חורף בטבע הישראלי

צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים
צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים
טיולי פריחות וזרימות נחלים: צאו לטייל באתרי רשות הטבע והגנים

כמויות השלגים הרבות, פריחת הכלניות והמים הזורמים בכל מקום יוצרים תחושה מיוחדת באתרי ארצנו אז למה אתם מחכים? לבשו מעילים ומגפיים וצאו לראות את הטבע בעיניים. את הצבעים היפים – של הפרחים, מפלים זורמים וכל זה בשילוב פעילויות מיוחדות לילדים וסיורים מרתקים.

יש להתעדכן באתר רשות הטבע והגנים בנוגע לשינויי הפעילויות בעקבות מזג האוויר

חידאפולוניה

טיול עצמאי בעקבות כתב חידה ופודקאסט בפינות החמד של אפולוניה.

רוצים להוסיף קצת צבע לטיול המשפחתי בגן לאומי אפולוניה? בקשו את כתב המשחק חידאפולוניה במרכז השירות למטייל בכניסה לאתר וסייעו למצוא את מטמון הצבעים האבוד. בעזרת כתב חידה ומפה תוכלו לצאת למשימה בנקודות המעניינות שבגן הלאומי, ואם תענו תשובות נכונות תוסיפו צבע לאוסף הצבעים ובסוף המשימה תזכו בהפתעה קטנה.

כשתגיעו למבצר תוכלו לסרוק ברקוד ולהאזין להסכת (פודקאסט) שהכנו לכם עם יובל מלחי, אלוף ההסכתים לילדים. אבל שלא כמו הסכת ששומעים בבית או באוטו, כאן תוכלו להאזין לו בזירת ההתרחשויות ולראות במו עיניכם היכן נלחמו הצלבנים במוסלמים, מאין הם הגיעו, למה הם בנו חומה וחפיר ומי ניצח בסוף.

היכן: גן לאומי אפולוניה

מתי: ימי שבת, בשעות: 08:30 – 14:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

ממחצבה נטושה לבריכת חורף שוקקת

פעילות עצמאית לכל המשפחה בנושא בריכות חורף.

בגן לאומי מגדל צדק יש מחצבות אבן רבות. לאחר פינוי הפסולת הרבה שהושלכה לתוכן במשך שנים הן שוקמו והפכו ממפגע לפנינת טבע פורחת. באחת המחצבות הונחה תשתית לבריכות חורף, ועם המים באו החי והצומח. הגשמים הראשונים מילאו את הבריכות ואתם מוזמנים לטייל ביניהן ולגלות את יופיין ואת ייחודיותן בעזרת דף פעילות ומשימות. את דף הפעילות ניתן לקנות במרכז השירות במחיר סמלי: 5 ₪ למשפחה.

היכן: גן לאומי מגדל צדק

מתי: ימי שבת, בשעות 9:00–14:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

להציל את הצפרדע

פעילות מגוונת לכל המשפחה בעקבות מיני הדו-חיים ובתי הגידול המימיים.

בכל העולם מציינים בחודש פברואר את יום בתי הגידול המימיים הבינלאומי, וגם בבריכות החורף ובנחל עינת שלמרגלות תל אפק.

כאן אנו מציינים יום זה במחווה לשיקום נופי העבר, המלאים שוב מקווי מים זה יותר מעשור. נציין במיוחד את מיני הדו-חיים שבסכנת הכחדה: טריטון פסים, חפרית מצויה, אילנית מצויה, קרפדה ירוקה וצפרדע נחלים, אך נכיר גם מינים אחרים שאינם מצויים בשטח הגן הלאומי.

ביום זה תוכלו ליהנות מהצצה בחיים בבריכת החורף ותלמדו במה היא שונה מביצה או מנחל חי וזורם. מדריכי רשות הטבע והגנים מזמינים אתכם להכיר את הפרויקט המרתק של שיקום נחל עינת, שהחזיר את נופי העבר לנחל. בפעילות יהיו משחקים וסיורים מודרכים ועוד הפתעות.

היכן: גן לאומי ירקון – מתחם תל אפק

מתי: שבת 5.2, בשעה 11:00–15:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

מה בין אגם, נחל, ביצה וברכת חורף?

גן לאומי ירקון משמר חלק מנופיו הקדומים של הירקון ומעיינותיו. מדריכי רשות הטבע והגנים ומתנדבי הגן הלאומי מזמינים אתכם לראות מקרוב את מקווי המים שבגן הלאומי וללמוד עליהם: מי חי במים ומי לצידם? ואיך שומרים על פנינת חמד ייחודית זו?

היכן: גן לאומי ירקון – מתחם תל אפק ובריכת הנופרים.

מתי: ימי שבת: 12.2, 19.2, 26.2, בשעות 10:00, 12:00, 14:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

"חופסיור"

סיור מודרך בעקבות ערכי הטבע והנוף שבחוף.

