טבח מעלה עקרבים

אנדרטה לזכר נרצחי פיגוע הטרור במעלה עקרבים (צילום: Dr. Avishai Teicher , 'ויקיפדיה')
אנדרטה לזכר נרצחי פיגוע הטרור במעלה עקרבים (צילום: Dr. Avishai Teicher , 'ויקיפדיה')
אירוע טרור נקודתי או חלק מלחמה אסטרטגית? * 65 שנים לאחד הפיגועים שזעזעו את מדינת ישראל בעשור הראשון לקיומה

17 במרץ 1957. אוטובוס חברת 'אגד', אשר היה בדרכו חזרה לתל אביב מחגיגות לציון עצמאותה של העיר אילת והנפת 'דגל הדיו', הותקף על ידי קבוצת טרוריסטים. באותה עת היו על גבי האוטובוס 11  גברים, נשים וילדים וארבעה חיילים אשר הוצבו עליו ככוח אבטחה.

תריסר המחבלים בפיקודו של סעיד אבו סאנדק, עלו לאוטובוס והחלו לירות ללא הבחנה ומטווח קצר לעבר נוסעי האוטובוס. בזכות תושייתו של אחד החיילים, ניצלו חיה של הילדה מירי בת החמש כאשר סוכך עליה בגופו. אחיה חיימקה בן התשע, אשר הוסתר אף הוא, קרא לאחותו ואחד המחבלים אשר שמע את קולו חזר וירה בראשו. חיימקה, אשר הצליח לשרוד את התופת, נותר משותק וללא הכרה עד לפטירתו כ-32 שנים מאוחר יותר. לימים תעיד מירי הקטנה כי ראתה את אימה עירומה למחצה ועם אצבע כרותה, דבר שיתברר כי נאנסה ואצבעה נכרתה בשביל לגנוב את טבעת הזהב שענדה. מנהל סניף 'אגד' בבאר שבע, שראה כי האוטובוס בושש מלשוב לסניף, יצא ביוזמתו לדרך ונתקל בזוועה. מירי הקטנה, שנמצאה על ידו מתחבאת מתחת לספסל, פונתה לאחר מכן עם ניצולה ושני פצועים נוספים באמצעות רכב צבאי שהגיע מהיישוב חצבה.

טבח מעלה עקרבים היה אירוע הטרור החמור בהיקפו מאז מלחמת העצמאות ב-1948. בעת קרות הטבח, כיהן משה שרת כראש הממשלה. הוא היה ידוע כאיש משרד החוץ וכמדינאי בעל הליכות דיפלומטיות ייחודיות. שרת התנגד בכל כוחו לפעולת תגמול, גם כאשר נשמעו קולות מחאה מצד העם אשר דרש זאת מיידית כנגד המסתננים וכנגד ה'פדאיון'. ביומנו כתב שרת "מעשה תגובה על מרחץ דמים זה רק יטשטש את רישומו המחריד ויעמיד אותנו בדרגה שווה עם המרצחים מהצד שכנגד. מוטב לנו לעשות מעניין מעלה עקרבים מנוף להתקפה מדינית על המעצמות, למען יפעילו על ירדן לחץ שכמוהו עוד לא היה".

הפיגוע – כפי שמופיע הן בספרים והן בעיתונאות דאז – היה טבח מזעזע אשר לא הותיר עין יבשה. האירוע נלמד באקדמיה מזוויות שונות ונבחן בראי מושגי היסוד של הגנת העורף.

אירוע זה הוא ציון דרך חשוב בתולדות מדינת ישראל. יש אשר ניתחו אותו כחלק ממלחמה אסטרטגית אשר מטרתה היחידה הייתה לערער את יציבותה ושלוותה של המדינה הצעירה שרק הוקמה ולגרום לזעזוע ולפחד בקרב תושביה.

גם בימים אלה, במלאת 65 שנים לטבח הנורא, המציאות עדיין מתדפקת על דלתותינו בפיגועים קלים וחמורים מצד אותם ארגוני טרור שלא בוחלים בשום אמצעי על מנת להטיל פחד ואימה על מדינתנו. אך כפי שכתב חתן פרס ישראל אביהו מדינה, "אל תירא ישראל, אל תירא, כי גור אריה הלא אתה…".