חוויה מהשטח

רגע מתוך המסע (צילום: יוגב יעקב)
רגע מתוך המסע (צילום: יוגב יעקב)
יחידת הג'יפים של מבשרת ציון קיימה סיור חווייתי עבור המפונים מעוטף עזה ומגבול הצפון

מה ליחידת הג'יפים של מבשרת ציון ולמפונים מעוטף עזה ומגבול לבנון? הרי הקמנו את יחידת הג'יפים בשלג הגדול של 2013 כי רק ג'יפים יכלו להוביל חולים ממבשרת לבתי חולים בירושלים. בהמשך חשבנו שנוכל לעזור בדרכי עפר גם ברעידות אדמה, בתאונות שיסתמו את כבישי מבשרת ואפילו בפיגועים חלילה. אבל מי חשב על עזרה למפונים?

אלא שהמלחמה הובילה מפונים מיישובי עוטף עזה ומיישובי גבול הצפון גם אל שכנינו – צובה, מעלה החמישה, קריית ענבים ונווה אילן. שמענו עליהם מראש המועצה יורם שמעון ומיד התגייסנו לעזור. החלטנו לארגן עבור ראשוני המפונים שהגיעו מעוטף עזה טיול ג'יפים בדרכי העפר של עוטף מבשרת. את המפונים קשה היה למצוא, אבל כשהצלחנו הם שמחו מאוד לצאת מבתי המלון לטיול ג'יפים, ליהנות מהנופים ולהכיר את המקומות ואת ההיסטוריה של עוטף מבשרת. הג'יפאים שלנו שמחו מאוד לעזור.

עטפנו את הג'יפים בדגלוני ישראל, הכנו למפונים כיבוד רב ומים, בשני ימי שישי נפגשנו בחניון המועצה המקומית והובלנו עשרות מפונים מפיתולי 'שבע האחיות' לדרכי עפר של עוטף מבשרת הדרומי סביב מעוז ציון א'.

משמאל לדרך הראינו להם את סכר בית זית והסברנו את הסיבות להקמה ולכישלון. הראינו להם גם את המבנה של 'מיס קרי' וסיפרנו על כוונת האנגליה הנוצרייה להקים 'מקדש' לתפילות בני כל הדתות שיביא לשלום בעולם. הראינו איך במקום שלום, הוקף ה'מקדש' בגדרות של מעון לנערות בסיכון ובגדרות של בסיס צבאי. בהמשך ראינו מימין את הר חרת ומשמאל את מעין חרת. הראינו להם את מנזר 'יוחנן במדבר' (ליד מושב אבן ספיר) וגם את אזור הסטף עם שרידי הכפר הערבי שנכבש במלחמת העצמאות, שטח בו התאמנו אחר כך לוחמי הקומנדו הראשון בישראל – ה-101.     

כאן עלינו על כביש עין כרם – סטף – מבשרת ציון, חצינו את מעוז ציון-גשר הראל אל 'בריאותה' ועלינו על דרך העפר של עוטף מבשרת הצפוני (סביב שכונות א', ב' וד').

כאן עצרנו לארוחת צהריים קבוצתית בחיק הטבע ונהנינו ממאכלים טובים שהביאו כולם – ג'יפאים ומפונים כאחד. המשכנו בטיול הג'יפים וראינו מימין את 'כביש הפטרולים', את 'גדר ההפרדה' ואת הכפר הפלסטיני בית סוריכ. משמאל ראינו את עצי התאנה היפים ואת הבתים של שכונה ד'. בהמשך ראינו מימין את יער האורנים ומעבר לו את מושב בית נקופה, את הכפר אבו גוש ואת כביש ירושלים – תל אביב. בסיום חזרנו לנקודת ההתחלה ונפרדנו בחיבוקים ובנשיקות מהמפונים. כולנו היינו עייפים אך מרוצים.

גם בשבוע שעבר כתבנו למפונים החיים בבתי מלון שכנים, שאנחנו ממשיכים לעמוד לשירותם. כיף אמתי היה לקבל את התשובות מהם.

ןלכן ולכם, תושבות ותושבי מבשרת, כדאי לשמור ולזכור לשעות מצוקה (שלג, רעידת אדמה וכו') את שמות 15 הג'יפאים מהשכונות השונות במבשרת (וכמה מהם אף מיישובים שכנים) ששמחים לעזור: אבי פדר, אבי טל, אופיר ביבי, דני אפיק, דניאל ברק, חליל חלאילה, חן לבנת, יאיר יונה, יוגב יעקב, ליאור לוי, מוטי בר נס, משה פלס, נפתלי רז, קותי דנינו ושלומי אפרתי. להתראות – גם בעתות מצוקה וגם בשמחות.