חוויה בריחניה

רשות ניקוז ונחלים כינרת ממליצה על טיול אל בריכת החורף המשוקמת בכפר ריחניה

החורף מאחורינו וברשות ניקוז ונחלים כינרת ממליצים על טיול אל בריכת החורף בכפר הצ'רקסי ריחניה, על כביש 886, אחד הכבישים היפים ביותר בישראל. הכפר נמצא בסמיכות ליישובים עלמה, כרם בן זמרה ודלתון. היישוב נוסד בשנת 1873, אך רק בשנת 1880 הגיעו אליו משפחות צ'רקסיות בני שבט אבזאח שמצפון הקווקז. התיישבותו של שבט האבזאח מלווה באגדה על שלושה פרשים שיצאו לחפש מקום התיישבות שיתאים להם. הפרשים הגיעו לאזור והתרשמו מהקרקע ומבריכת המים והמעיין הסמוך והחליטו להתיישב במקום לאחר שקיבלו את ברכת השלטונות. הכפר נבנה בצורה מלבנית, מוקפת חומה ושערים שננעלו בלילה ומקור השם בצמחי ההדס (ריחן בערבית) שצמחו ליד הבאר הנמצאת במקום.

בשנה האחרונה שוקמה בריכת החורף הנפלאה הנמצאת בפאתי הכפר ביוזמת רשות ניקוז ונחלים כינרת, בשיתוף פעולה עם המועצה האזורית מרום הגליל, רשות הטבע והגנים, במימון של הקרן לשטחים פתוחים ובתכנון משרד 'ליגמ' פרויקטים סביבתיים.

בריכת החורף ממוקמת בחלקו הצפון-מערבי של היישוב ריחניה, בשטח המשתרע על כשבעה וחצי דונמים. תכנון הבריכה התחשב באופי המיוחד והטבעי של השטח. כמו כן, תוכננה טיילת קונזולית (תלויה) הנותנת תחושת ציפה מעל מי הבריכה ובגדה מוקמו בולדרים על מנת להעשיר את בית הגידול. בבריכה ובסביבתה קיים מגוון ביולוגי עשיר של צומח ובעלי חיים וכן צמחי מים כמו נורית המים וצבעוני מצוי. בסקרים שנערכו במהלך השנים האחרונות, נמצאו בבריכת החורף בריחניה ארבעה מינים של דו חיים הנמצאים בסכנת הכחדה: סלמנדרה מצויה, חפרית מצויה, טריטון הפסים וקרפדה ירוקה. ניתן כבר לראות מגוון של עופות מים וחופמאים הפוקדים את הבריכה.

ברשות ניקוז ונחלים כינרת מציינים, כי כיום קיימת יותר מודעות בינלאומית לחשיבות השמירה על בתי גידול לחים ובריכות חורף במטרה לשמור על האיזון האקולוגי, זאת מאחר ועדיין נפגעות בריכות וסביבתן בשל השלכת פסולת או רמיסה לא מבוקרת של הצומח והחי הייחודיים, על מנת לשמר את ערכי הטבע וכי בריכות חורף או שלוליות חורף הן בעלות מערכת אקולוגית ייחודית הנוצרת מהיקוות של נגר עילי או עליית מי תהום במיקום בו קיימים חללים בקרקע. מאחר ובריכות החורף הן זמניות, משתנים גם תנאי הסביבה שבהן, כמו מפלס המים, הטמפרטורה, המליחות, אחוז החמצן ועוד, שינויים קיצוניים לאורך העונה המאלצים את היצורים והצמחים בבריכה להתאים את מחזור חייהם לסביבה המשתנה תדיר. עובדות אלה הופכות את בריכות החורף למעבדה אקולוגית המהווה בית גידול המקיים מגוון ביולוגי עשיר וייחודי, כאשר בעלי חיים אחרים כמו עופות, זוחלים וכו', מגיעים לבריכות ליהנות משפע המים והמזון המצויים בה.

ברשות ניקוז ונחלים כינרת מבקשים מהציבור להגיע וליהנות ללא תשלום מיפי בריכת החורף הזמנית, אשר תיעלם בימי הקיץ, אך לשמור על שלמות הבריכה ועל ניקיון המים והסביבה.

מומלץ להצטייד במאפים צ'רקסים במסעדת 'נלצ'יק' בכפר ולעשות פיקניק על הספסלים מול בריכת החורף.

איך מגיעים? על כביש 886 לכפר ריחניה (ב-WAZE: ריחניה). בכפר יש לפנות עם הכביש לכיוון מערב הכפר. ליד השכונה החדשה המוקמת נמצאת הבריכה היפה.

למידע נוסף: אתר רשות הכינרת, www.kineret.org.il.