חוזרים לגוש קטיף

יוקם מחדש? בניין ישיבת ההסדר בנווה דקלים שבגוש קטיף (צילום: מיכאל יעקובסון, רישיון-השימוש, 'ויקיפדיה')
יוקם מחדש? בניין ישיבת ההסדר בנווה דקלים שבגוש קטיף (צילום: מיכאל יעקובסון, רישיון-השימוש, 'ויקיפדיה')
התיישבות יהודית היא תמונת הניצחון הישראלית * בכל מקום שהרגו יהודים, שם יוקם יישוב יהודי ותפרח הציונות במלוא כוחה

"כולנו עוטף תל אביב", אמרה לי השבוע עיתונאית באולפן טלוויזיה. נכנסתי לרכב בדרכי לירושלים וחשבתי על הרעיון: ההתיישבות בגוש קטיף. האם ישנה אפשרות כזו?

חשוב לזכור, כי בכל פעם שעלתה הצעה זו על שולחן הממשלה היה חשש גדול. גם הקמת גוש עציון ומעלה אדומים מלוות היו בוויכוח ציבורי ובהתנגדות בינלאומית. היום, לאחר שנים, עומדת מעלה אדומים כעיר יציבה ומלאת חיים; גוש עציון יצר חיץ ומנע רצף טריטוריאלי ערבי בשטח.

ישנם גורמי ביטחון הטוענים, כי התיישבות מסכנת חיי אדם – חיילים ואזרחים. לעומתם ישנם גורמי ביטחון הטוענים שאין ביטחון ללא התיישבות. החזקת שטח מאפשרת עומק אסטרטגי. נוכחות ישראלית במקום גיאוגרפי מונעת מגורמי טרור נוכחות פיזית בשטח.

מעבר לצד הביטחוני, הנושא האידיאולוגי בחברה הישראלית מהווה גורם לא פשוט. ראשית, ישנם אלפי ישראלים יהודים שמוכנים כבר מחר בבוקר להגיע להתיישב בגוש קטיף; לעומתם, ישנם גורמים פוליטיים ואזרחיים שמתנגדים לרעיון של התיישבות במקום זה בטענה שאין מדובר בארץ ישראל והדבר מהווה סיכון ביטחוני של אזרחים ושל חיילים.

מדינת ישראל לא הייתה קמה ללא 'חומה ומגדל'. הרעיון ליישב יהודים מכל קצוות העולם בחבל ארץ, לעבד את האדמה ולהקים חומה ומגדל כדי להגן על המתיישבים הם התגשמות הרעיון המרכזי בציונות. במהלך ההיסטוריה היהודית הוכח, כי רעיון ההתיישבות הוא רעיון מנצח שקובע את מציאות חיינו.

מדוע אם כך קיימת בחלקו של הציבור אי הסכמה להחזרת גוש קטיף בחבל עזה, הרי החשש הביטחוני קיים גם ברעננה ובתל אביב? אולי ההיבט הכלכלי? האם ההשקעה הנדרשת להקמת יישובים חדשים היא הסיבה להתנגדות?

יש הרואים בהחזרת בתי הכנסת ובהכנסת ספר תורה ניצחון אולטימטיבי על האויב, מעין הצהרה של העם היהודי: בכל מקום שהרגו יהודים, שם תקום התיישבות יהודית ותפרח הציונות במלוא כוחה.

ישנה התארגנות בחברה הישראלית כעת – בעת לחימה – לרעיון של החזרת המתיישבים בגוש קטיף. המתנגדים אומרים שזו אינה העת הנכונה לדבר על הרעיון כי הנושא מפלג את החברה הישראלית ויוצר לחץ בינלאומי מיותר. לעומתם יש הטוענים, כי הרעיון של החזרת מתיישבי גוש קטיף יוצר לחץ גדול בעולם הערבי – במיוחד אצל אנשי עזה – מה שכנראה מוכיח שהרעיון להחזיר את מתיישבי גוש קטיף נכון ביותר.

החלטה פוליטית כזו דורשת הנהגה חזקה שמסוגלת לעמוד בלחצים מבית ומחוץ. מדובר בהחלטה היסטורית בעלת משמעויות נרחבות, המעבירה מסר לאויבים שלנו בכל המזרח  התיכון.

אין מדובר רק בחיסול משטר החמאס ובהבאת גורם ערבי אחר שישלוט באזרחים. מדובר בהחלפת שלטון החמאס בהתיישבות יהודית. הפגיעה האנושה בתפיסת עולמם של האויבים שלנו היא אדמה – שטח במקום הקטן הזה שנקרא ארץ ישראל.

הרעיון של חזרה לגוש קטיף אינו צריך להיות מוסתר מהדיון הציבורי. ישנו חשש באולפני הטלוויזיה לדבר עליו, כאילו זה הרעיון המשיחי אותו מנהל מספר מצומצם של אנשים הזויים עם כיפות על ראשם.

התיישבות בארץ ישראל צריכה להיות שייכת גם לחילוניים בעלי השקפה פוליטית ולאומית. ראו מקרה מעלה אדומים – עיר נפלאה, חילונית ומשגשגת.

התקשרתי לחברתי מהאולפן. ״אמרת לי הבוקר 'כולנו עוטף תל אביב'. חשבתי על דברייך. טוב תעשה המדינה לו תקצה לכל חייל וחיילת שחוזרים מהמלחמה חצי דונם אדמה חינם לבנות את ביתם – בחבל עזה, ביהודה ובשומרון, בצפון, בעוטף עזה ובכל אותם מקומות שבהם מנסים להרוג יהודים״.

חברתי חשבה  לכמה שניות ואז אמרה ״זה מה שאני אוהבת אצלך, אתה לא נבהל מהרעיון, ישר אתה פרקטי כמו תמיד. תתחיל להניע את רעיון של החיילים השבים מהמלחמה״.