביש לכיוון מערב הכפר. ליד השכונה החדשה המוקמת נמצאת הבריכה היפה.

WAZE: ריחניה.

למידע נוסף על טיולים והמלצות באזור הכינרת, הגליל והגולן: אתר רשות הכינרת, www.kineret.org.il.