'חמישים גוונים של זהב'

מתן סקופסקי מציג תערוכת יחיד בתיאטרון ירושלים

'חמישים גוונים של זהב' היא תערוכת יחיד ראשונה למתן סקופסקי (27), אומן הצעיר שמשלב מיומנות רבה בציור עם כישרון תיאטרלי. המילה 'זהב' שבכותרת מתייחסת לצבע היסוד שבו משתמש סקופסקי להכנת הקנבס. בשנתיים האחרונות, בתקופת הקורונה, יצא סקופסקי לצייר את ירושלים על כל היבטיה: מציורי נוף עד לפינות רחוב, כשלבשה חג או כששקעה בשגרת היומיום. ההשראה לצאת ולצייר בלב הרחוב באה מעבודותיו של הצייר הפיגורטיבי הנודע אנטוניו לופז גרסיה. התוצר: חמישים ציורי שמן של ירושלים המוצגים בתערוכה.

טכניקת הציור 'אלה פרימה' ('רושם ראשוני') אפשרה לסקופסקי לצייר סצנה תוך מספר שעות בלבד. בטכניקה זו, שידועה גם כ'רטוב על רטוב', מניחים מספר שכבות של צבע בבת אחת מבלי להמתין עד שהשכבה הראשונה מתייבשת. הציירים האימפרסיוניסטים כגון מנה, מונה ודגה, נהגו להשתמש בה כדי ללכוד את הרגע. בהתבוננות מקרוב בציורים, ניתן להתרשם ממשיכות המכחול, מהשימוש המושכל באור וצל ומהדיוק הרב בפרטים.

סקופסקי, תלמיד בית הספר ליצירה קולנועית' סם שפיגל' בירושלים, מתעד את תהליך היצירה במספר מצלמות וידאו. הוא מצלם את העשייה, את הנוכחים סביבו ואת ההתרחשויות בזמן אמת. ניתן להתחבר לקישור בחלק מהסרטונים האלה באמצעות ברקודים המופיעים על גבי הכיתוביות שבצד ציוריו בתערוכה, מה שיאפשר לקהל הרחב חוויה אינטראקטיבית. סקופסקי גם לומד אצל איליה גפטר ב'מרכז לאומנויות הציור' שבתל אביב. את עבודותיו מלווה תחושת מיידיות ותשוקה שמזמינה את הצופה להתהלב יחד עם האומן.

התערוכה תוצג באכסדרת מיילס מ. וגיטה שרובר בתיאטרון ירושלים עד ה-30.11 ופתוחה לקהל הרחב ללא עלות.

אוצרת התערוכה: ד"ר בת שבע אידה.

תיאטרון ירושלים, רח' מרכוס 20.

שעות ביקור בתערוכה: ימים ראשון-חמישי – 16:30-21:30, שישי –  15:00-12:00, מוצ"ש – עד 21:30.

האמן בפייסבוק: Matan Sacofsky