חנוכה בתיאטרון 'אורנה פורת'

מתוך 'היפה והחיה' (צילום: אפרת מזור)
מתוך 'היפה והחיה' (צילום: אפרת מזור)
פסטיבל ענק של הצגות ילדים: 'טרופותי', 'מרק כפתורים' ועוד

חמישה ימים והרבה הצגות למגוון גילאים בתיאטרון 'אורנה פורת', זה מה שמצפה לילדי ישראל בחג חנוכה הקרוב הפירוט לפניכם. הפסטיבל יתקיים בימים שלישי-שבת, 30.11-4.12.

'טרופותי': עכבר מתהלך לו ביער ומחפש אגוז לאכול. בדרך הוא פוגש, בזה אחר זה, שועל, ינשוף ונחש המבקשים לטרוף אותו. אך העכבר מלא התושייה מזהיר אותם שתיכף יגיע למקום חבר שלו, טרופותי, שהוא מפלצת גדולה ורעבה. החיות נבהלות ומניחות לעכבר לנפשו. העכבר ממשיך בדרכו ולתדהמתו הוא נתקל לפתע ביציר דמיונו הרעב, בטרופותי עצמו. מה יעשה העכבר? האם ייטרף? האם יינצל? זהו סיפור על התמודדות עם פחד ועל גילויים של תושייה, אומץ ונועזות יוצאי דופן המסתתרים בכל אחד מאיתנו. לגילאי 3-7. שלישי, 30.11, 10:30 ו-17:00, מוז"א, אולם קלצ'קין.

'הארגז של ביאליק' – הצגה חדשה: בבית המלאכה של דידי קמים לתחייה אביזרים, בובות וסיפורים ודמויות נוצרים יש מאין. בחגיגה של תיאטרון שמשלב בובות, אביזרים וכלים, שנוצר כאן ועכשיו לנגד עיניהם של הילדים, אנו מלווים את הסיפור על בן המלך שהביא את בשורת הבצל לממלכה רחוקה שאנשיה לא טעמו בצל מימיהם. סיפור על נדיבות וטוב לב אמתי לעומת חמדנות. השירים בהצגה: 'בערוגת הגינה', 'הפרח לפרפר', 'עציץ פרחים', 'מעבר לים', 'פרש', 'שתי בנות', 'נדנדה', 'מקהלת נוגנים', 'קן לציפור'. לגילאי 3-6. שלישי, 30.11,  11:00, מוז"א, אולם רוטשילד.

'מרק כפתורים': לכפר קטן מגיע קבצן רעב בתקווה לקבל מעט אוכל. להפתעתו, אנשי הכפר מסתגרים בבתיהם ומתעלמים ממנו ואפילו זה לזה אינם עוזרים. הקבצן הנווד מחליט לפתוח את ליבם (וגם למלא את קיבתו) – ומבטיח להכין לכל תושבי הכפר מרק מכפתורים. הצגת תיאטרון צבעונית, משעשעת ומאתגרת על הכוח שבשיתוף הפעולה, על אחוות הקהילה ועל ההבנה שאם כל אחד יתרום את חלקו הקטן – יחד אפשר לעשות דברים גדולים ולשנות. הילדים בקהל עוזרים לשני השחקנים לספר את סיפור ההצגה וכך חווים בעצמם את קסמו של השיתוף ואת יתרונה של חברה מאוחדת. לגילאי 7-4. שלישי, 30.11,  11:00, מוז"א, אולם נופים.

'המשאלה הגדולה': טובה ושאול מתגוררים בשכנות בכפר קטן והם החברים הכי טובים. יום אחד נופלת לידיהם הזדמנות לבקש משאלות. בעוד המשאלות של שאול מתמלאות בזו אחר זו, חברתו הטובה נותרת בלא כלום – אף בקשה שלה לא זוכה למענה. סיפור מרגש על חברות מפתיעה, המלמד אותנו שהרבה מההצלחה והטוב שיש לנו, מתרחש בזכות האנשים שמסביבנו, אותם אלה שאוהבים אותנו. לגילאי 7-4. שלישי, 30.11,  16:30, מוז"א, אולם רוטשילד.

