חשש כבד לשריפות

צילום: דוברות המשטרה (ארכיון)
צילום: דוברות המשטרה (ארכיון)
השילוב של מזג אוויר קיצוני ומצב ביטחוני מתוח הביא את שירותי הכיבוי להיערכות מיוחדת

עקב מזג האוויר הקיצוני שהחל לשרור בימים אלה שכולל שרב כבד, יובש ורוחות מזרחיות ערות, יש חשש ממשי לשרפות ענק. ימים דומים צפויים גם בשבוע הקרוב, מה שמעלה את הסיכויים עוד יותר לתרחיש של שלל שריפות ברחבי יהודה ושומרון ואף באזור ירושלים. כזכור, רק בשנה שעברה כילתה שריפת הענק שפרצה בהרי ירושלים כ־11 אלף דונם.

בכבאות והצלה מחוז יו"ש נערכים לכל תרחיש והשבוע ייערך תרגיל מחוזי מסכם, לאחר שכל תחנות הכיבוי תרגלו ושיפרו בשבועות האחרונים את המענה המבצעי כדי לוודא מוכנות מלאה. כשברקע חודש הרמדאן – המתח, הרגישות, ההתערערות במצב הביטחוני וההשוואה המתבקשת לתקופת 'שומר החומות' – תמיד קיים החשש בקרב גורמים ביטחוניים כי גם תקופה זו עלולה לשמש כזרז למציתים למיניהם.

בשנה שעברה, במהלך עשרת ימי מבצע 'שומר החומות', התמודדו לוחמי האש עם עשרות שריפות לאומניות ביום, אשר פרצו, בין השאר, מהשלכת בקבוקי תבערה ומהבערת צמיגים בשטחים הקרובים לאזורים מיושבים, בצבר אירועים שלא זכורים כמותם ובהקפצות משריפה לשריפה בלי הפסקה, ימים ולילות.

מפקד מחוז יו"ש בכבאות והצלה, טפסר שיקו בר דב: "ערנות הציבור ועבודה מקדימה לסילוק גורמים שעלולים להביא להתגברות מהירה של האש כשהיא פורצת, הן חשובות ויכולות להציל חיים. חשוף עדיף משרוף. חשוב שהציבור יתכונן לקיץ הזה ויגלה זהירות וערנות. יש לנכש את העשבים מסביב לבתים, לדלל את הצמחייה בשטחים הפתוחים, להכין דרכי גישה כדי ליצור קווי אש ולא להדליק אש בשטח. אל תגידו 'יהיה בסדר, לי זה לא יקרה'".