חוויית מחול בבירה

הפסטיבל הבינלאומי למחול סולו יתקיים בספטמבר הקרוב ב'בית הנסן' בירושלים

לראשונה בישראל, יארח פסטיבל בינלאומי ייחודי למחול עכשווי את האומנים המובלים מחו"ל ביניהם אוזגור אדם אינאנץ' מטורקיה ורוברט נואה מקוסובו. כמו כן, ישתתפו בפסטיבל כוריאוגרפים ישראלים ביניהם מרים אנגל, נמרוד פריד ועוד. חלק מהיצירות יוצגו בבכורה עולמית בפסטיבל.

בנוסף, יתקיימו כיתות אומן וכן ועידה מקצועית בינלאומית שתעסוק בהיבטים של הקשר שבין אומנות, חברה וממסד פוליטי ותרבותי. תחת כיפת השמיים בחצר 'בית הנסן' המיתולוגי, מציע הפסטיבל חוויה של אומנות איכותית באווירת סוף קיץ ירושלמית. במופעים המרכזיים על הבמה, יוצגו שלל יצירות מחול סולו בעלות אמירה אישית ייחודית, שמתכתבות עם סוגיות חברתיות, סביבתיות, פוליטיות ותרבותיות; ובאותה תנועה נוגעות בעולמות הנפש – מגבולות המקום והזמן אל המופשט. אל הפסטיבל מגיעים יוצרים ממדינות רבות: גרמניה, תורכיה, איטליה, קנדה, פולין, גיאורגיה, קוסובו, רומניה, יוון, סלובקיה וישראל. לצד אירועי הלילה, מציע הפסטיבל כיתות אומן, אירועי שיח, פאנלים פתוחים לקהל הרחב ולקהילה המקצועית ותוכנית רזידנסי לאומנים ירושלמים ולאורחים בינלאומיים המוזמנים לתהליך יצירת סולו מקורית שתעלה בבכורה עולמית באירועי הפסטיבל.

מרים אנגל, היוזמת והמנהלת האומנותית של הפסטיבל: "בישראל קיימים מעט מאוד פסטיבלים מסוג זה שמארחים מקבץ גדול כל כך של אומנים בינלאומיים, זאת מסיבות כלכליות, פוליטיות או מחוסר אינטרס; כאשר מאידך, המחול העכשווי הישראלי ידוע בעולם וכוריאוגרפים ישראלים רבים מוזמנים מידי שנה לפסטיבלים ולתיאטראות ברחבי העולם, להופיע וליצור. הפסטיבל מבטא תגובה תרבותית למשבר הקורונה העולמי. כמו רוב אוכלוסיית העולם, גם אומני המחול הסתגרו בבתים, יצרו עבודות סולו בבית, במטבח ובסלון. אינפלציה גדולה של עבודות סולו נוצרה בתקופה זו מאחר ואי אפשר היה לעבוד עם קבוצות ורקדנים. הפסטיבל מביא מקבץ נבחר של תוצרים אלה ואת הרגע הפרטי אל קדמת הבמה הציבורית הבינלאומית".

מרים אנגל תציג בפסטיבל את יצירת הסולו החריפה שלה 'Stop the war'. לצד להקת המחול 'אנגלה' שבניהולה, המובילה את היוזמה, שותפים להפקת הפסטיבל תיאטרון 'מיקרו' ו'בית הנסן'. הפסטיבל נוסד בתמיכת הקרן לירושלים, עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים.

למידע נוסף, מועדי האירועים ורכישת כרטיסים: אתר הפסטיבל, www.jisdf.co.il/program.