'הלל' – הצגה חדשה: שירי הילדים האהובים של ע.הלל בהצגה חדשה במלאת 30 למותו. הלל אוהב מאוד את הטבע. בעלי החיים והצמחים הם החברים הכי טובים שלו. כאשר הוא עובר דירה, הוא רוצה לקחת את כולם אתו  כדי שימשיכו לשחק יחד. דרך המפגש איתם הוא מבין כמה חשוב להם להמשיך לחיות בטבע וכמה חשוב לשמור על הטבע ולא להרוס אותו. הצגה על אהבת הטבע ואיכות הסביבה, על פרידה ועל כוחה של חברות אמת. בהצגה נפגוש את שיריו האהובים של ע. הלל: 'מה עושים העצים', 'מדוע הזברה לובשת פיג'מה', 'שתי אווזות', 'סלט' ועוד. לגילאי 7-4. שלישי, 30.11, 16:30, מוז"א, אולם נופים.

'פיטר פן' – בכורה: תיאטרון אורנה פורת בשיתוף תיאטרון הקאמרי, בעיבוד חדש ומקורי לספרו הנודע של ג'יימס מתיו ברי. אנו מזמינים אתכם לפזר מעט אבקת פיות ובעזרתה לעוף עם פיטר פן ועם וונדי אל 'ארץ לעולם לא', שם נפגוש את הילדים האבודים ואת הפיה טינקרבל, את שודדי הים וכמובן את האויב המושבע של פיטר פן, הלא הוא קפטן הוק. הרפתקה מוזיקלית, ססגונית, פרועה ומפתיעה. לגילאי 12-6. שלישי, 30.11, 10:00 ו-12:30; רביעי, 1.12, 10:00; חמישי, 2.12, 10:00; שבת, 4.12, 12:30, 16:00 ו-18:30. כל המופעים ב'קאמרי 1'.

'מולאן': סין מותקפת וקיסר סין מורה על גיוס הגברים לצבא. אביה של מולאן זקן וחלש ולכן מולאן מקצרת את שיערה, לובשת בגדי גבר ומתגייסת לצבא במקומו. היא לוחמת בעוז נגד הפולשים כשהיא מסתירה את זהותה. ברגע של סכנה היא מצילה את חבריה ואת סין כולה. שילוב של תיאטרון, תנועה, מוזיקה, אקרובטיקה ותיפוף המביא לבמה את העושר והיופי של התרבות הסינית. לגילאי 12-6. רביעי, 1.12, 10:30, מוזיאון תל אביב לאומנות, אולם אסיא.

'בנעליו' – הצגה חדשה: במהלך ויכוח מתרחש קסם מפתיע, אשר מביא לכך שסבא שאול ונכדו רני יתהפכו. ברגע אחד, בלתי נתפס, סבא שאול, פלמ"חניק בעברו והיום דייר בבית אבות, נכנס לגופו של רני נכדו, בעוד רני, נער מתבגר אשר מתמודד עם קשיי למידה וחולם להיות כוכב ראפ, נכנס לגופו של סבו. המצב החדש יוצר שלל מצבים קומיים ומצחיקים עד דמעות אשר מתעצמים עם ניסיונם של השניים להסתיר את המציאות מפני אמו של רני, בתו של סבא שאול, ומפני הסביבה, אך במקביל הוא פותח צוהר אמיתי להבנה הדדית וגשר לקרבה בין הנכד לסבו. האם ומתי הקסם יתפוגג? מה יעלה בגורל היחסים בין הסב לנכדו? קומדיה מרגשת שבמרכזה פער הדורות, שורשים, והחשיבות של הקשר הבין-דורי. לגילאי 14-8. רביעי, 1.12, 11:00, מוזיאון תל אביב לאומנות, אולם רקנאטי.

'תיאטרון פצפון' – הצגה לקטנטנים ראשונה מסוגה: מופע תיאטרלי ייחודי לפעוטות. שתי ילדות נפגשות לראשונה. הן מנסות להבין אחת את השנייה, להכיר ולהתקרב. המפגש ביניהן מוליד משחק והמשחק המשותף שלהן פורש בפני הצופים עולם עשיר בדמיון, מוסיקה, תנועה, קולות, אביזרים, צלליות והקרנות וידאו. השפה והמרכיבים התיאטרליים מגרים את סקרנותם של הילדים הקטנטנים, גורמים להם להתרגש ולעבור בפעם הראשונה בחייהם חוויה של תיאטרון. לגילאי שנה עד שנתיים וחצי. רביעי, 1.12, 11:00 ו-16:30. מוזיאון תל אביב לאומנות, אולם שידלובסקי.

