חוזרים ללימודים בבטחה

עם חזרת התלמידים ללימודים במוסדות החינוך החרדיים ולקראת פתיחת שנת הלימודים הצוותים של מגן דוד אדום תודרכו לגלות ערנות יתר לתנועת ילדים בדרכים ולהעניק תשומת לב מיוחדת לנהיגה בקרבת מוסדות חינוך ומעברי חציה

החזרה לשגרת הלימודים מביאה לשינוי בסדר היום, בין היתר בהסעות הילדים למוסדות החינוך ובמגן דוד אדום מבקשים מהציבור לנקוט בכל אמצעי בטיחות, על מנת להבטיח את שלומם של הילדים, ולמנוע מקרים טראגיים של שכחת ילדים ברכב. בארגון ההצלה הלאומי ממליצים להניח לצד מושבי הבטיחות של הילדים תיק, מכשיר סלולרי, או כל אמצעי חיוני אחר, שיחייב את ההורה להגיע למושב האחורי לפני עזיבת הרכב ומזכירים לנהגי ההסעות לעמוד בכל הדרישות של סריקת הרכב בתום הנסיעה ושאר הנהלים.

בנוסף, מוקד מד"א הייעודי, שמטרתו להעניק שירות רפואי למוסדות החינוך, ערוך לקראת פתיחת שנת הלימודים. במסגרתו, פועלים חובשים ופראמדיקים של מד"א, שעברו הכשרה מיוחדת, על מנת לתת מענה רפואי בשעות הלימודים, במקרה של פציעת תלמידים וילדים מגיל 3, הכפופים לחוק חינוך חינם חובה, באלפי מוסדות חינוך, בהם בתי ספר וגנים ברחבי הארץ.

מנכ״ל מד״א אלי בין: ״החופש הגדול תם והשגרה כבר כאן לשמחתנו הגדולה – אך אין לפעול בשאננות ויש להמשיך ולהקפיד לשמור על ההנחיות. בטיחות ילדינו היא מעל לכל ועלינו לפעול בכל דרך על מנת להבטיח שילדינו ישובו הביתה בבטחה ממסגרות הלימוד. אני קורא להורים, לצוותי ההוראה ולתלמידים, לרענן את הנחיות הבטיחות, כדי למנוע אסונות מיותרים מגן דוד אדום מאחל לתלמידי ישראל שנת לימודים מוצלחת, פורייה ובטוחה".

עם החזרה לספסל הלימודים, במד"א מחדדים את הנחיות הבטיחות, על מנת שהחזרה למוסדות החינוך תיעשה בשלום ובבטחה:

  • נהגים ברחבי הארץ שנוסעים בקרבת מסגרות חינוך, מתנ"סים ותחנות הסעה, מתבקשים להיות ערניים יותר. ילדים נוטים להתפרץ לכביש, ולאור גובהם הנמוך, ניתן לפספס אותם עד שכבר יהיה מאוחר מדי. זכרו! נהגים מחויבים להאט בקרבת מעברי חצייה, וכמובן לעצור, אם נראה כי להולך הרגל יש כוונה לחצות.
  • במד"א מבקשים מהורים המסיעים את ילדיהם לבתי הספר, להוריד את הילדים במקומות המתאימים לכך, ולוודא כי הם חוצים את הכבישים בבטחה, ובמעברי החציה בלבד. 
  • על ההורים לתרגל עם ילדיהם את הדרך הבטוחה לבית הספר ובחזרה ממנו. זכרו! ילד עד גיל תשע זקוק לליווי מבוגר בדרכו לבית הספר ובחזרה ולא חוצה כביש לבד.
  • הורים מתבקשים לצייד את הילדים בשתייה בכמות מספקת למהלך ימי הלימודים. חשוב להסביר לילדים את הצורך בשתייה מרובה, ולחדד את ההנחיות לשהייה בשמש במהלך ההפסקות. 
  • במד"א מזכירים לציבור לשים לב לרכבים חונים, במטרה לאתר פעוטות שחלילה נשכחו ברכב. זיהיתם ילד בתוך רכב נעול? הזעיקו מיד את מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי", והישמעו להנחיות החובשים והפראמדיקים במוקד, עד להגעת הכוחות למקום. נהגי הסעות מתבקשים לוודא בסריקה, כי לאחר פיזור הנוסעים, הרכב נותר ריק מאדם.
  • חשוב להקפיד על רכיבה בטוחה על אופניים, ולנהוג על פי הכללים הנדרשים בחוק, בדגש על חבישת קסדה. נהגים, שימו לב לרוכב! במד"א מזכירים כי רכיבה על אופניים חשמליים או גלגינוע (קורקינט חשמלי) מותרת רק מגיל 16 ולמי שברשותו רישיון נהיגה, או למי שעבר בהצלחה מבחן תיאוריה רגיל, או בחינה ייעודית לרכיבה.
  • מומלץ להתקין על מכשיר הסלולרי של הילדים את היישומון "מד"א שלי" שיאפשר לילד להזעיק את מד"א בלחיצת כפתור אחת, מבלי שיצטרך אפילו לזכור את מספר החירום של מד"א – 101. בנוסף, עם הזנקת מד"א באמצעות היישומון, נשלח באופן אוטומטי מיקומו המדויק של הילד למערכות השליטה והבקרה במוקד מד"א, ולצוותים הנמצאים בדרך, באופן שמאפשר להגיע אליו במהירות ובקלות, גם אם הילד אינו יודע להסביר היכן בדיוק הוא נמצא.

