ט"ו בשבט 2022 במכוורות ברחבי הארץ

מועצת הדבש מזמינה לחגוג את חג האילנות וללמוד על חשיבות העצים הצופניים למען שמירה על חיי הדבורים

לקראת חג האילנות, מזמינה מועצת הדבש ליהנות מפעילויות במכוורות ברחבי הארץ, ללמוד על חשיבות העצים הצופניים למען שמירה על חיי הדבורים, לטעום 'דבש זני', בטעמים שונים הנוצר מסוגי פריחה שונים, התבוננות בכוורת אמיתית, מפגש עם דבוראים ולמידה על חשיבותה של הדבורה הקטנה בהאבקת פרחי ירקות ופירות ההופכים למזון מן הצומח.

אופי רייך מנכ"ל מועצת הדבש:"השנה היא שנת שמיטה, בה אין אנו נוטעים, ובשנה הבאה נשוב ונחדש את הפרויקט המשותף של מועצת הדבש והקרן הקיימת לישראל, לתגבור הנטיעות הצופניות, עצים ושיחים עם צוף- מזון הדבורה, ברחבי הארץ. זאת למען שמירה על ענף הדבורים, בניסיון למגר,עד כמה שניתן, את תופעת היעלמות הדבורים, כשהסיבה הראשונה והעיקרית לתופעה זו הינה התמעטות המזון לדבורים, כלומר- צוף" אומר רייך ומוסיף, "בחג ט"ו בשבט הדבוראים במכוורות התיירותיות ברחבי הארץ יקיימו פעילות הסברתית על חשיבות העצים הצופניים למען דבורת הדבש, אנו מזמינים את הקהל הרחב לבקר במכוורות, לטעום דבש וליהנות מפעילות חינוכית ומעשירה לכל המשפחה".

מנתוני 'מועצת הדבש': צריכת הדבש בקרב הציבור הישראלי מסתכמת בכ-5,500 טון. בישראל פועלים כיום כ- 500 דבוראים המטפלים ב- 120 אלף כוורות, אשר רובן משמשות להאבקת גידולים חקלאיים.

המלצות לביקור בט"ו בשבט במכוורות ברחבי הארץ:

מכוורת "הכל דבש" ביסוד המעלה– בחג האילנות מזמין הדבוראי עמית יוסף לפעילות במכוורת- טעימות דבש מפרחי הגליל,סרט על עולם הדבורה והדבש, וסיור בין מחלקות מפעל הדבש.

להזמנות: 050-9518181

מכוורת דבורת התבור- מושב שדמות דבורה- תקיים פעילות הכוללת הסבר על חשיבותן ותרומתן הקריטית של דבורי הדבש להאבקה של עצים וצמחים בחקלאות ובטבע, ביקור במכון רדיית הדבש ובמצפה הדבורים בו יחזו המבקרים באלפי דבורים החוזרות מהאבקת מטעי העצים, סיור באולם גידול המשי ופעילויות יצירה לילדים. להזמנות: 04-6769598, 050-5637645  

משק "אופיר" באלון הגליל- ממוקם בלב חורשה נעימה, בו מכוורת, יקב בוטיק וכרם, יקיים טעימות ממגוון הדבש הזני, יין וגבינות. להזמנות: 04-9861466.

מכוורת "דבש מכמנים"- הדבוראים רוני ורוקי רק, מזמינים לסיור מודרך במכון הרדייה, סדנאות וטעימות דבש. להזמנות: 052-2476768.

מכוורת "יערת הדבש" באלוני אבא– מכירת דבש וסיורים מודרכים במכוורת, פעילות לילדים, לבישת חליפת דבוראי ועוד. להזמנות: 054-4437402.

מכוורת "הבוסתן" בפקיעין– הדבוראי ג'מאל חיר, משלב בין אירוח דרוזי ופעילויות להכרת עולם הדבורים.  להזמנות: 052-2477897.

'הכוורת בית חורון'- למפגש עם דבוראי, סיור במכוורת, סדנאות יצירה, כוורת שקופה, הסבר על תהליך הרדייה ועל חשיבות פעילות האבקה של דבורת הדבש. להזמנות: 02-5458856.

אוטובוס הדבש BEEBAR במכוורת מרדכי גולן במושב גילת בנגב– יתקיים סיור במכוורת וקנייה ישירה של מגוון סוגי דבש מפרחי הנגב הצפוני והמערבי. להזמנות: 052-7772291.

מכוורת פורת- מושב עין יהב בערבה התיכונה- מכניסה את קהל המבקרים אל עולמה המופלא של דבורת הדבש- כולל הסברים על חשיבות נטיעות צופניות בערבה ובארץ בכלל. בחלל המוזיאון שבמרכז המבקרים, מוצגים מעולם המדבר והמכוורת וצילומי תקריב מעולם הדבורה. הסיור עובר במכון הרדייה, סרט על עולם הדבורים, טעימות דבש . בנוסף תתקיים הצגת ילדים.

20.1.2021- תתקיים הופעה של חמי רודנר בגן הפסלים רחב הידיים של צ'צ'ה פורת בסמוך למכוורת, תחת כיפת השמיים. במקום- 'פיצה-בר' המגיש על הבר בירה, שתייה ופיצה מהטאבון.

להזמנות: 058-5666032

המכוורות יפעלו בהתאם להנחיות משרד הבריאות. מומלץ לתאם הגעה מראש.

באתר מועצת הדבש – www.honey.org.il – תמצאו פרטים על מכוורות בהן ניתן לבקר ומידע מה כדאי לטעת בשנה הבאה? רשימת הצמחים הצופניים מופיעה בלשונית- הדבורים > צמחי צוף והאבקה.

מידע על פעילות במכוורת גם בפייסבוק- פסטיבל הדבש