'זהבה ושלושת הדובים': האגדה הקלאסית לקטנטנים, בעיבוד חדש ומקורי בשילוב שירי הילדים שכולנו אוהבים.זהבה רוצה להישאר קטנה, אבל היא לא ממש מצליחה, בייחוד כשנולד לה לא מזמן אח קטן. בוקר אחד, זהבה הסקרנית מגיעה במקרה לביתה של משפחת דובים בלב היער ונכנסת פנימה. הדובים אינם בביתם. זהבה אוכלת את הדייסה של הדוב הקטן, ואחר כך גם נרדמת במיטתו. כאשר הדובים חוזרים ומגלים את זהבה ישנה, היא נבהלת ובורחת בריצה. במנוסתה היא שוכחת את הבובה שלה, שמעולם לא נפרדה ממנה. דובי הקטן, אשר יודע כמה הבובה תחסר לה, מחליט לצאת בעקבותיה של זהבה כדי להחזיר לה את הבובה. בסופו של המפגש ביניהם, מגלה זהבה שאמנם יש לה את כל הסיבות לרצות להישאר קטנה, אך יש כוח עצום וקסם גדול בלגדול לקראת שלב חדש בחיים, השלב שבו היא ילדה גדולה. השירים בהצגה: 'בוקר של זהב', 'אצא לי אל היער', 'האנקור', 'הדוברים', 'היי אני כבר לא תינוק', 'מאחורי ההר', 'אני שואל'. לגילאי 6-3. רביעי, 1.12, 16:30, מוזיאון תל אביב לאומנות, אולם אסיא.

'מחסן השטוזים של דתיה': חגיגה של שירים, סיפורים והמון שטוזים.ברוכים הבאים למחסן השטוזים של המשוררת, הסופרת והמלחינה דתיה בן דור. במחסן השטוזים ממתינים לנו השטוזונים: שטוזה, שטוזית  ושטוזי תפוזי, שילמדו שליח פיצה להמציא שטויות בחרוזים. השליח, שהגיע רק כדי למסור פיצה לגברת בן דור, פוגש את סבתא מינה מבנימינה, את הילדה עם המטריה, את הצבעים שהתבלבלו, את השובבים שבמיטה ועוד שירים, מנגינות וסיפורים של דתיה, המסתתרים בתוך ארגזי המחסן הקסום ומלא ההפתעות. אך מה קורה כאשר שליח הפיצה מגלה שהוא חייב לחזור מייד ומהר לחנות שלו? האם השטוזונים יאפשרו לו לעזוב את המחסן שלהם? ומה עוד יגלה על עצמו? ומה הוא הכי רוצה להיות? לגילאי 6-3. רביעי, 1.12, 17:00, מוזיאון תל אביב לאומנות, אולם רקנאטי.

'אלאדין ומנורת הקסמים': אלאדין הוא ילד עני ומלא קסם, שנופל למלכודת הכסף והעושר אותה מטמין לו ג'אפר הרשע בתוך מערת הזהב. במערה פוגש אלאדין שדון חביב הכלוא בתוך מנורת הקסמים, שמבטיח לעזור לאלאדין וגם להגשים לו שלוש משאלות. באחת מן המשאלות מבקש אלאדין להיות לנסיך כדי שיוכל להגשים את אהבתו לנסיכה יסמין, אך הכול מסתבך כאשר המנורה מתגלגלת לידיו של ג'אפר הרשע, שמנסה לשלח את אלאדין אל מצולות הים. סיפור הרפתקאות מלא בתהפוכות ומכשולים, אשר במהלכו מגלה אלאדין את אומץ ליבו ומבין שלהיות עשיר זה לא בהכרח להיות מאושר.האגדה המוכרת והאהובה, המגוללת את הרפתקאותיו של הנער אלאדין, מסופרת לקהל בשפת התיאטרון והמחול בגרסה
מיוחדת, המשלבת בתוכה קטעי ריקוד, תיאטרון, תנועה, מוסיקה אוריינטאלית ותלבושות מרהיבות. לגילאי 8-4. חמישי, 2.12, 10:30, מוזיאון תל אביב לאומנות, אולם רקנאטי.