סיור לכל המשפחה שבו תגלו שפלמחים הוא לא רק חוף ים!

מדי שבת בחודש פברואר אתם מוזמנים לסיור בנושאי טבע ונוף עם מדריכי רשות הטבע והגנים. בסיור תוכלו להתרשם ממיני הצומח הייחודיים לכורכר ולחוף. תשמעו מיהם בעלי החיים המאפיינים את החולות וכיצד הם מתמודדים עם סערות החורף.

במרכז השירות למטייל תוכלו להתכבד בכוס תה חם לדרך.

היכן: גן לאומי חוף פלמחים, יציאה ממרכז השירות למטייל.

מתי: ימי שבת, בשעות 11:00, 13:00.

ללא תשלום נוסף על דמי החנייה, 50% הנחה למנויי מטמון.

"יש לי פריחה"

פעילות עצמאית עם נקודות הדרכה.

גן לאומי בית גוברין מוכר בעיקר הודות למגוון המערות שבשטחו, אך בעונת החורף והאביב מתווספים לנופי האתר גם מרבדים ירוקים רעננים, מעוטרים בשלל פריחה צבעונית. בעזרת דף משימות מותאם לכל המשפחה אתם מוזמנים לטייל במסלול טיול פורח במיוחד, להיכנס למערות המרשימות ולתת תשומת לב מיוחדת לפרחים שלצידן. אל תשכחו לצלם הרבה תמונות יפות למזכרת.

היכן: גן לאומי בית גוברין.

מתי: ימי שבת, בשעות 10:00–14:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

שדוני עין חמד

פעילות עצמאית לכל המשפחה.

כשמטיילים בגן לאומי עין חמד מרגישים כמו בתוך אגדה, כאילו נכנסים לעולם אחר, אז החלטנו ללכת עם התחושה הזאת ולהזמין אתכם לטיול בעולמם הקסום של שדוני עין חמד.

עובדי רשות הטבע והגנים שומרים על הגן ומטפחים אותו, אבל מסייעים להם בכך בדרך קבע שדונים ושדוניות קטנים ונסתרים מן העין. לכל שדון ושדונה יש תפקיד ואופי מיוחד, ובעזרת מפה תצאו לחיפוש ותגלו מהו המסר שהם והן רוצים להעביר לנו.

המשחק מתאים לילדים מגיל 8 ולקטנים יותר בסיוע מבוגר.
בתשלום סמלי: 5 ₪ למשפחה.

היכן: גן לאומי עין חמד

מתי: ימי שבת, בשעות 9:00–14:00.
בתשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

"טבע זום אין" בגן לאומי מגדל צדק

זמן מיוחד לצילום עד שקיעה.

מי לא רוצה להעלות לרשתות החברתיות תמונת שקיעה מרהיבה שתגרוף מלא לייקים ווואווווו?

גן לאומי מגדל צדק חולש על כל מישור החוף ודרום השרון. התצפיות ממנו מדהימות והשקיעה מזמנת מראות יפהפיים בדרך כלל. אבל לא רק השקיעה יפהפייה, גם הפרטים הקטנים – הפריחה, הפריטים האדריכליים והמונומנטים ההיסטוריים. בואו לזמן צילום מיוחד שבו תוכלו למצוא את הזווית הכי מחמיאה לצילום השמש השוקעת מהנקודה הגבוהה של המצודה, לגלות את ההשתקפות הכי יפה בבריכת החורף, ועוד אפשרויות צילום מעניינות.

בשעה 14:30 יצא סיור מיוחד עם מנהל האתר לאיתור זוויות הצילום הטובות. צילום חופשי עד שקיעה.

הביאו מצלמה, הנוף והפרטים המיוחדים לצילום – עלינו!

היכן: גן לאומי מגדל צדק

מתי: שבת 5.2, בשעות 14:30–17:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

חורף חם בקסטל

סיורים מודרכים ללא תשלום לכל המשפחה.

גן לאומי קסטל מספר את סיפורי קרבות מלחמת העצמאות בדרך לירושלים ובעיקר את סיפור הקרב שנחשב לנקודת מפנה חשובה במהלך המלחמה. במסלול "דרך הערכים" אתם מוזמנים להכיר את ארבעת הערכים הבולטים שבאו לידי ביטוי בקרב: נחישות, רעות, מנהיגות ואמינות. ערכים אלו מוגשים למבקר בחוויה מאתגרת של משימות קבוצתיות והמתנסה בהן מרגיש ומבין את חשיבותם. מדריכי הסיור יובילו אתכם בדרך המיוחדת בסיור מודרך ללא תשלום. מלבד משימות "דרך הערכים" הסיור מציע גם תצפיות מרהיבות על הרי ירושלים ועל זירת הקרבות וכן צפייה בסרט ובמיצג הקרב. משך הסיור כשעה ורבע ובמהלכו נציע למשתתפים תה חם.
היכן: אתר לאומי הקסטל

מתי: ימי שבת, בשעות 11:00, 13:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.