חקירת החטיפה הובילה לחשיפת נתיב הברחה

מעצר החוטף (צילום: דוברות המשטרה)
מעצר החוטף (צילום: דוברות המשטרה)
המשטרה פענחה חטיפת נתינה זרה מסרי לנקה לדירת מסתור באבו גוש לשם כליאה וסחיטה * במסגרת חקירת המקרה, נחשף נתיב הברחה של נתינים זרים מסרי לנקה דרך גבול ירדן למדינת ישראל

חקירת מקרה של חטיפה הובילה לחשיפת נתיב הברחה של עובדים זרים. הכול החל ב-18.1 באירוע שדווח ב'זמן מבשרת' (גיליון 1149, 25.1), כאשר התקבל דיווח במוקד המשטרה מאישה, נתינה זרה מסרי לנקה השוהה בישראל עם אישור שהייה, על כך שבתה (בת 21, נתינה זרה מסרי לנקה השוהה בישראל שלא כחוק) נחטפה והחוטף שאותו היא מכירה, דרש ממנה לשלם כופר של 50,000 שקלים בתמורה לשחרורה ולהשבתה לחיק האם.

השוטרים שהגיעו לאם, החלו בביצוע פעולות חקירה ראשוניות ובמהרה התברר כי הרקע למעשה פלילי. בהתאם נפתח חפ״ק משטרתי מיוחד בניסיון לאתר את האישה שנחטפה ואת החשוד במעשה.

לאחר שימוש באמצעים שונים ופעולות חקירה מגוונות שביצעו חוקרי ימ״ר ירושלים, התחקו החוקרים אחר החשוד (36, נתין זר מסרי לנקה השוהה בישראל ללא אישורי שהייה), זהותו ומיקומו. כבר באותו הלילה, הגיעו בלשי הימ״ר לדירה בה שהו באבו גוש, שם עצרו השוטרים את החשוד וחילצו את האישה שחטף כשהיא בריאה ושלמה ומוחזקת באחד מחדרי הבית. החשוד נלקח לחקירה בחשד לחטיפה לשם כליאה וסחיטה, שהייה לא חוקית בישראל ועוד. האישה הוחזרה לחיק האם לאחר שנגבתה עדותה במשטרה ועניינה הועבר במקביל לבחינת רשות ההגירה והאוכלוסין.

מהחקירה עלה, כי האישה נחטפה מהאם על רקע טענות החשוד בדבר חוב כספי של האם כלפיו. לאחר שביצעו חוקרי המשטרה פעולות חקירה מגוונות, אותרו ברשות החשוד צילומים ובהם פרטיהם של עשרות אזרחי סרי לנקה, שעל פי החשד הוברחו על ידי החשוד ושותפיו לישראל שלא כחוק דרך גבול ירדן.

גילוי זה הוביל לפתיחה בחקירה נוספת בימ״ר ירושלים בשיתוף רשות האוכלוסין וההגירה, במהלכה נחשף נתיב ההברחה מירדן לישראל. 

בנוסף, עצרה המשטרה לחקירה בסוף ינואר נתין זר נוסף מסרי לנקה השוהה בישראל שלא כחוק, כשהוא מצוי בימים אלה בהליך גירוש המתנהל בעניינו ונבדק החשד שסייע בחטיפת האישה.

עוד עלה מהחקירה, כי האישה נחטפה מבית האם בעורמה, זאת לאחר שהחשוד סיפר לה שאימא שלה נפצעה בפיגוע (שלא התרחש מעולם), נמצאת בבית חולים ולכן עליה לבוא עמו. כך למעשה חטף אותה לדירת מגורים ששכר באבו גוש והכין אותה מראש לצורך החזקתה ולדרישת כופר תמורת שחרורה. כאמור, עוד באותו לילה הגיעו בלשי ימ״ר ירושלים למקום, שחררו את החטופה ועצרו את החוטף.

מעצרו של החשוד המרכזי הוארך מעת לעת בבית משפט השלום בירושלים. בסיום החקירה בעניינו, גובשה תשתית ראייתית נגדו והשבוע הוגשה נגדו הצהרת תובע לקראת כתב אישום שצפויה הפרקליטות להגיש בימים הקרובים. כמו כן, הוארך מעצרו בשנית עד ה-11.2.

החקירה בנושא ההברחות של הנתינים הזרים מגבול ירדן למדינת ישראל נמשכת בימ״ר ירושלים בשיתוף רשות ההגירה והאוכלוסין וכך גם חקירתו של החשוד הנוסף שנעצר, שכאמור על פי החשד היה מעורב בחטיפת האישה.

מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג׳מן, שיבח בהערכת מצב את השוטרים, החוקרים והבלשים שלקחו חלק בפעילות והובילו לשחרור החטופה ללא פגע ולמעצר החוטף.