'איתמר וכובע הקסמים' – בכורה: הצגה מוסיקלית על פי ספרו של דוד גרוסמן.בקרוב ייוולד לאיתמר אח קטן. אבא ואיתמר מסדרים את החדר לקראת בואו של האח החדש ולפתע מוצאים בקופסת הצעצועים כובע קסמים.אבא מספר לאיתמר שזה כובע קסמים מיוחד במינו, שיודע להפוך כל דבר למשהו אחר, אבל שחשוב להיות זהירים מאוד כשמשתמשים בו, כי זה כובע שלא מחזיר לאחור.איזה קסמים יעשה הכובע? איך הגיע לחדר קוף שובב? ולאן נעלם אבא? הצגה מוזיקלית, מצחיקה וקסומה על התמודדות עם שינויים, על התחלות חדשות, על התבגרות, על משפחה ועל הכוח של ה'יחד'. לגילאי 7-4. חמישי, 2.12, 10:00 ו-16:00, מוזיאון תל אביב לאומנות, אולם קאופמן; שבת, 4.12, 10:30, מוז"א, אולם רוטשילד.

'בלונים': הצגה אורחת לפעוטות וקטנטנים.חוויה תיאטרלית ראשונית ורגישה הפונה לפעוטות ולילדים ומגרה את חושיהם. הילדים נשבים בקסמה של ילדת הבלונים, שמכניסה אותם אל תוך חוויה צבעונית, מיוחדת, עדינה ועוטפת. הצגה ויזואלית ללא מילים, המשלבת אנימציה, בובות, צלליות, מוסיקה, וידאו-ארט, תנועה והרבה מאוד בלונים. לגילאי שנה עד שנתיים וחצי, חמישי, 2.12, 10:00 ו-16:30, מוזיאון תל אביב לאומנות, אולם שידלובסקי.

'עלי באבא וארבעים השודדים': הפקה מוזיקלית שמביאה אל הבמה את סיפור ההרפתקה המותח אודות עלי באבא הצנוע ואוהב האדם, שמגלה יום אחד אוצר גדול ששייך לשודדים. סיפור על צניעות לעומת חמדנות ועל הרווח העצום של הנתינה, שבשעת אמת מתגמלת ואפילו מצילה חיים.לצד הסיפור, מביאה ההצגה לבמה את הצבעים, המוזיקה, הריקודים והניחוחות המיוחדים לסיפורי העם שמקורם בארצות ערב. לגילאי 12-6. חמישי, 2.12, 16:30, מוזיאון תל אביב לאומנות, אולם אסיא.

'מסיבה בגינה' – הצגה חדשה: הצגה מוזיקלית וצבעונית על חברות ואהבה לטבע.נטע ודן דן מטפחים את הגינה הקהילתית. הם מתרגשים מאוד מהירקות שהחלו לגדול ומתכננים חגיגה גדולה לכל השכנים. רקפת, בעלת חנות הפרחים, שמדברת אל הצמחים שלה כאילו הם ילדים, עוזרת להם למצוא את המתנה המושלמת שתשמח את הגינה. בוקר אחד הם נדהמים לגלות שמישהו הרס את הגינה שלהם. נטע בטוחה שאמיר, ילד מהשכונה שנוהג לצחוק על הגינה, הוא זה שהרס אותה. היא מאוד כועסת והחגיגה מתבטלת. שקדי, אחותו הקטנה של אמיר, מצליחה לשכנע את דן דן שאמיר הוא לא זה שהרס את הגינה ויחד הם פוצחים בחקירה שמטרתה למצוא את האשם האמיתי. האם הם יצליחו לגלות מי הרס את הגינה? ואיך רקפת תעזור להם לפתור את התעלומה? האם תהיה בסוף חגיגה בגינה? הצגה מוזיקלית על אהבה לטבע ולצומח וגם על חברות ושיתוף פעולה, עם שירי הילדים האהובים של היוצרת המוערכת ועטורת הפרסים, לאה נאור. בין השירים: 'מקהלה עליזה', 'איזה חג לי', 'זרעים של מסטיק', 'כדאי לכם לבוא לחגיגה שלנו', 'פתאום אני שמחה' ועוד. לגילאי 7-3. חמישי, 2.12, 17:00, מוזיאון תל אביב לאומנות, אולם רקנאטי.