זכרו – בכל חיוג למוקד החירום 101 של מד"א, הטיפול הרפואי הראשוני מתבצע באמצעות ההדרכה הטלפונית שתינתן על ידי הפאראמדיקים והחובשים במוקד, שיסייעו למתקשר ברגעים הראשונים עד להגעת צוותי מד"א למקום. במקביל לשיחה הטלפונית, מוזנקים למקום צוותי מד"א רכובים על אופנועים, באמבולנסים ובניידות לטיפול נמרץ וכווני מד"א ברכבם בפרטי.

מורידים את היישומון 'מד"א שלי'

רגע לפני פתיחת שנת הלימודים, עוסקים הורים רבים בשאלה כיצד לוודא שימוש נכון במכשיר הסלולר של ילדיהם, המלווה אותם לכל אורך שעות היום. לקראת הראשון לספטמבר, ממליצים במד"א להורים להתקין במכשירי הסלולר של ילדיהם את יישומון "מד"א שלי", שיאפשר לילד להזעיק במקרה הצורך את מד"א בלחיצת כפתור אחת, מבלי שיצטרך אפילו לזכור את מספר החירום של מד"א – 101.

בנוסף, עם הזנקת מד"א באמצעות היישומון, משוגר באופן מידי מיקומו המדויק של הילד למוקד מד"א, ולצוותים הנמצאים בדרך, באופן שמאפשר להגיע אליו במהירות ובקלות, גם אם הילד מבוהל או שאינו יודע להסביר היכן בדיוק הוא נמצא.

עוד ממליצים במד"א להזין ביישומון את המידע הרפואי הבסיסי של הילד, לרבות אלרגיות לחומרים שונים ולתרופות, מידע על שימוש במשאפים ועל מחלות שונות דוגמת אסתמה, סכרת, אפילפסיה, מחלות לב, או כל מידע רפואי משמעותי אחר. כך, צוותי מד"א המגיעים לטפל בילד, יכולים לקבל מיד את כל המידע הרפואי הרלוונטי לטיפול בו, גם כאשר הוא אינו יודע, או אינו יכול, להסביר על עברו הרפואי בעצמו.

במגן דוד אדום מדגישים כי היישומון נגיש לחלוטין גם לבעלי מוגבלויות וזמין במגוון רחב של שפות. עוד מאפשר היישומון, שבשימוש ע"י יותר ממאתיים אלף משתמשים בישראל, להכניס לתוכו מידע רפואי ופרטים של קרובי משפחה. כך לדוגמא, יכול ההורה להכניס אל היישומון את המידע הרפואי של ילדו, ובמקרה חירום לשגר אליו את צוותי מד"א, מבלי שהילד יצטרך לעשות דבר.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "אני מזמין את ההורים וצוותי החינוך וההוראה לשוחח עם התלמידים על הפעולות מצילות החיים בעת מצב חירום – ולהתקין את אפליקציית 'מד"א שלי', על מנת להעניק לילדינו את המעטפת הבטיחותית המתאימה ביותר.אני מאחל לכל התלמידים שנת לימודים פורייה, מוצלחת ובריאה!"להורדת היישומון 'מד"א שלי' בחינם לחץ כאן

"מסתכלים ומצילים"

בימים אלו במהלכו של גל החום המורגש בכל רחבי הארץ – הטמפרטורה ברכב סגור מזנקת תוך דקות ועלולה לגרום למכת חום ואף למוות. יש לבצע את כל הפעולות האפשריות על מנת לוודא כי לא נשארו ילדים ותינוקות ברכב סגור. בשום מקרה אין לעזוב תינוקות וילדים ללא השגחת מבוגר ברכב. בכל הנוגע לרכבי הסעות – על הנהגים והמלווים לסרוק את הרכב ולוודא כי לא נשארו ילדים בסיום הנסיעה.

במגן דוד אדום שבים ומזכירים לציבור כי יש לבדוק את המושב האחורי ברכב ואת שלומם של הילדים שוב ושוב, בכל נסיעה ולוודא כי אף ילד או ילדה לא נשכחו ברכב. בנוסף, במד"א מבקשים מהציבור לתת תשומת לב יתרה  למכוניות חונות במהלך היום, ולהזעיק את מד"א בקו החירום 101 או באמצעות יישומון 'מד"א שלי' בכל מקרה בו נראים ילד או ילדה בכלי רכב ללא השגחת מבוגר. תשומת לב מוגברת של הציבור כולו יכולה להציל את חייהם של פעוטות רבים.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: ״את האסון הבא ניתן למנוע. בעקבות גל החום הנוכחי, אני מבקש מהציבור להקפיד על אחת כמה וכמה, להישמע לכללי הבטיחות, ולהעניק את מלוא תשומת הלב כשמסיעים ילדים ברכב. אני מבקש מכל אחת ואחד – להביט לכלי רכב חונים ולדווח במידה ונראה ילד ללא השגחת מבוגר. במגן דוד אדום ערוכים ופועלים כל העת על מנת למנוע את המקרה הבא".