'טוטם לבוש'

העונה הישראלית לעיצוב בחולון עם תערוכת יחיד של מעצבת האופנה ואומנית הטקסטיל יוליה רוזמרי ירוכין, לצד תערוכה של קהילת אומנים ממוצא אוקראיני ופליטי מלחמה

במסגרת פתיחת העונה הישראלית ה-14 לעיצוב בחולון, תציג גלריית 'החווה' בחולון את 'טוטם לבוש' – תערוכת היחיד של מעצבת האופנה ואומנית הטקסטיל יוליה רוזמרי ירוכין, מקימת מותג האופנה REYERA; זאת לצד תערוכה של KakdelArt – קהילת אומנים ממוצא אוקראיני ופליטי מלחמה דוברי אוקראינית ורוסית.

התערוכה תציג  אוספי קפסולות של מותג REYERA ויצירות אומנות של האומנים האוקראינים – כולם בהשראת טוטמים שמייצגים מצבים רגשיים שונים, כאשר הקו המנחה הוא חקירת מושג הטוטם כאובייקט פיזי המסייע לבעלים להגיע למצב מסוים ולאמץ את רגשותיו

מעצבת האופנה והאומנית יוליה רוזמרי ירוכין נולדה במוסקבה ב-1992. בשנת 2014 סיימה את לימודיה בפקולטה לעיצוב אופנה לנשים בבית הספר הבריטי הגבוה לאומנות ולעיצוב. בשנת 2021 הקימה את 'ריירה', מותג אופנה 'איטי ואתי' שמתמקד ביצירת אומנות לבישה מחומרים ממוחזרים או טבעיים שערכיו העיקריים הם יצירה אתית, חיבור לאמא אדמה ושינוי בתעשיית האופנה.

יוליה רוזמרי ירוכין: "'ריירה' היא אומנות לבישה או טוטמים שנועדו להרגיע, לתמוך או להביא שמחה – תלוי באנרגיה שאתה הכי זקוק לה כיום. האמונה העיקרית שלי היא שהבגדים שלנו הם חלק מהאישיות שלנו ויש להתייחס אליהם ככאלה" .  

החזון של קולקציית 'הטוטמים הלבישים' שלה הוא יצירת קו מחומרים טבעיים שימלאו את החסר בבגדי קז'ואל בעיצוב בר קיימא. האומנות והאופנה שהיא יוצרת, נעשים בהשראת התרבות היפנית, סמלים רוחניים ואמא אדמה.

היא לא רק מעצבת אופנה, אלא גם אומנית טקסטיל המציירת ביד טוטמים, שכל אחד מהם מייצג מצב רגשי מסוים ומתכנס לקולקציית קפסולות. בשנה האחרונה יצרה ירוכין למעלה מ-15 קימונו אומנותיים לבישים, כולם מחומרים ממוחזרים. הבגדים שלה נרכשים במדינות שונות כמו ספרד, אוסטרליה, רוסיה וישראל.

כל אחד מארבעת חללי התצוגה מתקשר עם המבקר באמצעות צבע, צליל, ריח ומגע, כאשר המטרה היא להביא את המבקר למצב פנימי מסוים: עצב, מדיטציה, הכרת תודה ושובבות. גם חומרי טבע שנאספו סביב בניין הגלריה משמשים ליצירת האווירה הנכונה בכל חדר.

כל חדר מעוצב בעזרת מעצב פנים, מעצב סאונד, מומחה לארומה ומומחה לאור, ומאתגר את המבקר למצב רגשי מתאים בעזרת כל החושים: צליל, אור, ריח ומגע. 'חדר המדיטציה' לדוגמה, יעטוף את המבקר בטמפרטורת החדר, ריח של אזוביון, סיביות בינאריות והצבה של אבנים חלקות למגע. פריטי האופנה יוצגו כשהם תלויים בחופשיות על ענפי עצים כסמל לפילוסופיה של המותג, שנמנע מקלישאות אופנה ומגישות שוק המוני.

באולם המרכזי של הגלריה, יוצגו עבודות של האומנים מהקהילה האוקראינית, שחלקם כאמור פליטי מלחמה כאשר היצירות שיוצגו יהיו במדיומים שונים החוקרים את נושא הטוטם והרגשות שהוא מייצג: עצב, נוסטלגיה והכרת תודה.

בין האומנים שמשתתפים בתערוכה: מרינה סוקולובה (צבע על משי), נחמה כגן (קולאז'ים וציורים), פיליפ בלאו (מדיה מעורבת) ואחרים.

בחצר החיצונית של הגלריה יוצב אובייקט אמנות של יוליה רוזמרי ירוכין – טוטם קימונו שעשוי מחומרים ממוחזרים.

אוצרת התערוכה: דאשה איליאשנקו.

התערוכה תיפתח ב-15.9 ותינעל ב-31.12.

גלריית החווה, רח' הנחושת 1 פינת רח' המלאכה, אזור התעשייה חולון,

שעות פתיחה: רביעי-חמישי – 17:00–20:00, שישי-שבת – 10:00–14:00.

הכניסה לגלריה ללא תשלום.