'היפה והחיה' – בכורה: מופע תיאטרון מחול בשיתוף להקת המחול 'פרסקו'.במהלך ערב ההכתרה של הנסיך סבסטיאן, מגיעה לארמון קבצנית המבקשת מחסה ללילה מפני הסערה שבחוץ. הנסיך המפונק והשחצן מסלק אותה מארמונו. הוא אינו יודע שהקבצנית אינה אלא קוסמת, אשר כעונש על התנהגותו הופכת אותו לחיה מכוערת ומכשפת גם את ארמונו ואת משרתיו. שנים אחר כך, בל, נערה יפה וטובת לב, יוצאת לחפש ורד קסום שיציל את בית משפחתה. באורח פלא היא מגיעה אל הארמון המכושף ולתדהמתה פוגשת בייצור החייתי. האם בל תיבהל ותברח? האם היא תצליח לראות אל תוך ליבו של החיה למרות מראהו החיצוני? האם הנסיך החייתי ילמד מבל מהם חמלה וטוב לב? האם הכישוף יוסר? האגדה הנודעת והאהובה בעיבוד מקורי, מרהיב ושובה לב, עם שחקנים, רקדנים ווידאו-ארט ייחודי, על כוחם של חברות אמת, יופי פנימי וטוב לב ועל אחד השיעורים החשובים  "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו". לגילאי 10-5     . שישי, 3.12, 10:00; שבת, 4.12, 11:00. שני המופעים במוז"א, אולם קלצ'קין.

'חברים על הגשר': הצגת ילדים על סיפור חברות משעשע ומרגש.סיפור על שני חברים הכי טובים בעולם. במשך היום הם עוזרים זה לזה בעבודה ובערב שותים יחד כוס תה בחצר וצוחקים. יום אחד מתפתח ויכוח מאוד גדול בגלל דבר מאוד קטן ושני החברים רבים ריב נוראי שבעקבותיו הם לא רוצים לדבר או אפילו לראות זה את זה לעולם. בדיוק אז מגיע לכפר נגר חביב וחכם, שבזכותו הם לומדים בדרך מפתיעה שחברות היא הדבר הכי חשוב ולא שווה להרוס אותה בעד שום סיבה – גדולה או קטנה. לגילאי 7-4. שישי, 3.12, 10:30, מוז"א, אולם רוטשילד.          

'שוליית הקוסם' – הצגה חדשה, עיבוד לקלאסיקה האהובה: מה קורה כאשר שוליית הקוסם לא מסוגל להתאפק ומנסה לבצע קסמים עוד לפני שהגיעה העת? הצגת יחיד וירטואוזית ומלאת הומור, עם שירים נפלאים, קסמים מפתיעים, הפעלת בובות ומוסיקה קלאסית נהדרת. על סבלנות, על חשיבות הלימוד והתרגול, על כישלון ועל הצלחה. לגילאי 8-5. שישי, 3.12, 10:30, מוז"א, אולם נופים.

'צוציקים' – הצגה תיאטרון ייחודית לפעוטות: מופע תיאטרלי ייחודי לפעוטות שהוא מופע ההמשך ל'תיאטרון פצפון'. שתי השחקניות מעבירות את הפעוטותמסע חווייתי עשיר בדמיון, המשלב תנועה, מוזיקה, צבעים, אביזרים, בובות והקרנות וידאו. האלמנטים התיאטרליים מותאמים ולקוחים מעולמם של הפעוטות ומעניקים להם בפעם הראשונה בחייהם חוויה של תיאטרון. לגילאי שנה עד שנתיים וחצי. שבת, 4.12, 10:30, מוז"א, אולם נופים.